Orbán Balázs: Mi kinn vagyunk a vízből, más országok pedig éppen elsüllyednek

2024. december 31. – 13:56

Másolás

Vágólapra másolva

Orbán Balázs szerint az idei év sokkal jobb volt, mint a tavalyi, de kevésbé jobb, mint amit majd jövőre látunk. A miniszterelnök politikai igazgatója a Portfoliónak adott interjújában azt ígérte, jövőre már működés közben láthatjuk az új magyar gazdaságpolitikát. A legfontosabb állításait szedtük össze témakörönként röviden.

Az orosz-ukrán háborúról

Orbán szerint a háború ügye a legfontosabb tényező, amely meghatározza a közeljövőt. Közép-Európa hosszú távú jövőképét alapvetően fogja befolyásolni, hogy háborús ütközőzóna vagy globális találkozási pont lesz-e a térség. Azt mondta, a magyar kormány azt szeretné, hogy ne csak egy orosz-ukrán határvitát rendező megállapodás szülessen, hanem hosszú távon rendeződjön Oroszország, az USA és a NATO viszonya.

„Szeretnénk, ha az Oroszország és a Nyugat közötti gazdasági és energetikai kapcsolatok is visszaállnának, ebből ugyanis jelentős előnyök származhatnak Magyarország számára is” – mondta. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint a hivatalba lépő amerikai elnök, Donald Trump elkötelezett abban, hogy lezárja ezt a konfliktust. „Van egy amerikai elnök, aki azért kapott történelmi mértékű támogatást az Amerikai Egyesült Államokban, mert azt ígérte, hogy békét fog csinálni. Ezt az ígéretet bizony – így vagy úgy – be fogják tartani” – mondta Orbán.

Magyarország helye a világban

„A magyar kormány álláspontja magyarbarát pozíció, nem oroszbarát vagy ukránbarát” – jelentette ki. „Magyarország a háború utáni rend meghatározó szereplőjévé válhat, amit kézzel fogható gazdasági lehetőségekre lehet beváltani. Idehaza társadalmi béke és biztonság van, megfizethetőek a rezsiárak, eltűnt a háborús infláció, egyensúlyban a költségvetés, bérnövekedés indult el. A magyar kormány következetes kiállása tehát kifizetődött.”

„Hiába a sok okoskodó, óvatoskodó, megalkuvó, besimuló, hajbókoló mentalitású vélemény, ha Magyarország jól értékeli a világ változását, jó stratégiát választ, bátor és egyenesen kommunikál, akkor az meghozza az eredményt.

Mi kinn vagyunk a vízből, más országok pedig éppen elsüllyednek.

Ha megnézzük a környező országokat, Ausztriától Lengyelországon át Romániáig, sőt Németországot és Franciaországot is beleértve, mindenhol azt látjuk, hogy a költségvetés szenved” – mondta.

A forintról

Azt mondta, az egyre romló forintárfolyamot nem érzi strukturális problémának, hanem inkább a világpolitikai helyzet következményének tartja. De hozzátette, hogy a jegybanknak természetesen feladata, hogy erre is odafigyeljen. „Szeretnénk, ha kevésbé lenne változékony az árfolyam, de ha a háborúnak vége és nincs dollár-euró valutaháború sem, akkor ezeknek a kisebb valutáknak a volatilitása is csökkenni fog.”

A gazdaságról

Orbán Balázs szerint a fogyasztás szempontjából fontos elmondani, hogy a 2023-as rossz év után a 2024-es év regionális összevetésben már jobb volt, és a várakozásai szerint 2025-ben is hasonló kedvező számokat, 3-4 százalékos bővülést fogunk látni.

„A 2021-ben tapasztalt 7,1 százalékos növekedést nem merném beígérni, de végre érdemi fellendülés várható.”

„Jövőre elképesztő méretű beruházások indulnak el mind mennyiségben, mind nagyságrendben, a legkülönbözőbb területeken: infrastruktúra-fejlesztés, magasépítés, mélyépítés, intézményépítés, intézményfejlesztések. Az ehhez szükséges állami forrásokat beterveztük a jövő évi költségvetésbe, összesen több mint 300 új beruházás indul, amelyek összege meghaladja a 8100 milliárd forintot” – mondta.

Mi a baj Németországgal?

Orbán Balázs szerint „Németország számára tragikus a helyzet”, az európai gazdaság pedig hozzá van láncolva ehhez a süllyedő német hajóhoz. Szerinte a német gazdaság problémái abból adódnak, hogy megszakították az energetikai és gazdasági együttműködéseket Oroszországgal, és emellett belementek egy kereskedelmi háborúba Kínával.

„Emellett van egy új amerikai adminisztráció, ami az eddigi, Németországgal szemben számára kedvezőtlen kereskedelmi pozíciót meg akarja változtatni, de a német kormány politikai és ideológiai okokból teljes mértékben elzárkózik az amerikai kormánnyal való stratégiai együttműködéstől. Miközben tehát mindhárom szereplőhöz képest alárendelt pozícióban van a kulcsterületeken, mindhárom szereplőtől elmarta magát és bezárkózott. Ez így nyilván fenntarthatatlan” – véli Orbán.

Mit hoz Trump újabb elnöksége?

Orbán szerint az új Trump-kormányzat olyan döntéseket fog hozni, amelyek ma még elképzelhetetlenek a nyugati világban. „Ezek a paradigmatikus változások át fognak szivárogni Európába és Magyarországra is, erre fel kell készülnünk” – mondta. A politikai igazgató úgy véli, az új amerikai vezetés úgy fog hozzáállni a világkereskedelmi problémákhoz, hogy lesz lehetőség a megegyezésre.

„A vadnyugati típusú tárgyalástechnikákra pedig mindenki fel tud készülni, ha akar, annak érdekében, hogy jó pozíciót érjen el a tárgyalások során”

– tette hozzá.

Orbán Balázs szerint Amerika akkor tudja megőrizni különleges helyét a világban, ha megreformálja saját magát. Úgy látja, a rivális hatalmak államszervezete, társadalom- és gazdaságirányítási rendszere jelenleg hatékonyabb, mint az amerikaiaké, de Trump ezen változtatni fog. „Azt is látják, hogy a saját rendszerüket gyökerestől meg kell reformálni, már nem lehet csak a rivális rendszerek ”szétverésére„ koncentrálni. A reformversenybe pedig nem liberális elvek alapján, hanem hazafias, amerikai elvek alapján akarnak benevezni” – mondta.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!