A burgenlandi bíróság szerint nincs rendben a magyar ingázókat ellehetetlenítő ágfalvi határzár

2025. január 10. – 11:05

A burgenlandi bíróság szerint nincs rendben a magyar ingázókat ellehetetlenítő ágfalvi határzár
A lezárt határátkelő – Fotó: Nagy Márta / Telex
Nagy Márta
Nagy Márta
Soproni tudósító

Másolás

Vágólapra másolva

Fordulatot vett a nyugat-magyarországi Ágfalva és a burgenlandi Schattendorf (Somfalva) között lassan két éve lezárt határátkelő, illetve a lezárás indokaként kialakított sétálóövezet ügye. Egy nemzetközi ügyvédi iroda közigazgatási pert is indított az osztrák falu testülete ellen. A keresetükben megfogalmazott alkotmányossági kritikákkal egyetértett a burgenlandi bíróság. Arról az osztrák alkotmánybíróság dönt, hogy megsemmisíti-e a lezárást kiváltó schattendorfi rendeletet.

Az ausztriai Schattendorf 2023-ban lezárta az autóforgalmat a határon, így a szomszéd országba ingázó magyar dolgozók 30 kilométeres kerülőre kényszerültek, hogy eljussanak a munkahelyükre. Az NZP Nagy Legal nemzetközi ügyvédi iroda emiatt többek között közigazgatási pert is indított a burgenlandi Schattendorf (Somfalva) önkormányzata ellen, mivel álláspontjuk szerint az osztrák falu és a magyar Ágfalva közötti kishatárátkelő lezárása sérti az uniós jogokat.

Az ügyben eljáró Burgenlandi Közigazgatási Bíróság a jogászok keresetlevelében megfogalmazott alkotmányossági kritikákkal egyetértett, ezért az osztrák alkotmánybírósághoz fordult azzal a kérelemmel, hogy a határátkelő lezárásának indokaként létrehozott, a sétálóövezet kialakítását tartalmazó rendeletét teljes egészében semmisítse meg.

Az önkormányzat nem hozhatott volna ilyen rendeletet?

A bíróság több problémát is felsorolt a schattendorfi önkormányzat rendeletével kapcsolatban – mondta a Telexnek Ruzicska Máté, aki jogász társával a nemzetközi ügyvédi iroda munkatársaként viszi az ügyet. A sétálóövezet kialakításáról és ennek következtében a határ lezárásáról nem tartottak társadalmi egyeztetést, de ami ennél is fontosabb, hogy

„a rendelet a jogállamiság alapelvébe ütközik, és az önkormányzatnak nem is lett volna kompetenciája a rendelet meghozatalára”.

Ráadásul a helyi szabályozás nem a törvényben meghatározott „közlekedésbiztonság” céljából, hanem az „ingázó forgalom kizárására” okán született meg.

„Abban az esetben is, ha az önkormányzatnak lett volna hatásköre ilyen intézkedésre, szükséges lett volna az ütköző közérdekek mérlegelése. Erre azonban semmilyen formában nem került sor” – számolt be a bíróság indokairól Ruzicska Máté.

Mint elmondta: az is kiderült, hogy az ausztriai önkormányzat által felkért szakértő, a magyar jogászok által beadott közérdekű adatigénylésre kapott válasz szerint a polgármester személyes ismerőse, ráadásul nem is közlekedéstechnikai, hanem építészeti szakértő. Maga a szakvélemény pedig következetlen és megalapozatlan.

Az eljáró Burgenlandi Közigazgatási Bíróság most azt is kimondta, hogy a rendelet a törvény előtti egyenlőség alkotmányos elvébe ütközik.

„Sokan megmosolyogtak bennünket, amikor elindítottuk a pereket, az osztrák sajtóban megjelentek szerint lehetetlennek tartották a küldetésünket. Pedig véleményünk szerint egyértelműen sérti az uniós és az alkotmányos jogokat az, ami Schattendorfnál történt. Ezt most megerősítette egy bíróság is” – kommentálta sikerüket a jogász.

A folytatásban az osztrák alkotmánybíróság írásbeli állásfoglalást kér majd a felektől, ezután hoz döntést arról, hogy megsemmisíti-e az önkormányzat rendeletét.

Kerülőre kényszerített ingázók

A határmenti Schattendorf önkormányzata 2023 év elején egy gyalogos zóna kialakításáról döntött a helyi temető mellett. Mindenki tudta, hogy mi áll a háttérben: az újraválasztott polgármester ígérete. Hajnalonta és délutánonként ugyanis rengeteg magyar ingázó autózott át a falu szélső utcáján. A sétálóövezet sokak szerint – és ezt erősítették a későbbi intézkedések is – csak ürügy volt arra, hogy a burgenlandi település lezárhassa az Ágfalva és Somfalva közötti kishatárátkelőt. A kivitelezési munkák 2023. március 1-jén elkezdődtek, a járműforgalom megszűnt, nyáron pedig üzembe helyezték azokat az elektromos, földbe süllyesztett oszlopokat, amik sorompóként működnek.

Rendkívüli indokkal és 160 euró befizetésével néhányan kaptak ugyan engedélyt az átkelésre, de az igénylők túlnyomó többségét elutasította a schattendorfi testület. Hiába volt a közeli osztrák munkahely, rokon, sőt, testvér a túloldalon. És hiába volt tüntetés, meg a tiltakozó piknik, a zár maradt, több mint harminc kilométeres kerülőre kényszerítve a soproni és az ágfalvai ingázókat.

Az NZP Nagy Legal nemzetközi ügyvédi iroda jogászai a Telexen olvastak a modern vasfüggönyről és elfogadhatatlannak tartották a határ lezárását. Több oldalról és fórumon meg is támadták az uniós jogokat sértő döntést, sőt, kártérítési pert is indítottak az Osztrák Köztársaság ellen a szerintük jogellenesen újra és újra meghosszabbított határellenőrzések miatt is.

A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!