Bepereli a Szuverenitásvédelmi Hivatalt az Átlátszó
2024. november 4. – 11:52
Személyiségi jogi pert indít az Átlátszó oknyomozó portál a Szuverenitásvédelmi Hivatal ellen, mert a lap „alaptalannak és jelentős részükben kifejezetten hazugnak” tartja a hivatal jelentésében megfogalmazott megállapításokat. Az Átlátszó oldalán megjelent közleményben az áll, hogy a lap szerint a hivatal „önmagában azért vonta vizsgálat alá, mert forrásainak egy része külföldi intézményi támogatóktól származik”, pedig a szuverenitásvédelmi törvény csak más állam vagy külföldi szerv, illetve személy „érdekében” végzett végzett tevékenységeket, illetve külföldről származó támogatásból finanszírozott pártpolitikai tevékenységet enged a hivatal által vizsgálni. A lap szerint a hivatalnak a szuverenitásvédelmi törvény alapján sincs hatásköre sem az Átlátszó tevékenységének vizsgálatára.
Mindez érdemben arra vezet, hogy egy, az Alaptörvény által deklaráltan jogállamban jogszerűen végzett újságírói tevékenység ellen lép fel közhatalmi eszközökkel egy alkotmányellenesen létező és működő állami szerv.
– írta a lap.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal június 25-én indított egyedi vizsgálatot az Átlátszó tevékenysége miatt, és azt állítják, hogy bizonyítást nyert: „a magát oknyomozó portálként definiáló szervezet egy összetett nemzetközi hálózatnak a tagja, amely a világ minden pontján a finanszírozók érdekeit képviseli a célország érdekeivel szemben”. A hivatal állítása szerint az Átlátszó összetett, több szervezetet érintő finanszírozása nem átlátható, az Asimov Alapítvány, az Átlátszónet Alapítvány és az atlatszo.hu Nkft. pénzügyi elszámolásai „helyenként zavarosak és ellentmondásosak, a támogatások és felhasználásuk összefüggése sok esetben nem követhető”.
Bodoky Tamás, az Átlátszó főszerkesztője a Telexnek múlt héten azt mondta, nem kapták meg előzetesen a hivatal jelentését. Bodoky azt mondta, a tevékenységünk az újságírás, nem pedig a hírszerzés, mint amit a Szuverenitásvédelmi Hivatal sugallni próbál.
Az Európai Bizottság februárban indított kötelezettségszegési eljárást Magyarországgal szemben a szuverenitási törvény miatt, ami a Bizottság szerint sérti az elsődleges és másodlagos uniós jog számos rendelkezését.
Ez a cikkünk ide kattintva angol nyelven is olvasható a Telex English oldalán. Nagyon kevés az olyan magyarországi lap, amelyik politikától független, és angol nyelvű híreket is kínál. A Telex viszont ilyen, naponta többször közöljük minden olyan anyagunkat angolul is, amelynek nemzetközi relevanciája van, és az angolul olvasó közönségnek is érdekes lehet: hírek, politikai elemzések, tényfeltárások, színes riportok. Vigye hírét a Telex English rovatnak, Twitterünknek és angol nyelvű heti hírlevelünknek az angolul olvasó ismerősei között!