Az országos főépítész Rákosdubajról: Egyelőre nincsenek konkrét tervek, csak rémképekkel riogatják az embereket
2025. január 30. – 11:31
Egyelőre nincsenek tervek, „csak AI-fantáziaképek, főleg rémképek születtek, de ezeknek semmi köze a valósághoz” – többek között ezt mondta az Indexnek adott interjújában Lánszki Regő országos főépítész és építészeti államtitkár a Rákosdubaj-beruházásról. A főépítész szerint egyelőre nincs miről egyeztetni a projekttel kapcsolatban, ezért nem tárgyaltak még a fővárossal sem. „Egyelőre csak a terület tulajdonosváltása indult el, ami egy jogi folyamat” – mondta.
Lánszki azt mondta, szakítani akartak azzal a felfogással, „hogy a főváros vagy a kerületek mondják meg, hogy mit szeretnének látni, aztán jön a fejlesztő, és az adott kereteken belül mindent kimaxol.”
Azt, hogy mi kerül Rákosrendezőre, még nem lehet tudni, egyelőre, „nincs koncepció, nincsenek tervek”.
Az államtitkár szerint ez egy párbeszéd, a projektben „benne lehet mindaz, amire a budapestieknek, az angyalföldieknek és a zuglóiaknak igénye van”. Lánszki arról is beszél, hogy a kiemelt beruházásokat minden esetben az általa vezetett országos tervtanácsnak kell elbírálnia, és ennek a testületnek vétójoga van, amellyel az esetek többségében élnek is. Elmondása szerint az elmúlt 2,5 évben majdnem 3000 ügyet véleményeztek, és a beérkező terveknek csak 30-35 százalékára bólintottak rá.
Azt mondta, Rákosrendező esetében kíváncsiak voltak, hogy a tőkeerős arab fél „mit szeretne piaci alapon megvalósítani, s ha már láttuk a terveket, akkor tudunk a kerületekkel és a fővárossal elindítani egy részletekbe menő egyeztetést”.
Állítása szerint ekkora (130 hektáros, melyből 85 hektár beépíthető) terület elvárt színvonalú fejlesztésére egyszerűen nincs kellően tőkeerős magyar befektető. A fejlesztés költségeit 5 és 12 milliárd euró közöttire becsüli.
Arra a kérdésre, hogy szerinte a külföldi befektetők miért lesznek jobb gazdái a területnek, mint a főváros, a Népliget példáját hozta fel. Lánszki szerint ott sok millió forintot elköltöttek a szabályozásra, miközben már több mint 10 éve nem találnak rá befektetőt. Szerinte olyan tervekről érdemes beszélgetni ami mögött van valós befektető, addig nem érdemes költeni erre. Példaként hozta fel a Városligetet is, ahol eleinte szintén „rémképek” terjedtek, most már viszont „senki nem vitatja a beruházás sikerességét”.
Az interjúban Lánszki elmondta még, hogy:
- a Mol-torony építése egy káros beruházás volt, rossz építési gyakorlatot követett, mivel nem illeszkedett a XI. kerület városszövetéhez;
- „önmagában magasságról beszélni sosem helyes”, a környezethez illeszkedés kell legyen az elsődleges szempont;
- a Mol-toronnyal ellentétben Rákosrendezőn nem egyetlen épület lesz a semmi közepén, hanem egy teljesen új városrész sokfajta épülettel, funkciókkal és zöld területekkel;
- a rákosrendezői beruházásra azért is van szükség, hogy „Budapest ne kerüljön lépéshátrányba” a térség világvárosaival szemben, ahol sorra épülnek a grandiózus fejlesztések.
Lánszki Regő a 2022-es választás után felálló ötödik Orbán-kormányban lett építészeti államtitkár, majd országos főépítész. Bátonyi Péter volt kormányfőtanácsos, az Építési és Közlekedési Minisztériumnál dolgozó műemléki referens tavaly ősszel számolt be az általa tapasztalt visszaélésekről. Azt mondta, a műemlékvédelem teljesen ellehetetlenült, annyira nyílttá vált a szabályok kijátszása. Bátonyi feljelentést is tett Lánszki ellen hivatali visszaélés gyanúja miatt. Az államtitkár később tagadta ezeket a vádakat. Bátonyit az interjú után kirúgták a munkahelyéről.
Mini-Dubaj-saga
Január 20-án derült ki, hogy az állami tulajdonban lévő Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) 51 milliárd forintért eladta a Rákosrendező területének nagy részét a dubaji tulajdonban lévő Eagle Hillsnek. A fejlesztő azt vállalta, hogy a területen 5 milliárd euró, vagyis átszámolva 2000 milliárd forint értékben hajt végre beruházásokat.
Miután a szerződés nyilvánosságra került, Karácsony Gergely főpolgármester bejelentette: rájöttek, hogy a szerződés értelmében a fővárosi tulajdonú Budapesti Közműveknek elővásárlási joga van a területre. Akkor azt ígérte, hogy élni fognak a joggal, megvásárolják a Rákosrendezőt, és Parkváros néven új városnegyedet építenek oda. A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén órákat vitáztak a Rákosrendezőre vonatkozó elővásárlási jog érvényesítéséről. Végül 23 igen és 10 nem szavazat mellett a Fővárosi Közgyűlés úgy döntött, hogy a főváros, illetve cége, a Budapest Közművek él a Rákosrendezőre vonatkozó elővásárlási jogával.