Orbán Viktor: A politika nem olyan, mint a peep show, inkább olyan, mint a jövőmondás
2024. november 8. – 07:43
„Azt is mindenki tudja, hogy ha 2020-ban Donald Trump nyert volna az Egyesült Államokban, akkor ez a lidérces két év nem lett volna. Nem lett volna háború”
– foglalta össze Orbán Viktor a Kossuth rádiónak adott szokásos, interjú formájú nyilatkozatában azt, hogy mit gondol az amerikai választásokról, Donald Trump győzelméről. Orbán hozzátette, Trump győzelme „akkora győzelem, hogy nemcsak a Holdról, de a Marsról is látszik”.
A miniszterelnök szerint „nehéz, kényelmetlen, nehezen feloldható szituáció van” most az EU-ban, mert Trump győzelme után az a helyzet, hogy „ha két éven keresztül arról győzködted a világot, hogy a háború jó, a béke rossz, a szankció jó, a szankció ellen beszélő politikusok buták (…) akkor most hirtelen vágányt átállítani úgy, hogy közben az egész világ hallgatott téged éveken keresztül, az nehéz dolog.”
Orbán szerint három dologban is tud küzdeni Donald Trump, de „a gendert és a migrációt tegyük félre, mert a háború most talán a legforróbb krumpli”.
„A fronton a helyzet nyilvánvaló. Katonai vereség van. Az amerikaiak ki fognak szállni a háborúból”
– mondta Orbán, aki szerint Donald Trump egy „olyan ember, aki utálja a háborút”. Orbán beszélt arról is, hogy az ukránok hősiesen harcoltak, ezt nem akarja elvitatni tőlük. Ezt a háborút viszont a miniszterelnök szerint Európa nem tudja egyedül finanszírozni, hiába vannak Orbán szerint továbbra is olyanok, akik akarnák: „de nő azoknak a száma, akik csendben vannak, de azoknak a száma is, akik azt mondják, hogy alkalmazkodni kell”. Orbán Viktor erre azt mondta, hogy Magyarországnak végig igaza volt.
Gáz van, babám
Orbán Viktor köszönetet mondott azoknak a budapestieknek, akik elviselik, hogy a kormány EPK-t tart. Az Európai Politikai Közösség (EPK) ötödik ülése az első alkalom, hogy egy stadionban, a Puskásban rendeztek ilyen találkozót. A több mint negyven EPK-ország vezetői korábban általában kastélyokban, palotákban egyeztettek. Az EPK csúcstalálkozójára 47 európai ország állam- vagy kormányfője érkezett meg csütörtökön, de nem valamilyen diplomáciai bravúr miatt rendezik itt, hanem egyszerűen azért, mert fél évre a magyar kormánynak jutott az EU miniszteri Tanácsának soros elnöksége. A találkozóról, amelynek pénteki napján informális EU-csúcs lesz, itt írtunk részletesen.
Orbán szerint minden flottul megy az EPK-val, és mindenki úgy megy majd haza, hogy egy „jó helyen járt”. Orbán hozzátette, hogy a gáz most drága az EU-ban, szerinte ezt kell elsőként orvosolni ahhoz, hogy a vezetőknek lehessen beszélniük egymással: „meg kell találnunk azt az európai energiaszabályozást, ami nem teszi tönkre az európai vállalkozásokat és családokat”, ez lesz a pénteki nap feladata Orbán szerint. Még akkor is, ha szerinte „a többiek jobban szenvednek, mint mi”, ezért érdemes a többieknek is a magyarokra figyelniük.
A miniszterelnök ezután visszatért az amerikai választásokra. Arról beszélt, hogy most már lehet abban bízni, hogy „2025 a béke éve lesz”, így a kormány is a békére készülve tud gazdasági javaslatokat tenni. Ennek része Orbán szerint a 13. havi nyugdíj állandósítása, az olcsóbb lakhatás megoldása. Ez mind azért van, mert „mi, magyarok, jó lóra tettünk”. Az amerikai választásokról Orbán Viktor miniszterelnök már szerda reggel úgy írt, hogy „ez már a zsákban van”. A magyar kormány többször állt ki nyíltan Trump mellett a választási hajrában.
Peep show
Orbán Viktor szerint a béke és az amerikai választás oldalán is jó helyre álltak a magyarok. Szerinte ezt kell csinálni az Amerika–Kína-konfliktusban is, ahol „nem egyik vagy másik oldalra kell állni, hanem a magyarokéra”, mert „vállalnunk kell, hogy magyarok vagyunk, saját érdekekkel”. Szerinte viszont ebben a konfliktusban „mi nem akarunk mást, mint az amerikaiak. Mit akarnak az amerikaiak? Jó üzletet Kínával.” A kínai kormány egyébként semlegesen reagált az amerikai választások eredményére: Kínában széles körben elterjedt az a nézet, hogy bárki is legyen az elnök, a feszült kétoldalú kapcsolatok valószínűleg nem fognak javulni.
„Nem vagyunk kicsik, ez egy nagy nemzet. Láttam sikeres országokat ugyanekkora mérettel”
– fogalmazott Orbán, aki szerint ehhez „ügyes barátgyűjtés” és gazdasági előny létrehozása kellett. Hozzátette, kell olyannak lennie a magyar politikában, aki „látja a jövőt”. Ezt kifejtve a miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy „a sok napi lökdösődés meg csihi-puhi meg az internet realtime világában, ahol minden most történik, és, mint a peep show-ba, be akarunk kukucskálni”, szóval akkor is szükség van szerinte a politikusokra, akik „arra vannak, hogy megértsék, mi fog történni”.
„A bírósági aktivizmus Brüsszelben van, ott van a kígyó feje” – tette hozzá Orbán. Szerinte ha ott nincs megoldás, akkor nem lehet megoldani a migrációs kérdést sem. Orbán úgy fogalmazott:
„Brüsszelben mi vagyunk a lázadók. Az elit pedig Brüsszelben próbál minket lenyomni.”
De szerinte Magyarország eddig sikeres a harcban. Orbán szerint ennek ellenére a nemzeti konzultáció fontos, mert az EU-ban az számít, hogy „mennyien állnak” a kormány mögött, „mert ha kevesen, akkor bukfenc, mint Németországban”.
„Nem azért tudok lázadni Brüsszelben és vagyok még életben, mert ügyesen csinálom. Hanem mert mögöttünk van a józanul gondolkodó magyar családok többsége” – mondta Orbán, aki szerint Brüsszelben mindent is el akarnak törölni, hogy a magyaroknak rossz legyen.
Ez a cikkünk ide kattintva angol nyelven is olvasható a Telex English oldalán. Nagyon kevés az olyan magyarországi lap, amelyik politikától független, és angol nyelvű híreket is kínál. A Telex viszont ilyen, naponta többször közöljük minden olyan anyagunkat angolul is, amelynek nemzetközi relevanciája van, és az angolul olvasó közönségnek is érdekes lehet: hírek, politikai elemzések, tényfeltárások, színes riportok. Vigye hírét a Telex English rovatnak, Twitterünknek és angol nyelvű heti hírlevelünknek az angolul olvasó ismerősei között!