Tiborcz István: A saját lábamon állok, nekünk a jobboldaliság az anyatejjel jött
2024. december 27. – 10:00
„Aki szeret, az anélkül szeret, hogy életében egy mondatot beszélt volna velem. Aki meg nem szeret, az meg anélkül, hogy egy mondatot beszélt volna velem, nagyon nem szeret. Ezeket a szélsőségeket el kell fogadni, mert nem neked szól személyesen, hanem annak a pozíciónak szól, amiben te vagy. És te úgy kerültél ebbe a pozícióba, hogy apósod a miniszterelnök” – mondta a Forbesnak adott interjújában Tiborcz István, aki másodjára szerepel a lap milliárdoslistáján. Orbán Viktor veje 151,5 milliárd forintos becsült vagyonával a 15. lett, egy év alatt megduplázta vagyonát.
Tiborcz István a politika és az üzlet összefonódását természetesnek és nem magyar sajátosságnak tartja, példának Elon Musk beavatkozását hozta fel Donald Trump kampányába. A Forbesnak azt mondta: az összefonódásokat nemcsak a nyilvánosságban igyekszik kerülni, hanem a családi találkozókon is, üzleti döntésekben nem kéri ki apósa véleményét. „Az én spektrumom nem összehasonlítható az ő spektrumával. Amikor szerdán Hszi Csin-pinggel, pénteken Donald Trumppal tárgyal, és a kettő között még Erdoğannal, akkor a vasárnapi ebédnél nem jut eszembe az üzleti dolgaimmal terhelni.”
Tiborcz Istvánnak egyik ágról orvos, másik ágról ügyvéd és bíró felmenői vannak. „A jobboldaliság nekünk az anyatejjel jött” – mondta az interjúban.
Gyerekkorában nem érdekelte a politika. Mindenki vállalkozott körülötte, és nem volt kérdés, hogy egyszer ő is vállalkozó lesz. 1997-ben megvettek egy tízhektáros birtokot a Fejér megyei Csabdinál, és a család elkezdte kiépíteni mezőgazdasági érdekeltségeit. Testvére, Tiborcz Eszter 2012-ben 157 hektár bicskei föld bérleti jogát szerezte meg állami földbérleti pályázatokon, a pályázat indoklása szerint „az üzleti tervre kapható szubjektív pontoknak köszönhetően”. Tiborcz István 2020-ban 215 millió forint uniós támogatást kapott, apja 2021-ben 687 millió forintot.
„Az idő a jó cégek legjobb barátja, a rossz cégeknek meg a legnagyobb ellensége. Nézd, ha én ezt az épületet el akarnám adni, már most nagyon sok pénzt tudnék keresni vele” – mondta Tiborcz István, aki szerint az ingatlanbizniszben nem sprintet futnak, hanem maratont, ő hosszú távon gondolkodik. Az interjúban többször is hangsúlyozta, hogy a maga lábán áll, és nem a család vagyonából akarja elindítani a vállalkozásait.
Az Eliost 2009-ben alapította az egyik barátjával. A Forbes szerint Tiborcz István huszonévesen a Fidesz gazdasági hátországát egykor építő Simicska Lajossal került egy üzletbe, miután cégében többségi tulajdonos lett a Közgép. Tiborcz azt mondta, ha Simicskától nem is, de a Közgéptől sokat tanult az üzletről. „Simicskával talán kétszer találkoztam életemben, de a Közgép akkoriban már nagy és profi cég volt. Menedzsmentjétől arról tanultam sokat, hogyan kell egy szerteágazó cégcsoportot irányítani.” A sajtóban eddig megjelent magyarázatot, miszerint az vezetett a szakításhoz, hogy az Elios nem fizette ki az egyik alvállalkozóját, határozottan tagadta.
Mivel a projektekhez uniós forrásokat is felhasználtak, az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala (OLAF) vizsgálatot indított, és a megvizsgált harmincöt pályázatból tizenhétnél állapított meg szervezett csalási mechanizmust. Az OLAF jelentését továbbította a magyar hatóságoknak, azok elindították, majd négy hónap után megszüntették a nyomozást. Az ügynek semmilyen büntetőjogi következménye nem lett, a 13 milliárd forintos EU-s hozzájárulásról pedig lemondott a kormány. Tiborcz az OLAF-eljárást „politikai indíttatású vizsgálatnak” tartja, ami „mindenféle valóságalapot nélkülözött”. Tiborcz 2014-ben eladta az Eliosban lévő részesedését.
A miniszterelnök vejéről szóló portré a Forbes januári számában jelenik meg.