A Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentése alapján a Fidesz is a CIA-ként működő globális hálózat kreálmánya

Legfontosabb

2024. október 30. – 05:04

A Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentése alapján a Fidesz is a CIA-ként működő globális hálózat kreálmánya
Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője a tihanyi Tranzi Fesztiválon – Fotó: Lánczi Tamás / Facebook

Másolás

Vágólapra másolva

Egészen súlyos dolgokat állít az Átlátszóról a Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentése. Azzal vádolják az oknyomozó portált, hogy egy CIA-szerű szervezet által vezetett globális hálózat tagja, aminek az a célja, hogy biztosítsa az Amerikai Egyesült Államok gazdasági-politikai befolyását Magyarországon is. A Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal júniusban indított egyedi, átfogó jellegű vizsgálatot az Átlátszó és a korrupció ellen küzdő Transparency International Magyarország civil szervezet ellen. Utóbbiról megállapították, hogy egy káros lobbiszervezet, amely „egy több mint harminc éve működő globális lobbihálózat részeként, a hálózat mögött meghúzódó nagyhatalmi érdekek mentén fejti ki politikai nyomásgyakorló tevékenységét”. Ez a megállapítás azért is volt több mint meglepő, mert a Fidesz még 2010 előtt előszeretettel hivatkozott a Transparency elemzéseire.

Az Átlátszóról is hasonló megállapításokat tett jelentésében a február óta működő Szuverenitásvédelmi Hivatal. Arra jutottak, hogy az Átlátszó „külföldi finanszírozás bevonásával az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenységet folytat, Magyarország számára súlyos politikai, gazdasági és társadalmi károkat okoz”.

Ez a megállapítás abból a szempontból helytálló, hogy egy oknyomozó újság azért ír korrupciós ügyekről, hogy felhívja ezekre a döntéshozók és a közvélemény figyelmét, például azért, hogy máskor ne fordulhassanak elő újabb visszaélések.

A jelek szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatalnál nem így értelmezik a „döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenységet”, hanem tulajdonképpen azt mondják, hogy ártanak az országnak, amikor például kormányközeli üzletemberek gyanús gazdagodásáról írnak. Az egész jelentés szellemiségét jól illusztrálja, hogy végig idézőjelben írnak az oknyomozó újságírásról.

De ennél is tovább mentek a 28 oldalas anyagban. A Szuverenitásvédelmi Hivatal tulajdonképpen Magyarország egyik fontos szövetségesét vádolja a belügyeibe való beavatkozással, és szerintük az Egyesült Államok a korrupció elleni küzdelmet használja ürügyként ehhez. „A hálózat által tematizált «átláthatóság», «korrupcióellenesség» végső soron nem a közélet tisztaságát, a piaci résztvevők közötti kiegyenlített versenyt szolgálja, hanem az amerikai gazdasági és politikai érdekek rendkívül hatékony fegyvere” – írják a jelentésben.

Azt is állítják, hogy a korrupciós ügyek felderítésével foglalkozó portál egy olyan nemzetközi hálózatnak a része, ami gyakorlatilag a CIA helyett próbálja érvényesíteni az Egyesült Államok gazdasági-politikai érdekeit a világ különböző pontján, köztük Magyarországon is – csak titkos akciók vagy fedett műveletek helyett már a nyílt politikai befolyásolás eszközeivel élnek. A hivatal szerint magyar részről nemcsak az Átlátszó a tagja ennek a hálózatnak, hanem a jelentésben csak Telex-közelinek nevezett Direkt36 is.

A jelentést olvasva olyan érzésünk lehet, mintha egy világszintű összeesküvést lepleztek volna le, miközben saját bevallásuk szerint is mindenki számára nyilvánosan elérhető adatokból gyúrták össze a kvázi-CIA működését taglaló konteót.

A jelentés szerint ezt a globális hálózatot az 1983-ban alapított National Endowment for Democracy (NED) nevű nonprofit alapítvány fogja össze, ami kormányokon és pártokon átívelően kap támogatásokat az amerikai szövetségi kormánytól, 2022-ben például 300 millió dollárt (kb. 110 milliárd forintot). Ez a szervezet a hálózat agya, minden más szereplő csak végrehajtó, mint például a Soros György-féle Nyílt Társadalom Alapítvány, aminek a hálózatépítés az egyik fő feladata.

A szerintük piramisszerűen felépülő hálózathoz több száz politikai nyomásgyakorló szervezet tartozik, akik „az adott régióban vagy országban operatív munkát végeznek az amerikai deep state geopolitikai céljainak megfelelően”. „A NED azon politikai, kulturális és médiaaktivitást mutató magánszemélyek és ügynökszervezetek hálózatosodását készíti elő és építi ki, amelyek felvállalják az USA céljainak megfelelő befolyásszerző, megfélemlítő és megtorló akciók végrehajtását. Az így kialakított gépezettel az USA érdekeivel szembekerülő országokat törik meg” – olvasható a jelentésben.

A nagy vizsgálódás közben elfelejtették megnézni a Szuverenitásvédelmi Hivatalnál, hogy az előbb említett szervezeteken és oknyomozó újságokon kívül még kiket támogatott a National Endowment for Democracy az elmúlt évtizedekben. Pedig ha megnézzük az 1989-es beszámolójukat, azt találjuk, hogy

nem sokkal a rendszerváltás előtt a NED 64 ezer dollárral (mai számítás szerint 23 millió forinttal) támogatta a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligáját és a Fiatal Demokraták Szövetségét, vagyis a Fideszt.

A beszámoló szerint a Fidesz olyan számítógépes rendszer beszerzésére kapott pénzt, amivel rendszeresen tudnak munkásoknak szóló kétoldalas hírleveleket nyomtatni. Ha tehát követjük a Szuverenitásvédelmi Hivatal logikáját, akkor a Fidesz is a NED kreálmánya, az Egyesült Államok befolyásolási kísérletének az eszköze. Erről az ugorhat be mindenkinek, hogy a rendszerváltás előestéjén Soros György alapítványa pénzzel és fénymásolókkal támogatta a formálódó Fideszt, Orbán Viktor pedig Soros-ösztöndíjjal tanulhatott Oxfordban. Változnak az idők, Soros György mára a Fidesz egyik legfőbb ellensége lett.

A jelentés másik meredek állítása, hogy az oknyomozó újságírás csak fedősztori, az Átlátszó valójában hírszerzési tevékenységet végez az amerikai befolyásszerzés érdekében. „Az Átlátszó – mint az Amerikai Egyesült Államok által fenntartott külföldi befolyásolási hálózat tagja – a több ezer közérdekűadat-igénylése és az »oknyomozó« újságírói tevékenysége során megszerzett dokumentumokat nem pusztán a cikkeinek megírásához használja fel, hanem több mint 9000 dokumentumot a hálózat amerikai központi szervezetének szerverére is feltölt, ezzel muníciót szállít a külföldi félnek a hírszerzési és befolyásolási tevékenységéhez”.

De vajon akkor is az Egyesült Államok érdekeit szolgálta az Átlátszó, amikor megírta, hogy a 2021-es Kehi-jelentés szerint Magyar Péter vezetése alatt felesleges és túlárazott megbízásokat köthetett a Diákhitel Központ? Erre nem kapunk választ a jelentésből, pedig az Átlátszó diákhiteles cikkét a teljes kormánymédia átvette.

Az Átlátszó főszerkesztője, Bodoky Tamás a Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentésére reagálva cáfolta, hogy átláthatatlan az Átlátszó finanszírozása, illetve hogy külföldi szerverekre töltenek fel közérdekű dokumentumokat, adatokat. Bodoky azt mondta a Telexnek, hogy az Átlátszó újságíró-hálózatok tagja, ezt transzparens módon fel is tüntetik a honlapjukon. „Ezekben különböző országokban élő újságírók dolgoznak együtt sztorikon, de ennek nem valamiféle hírszerzés az eredménye, hanem mindig nyilvános cikkek, amik az adott országokban megjelennek. Tehát a tevékenység az újságírás, nem pedig a hírszerzés, mint amit sugallni próbál a hivatal” – mondta.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!