Csellel tartottak Palesztina mellett kiálló tüntetést a Szabadság téren
2024. augusztus 9. – 17:13
„Az arab terrorizmus megvezetés: a nyugatiak elveszik tőlük a földjeiket, és ha ellenállnak, terroristának bélyegzik őket” – mondta az egyik felszólaló azon a palesztinpárti tüntetésen, amit péntek délutánra szerveztek a budapesti Szabadság térre. A hosszú nevű Őslakosok világnapja – World's Indigenous Peoples Day Protest 🍉 Freedom & Justice For Palestine! tüntetés 15 órakor, gyülekezővel kezdődött, 17 órától pedig a felszólalók is felsorakoztak. A tüntetés a világ minden őslakosáért áll ki, az „elnyomás, kizsákmányolás, megszállás, gyarmatosítás és neo-kolonizáció, apartheid és rasszizmus, etnikai tisztogatás és népirtás ellen”, de „elsősorban a palesztin nép szabadságának ügye mellett”.
A dolog pikantériája, hogy Magyarországon hivatalosan nem lehet palesztinpárti tüntetést tartani, tavaly októberben volt is egy emlékezetes eset, sőt személyesen Orbán Viktor is intézkedett, hogy ne lehessen „terrorpárti tüntetést” tartani – azaz Magyarországon a palesztin népet támogató tüntetéseket automatikusan Hamász-párti tüntetésekként értelmezik, de az, hogy mit kezdjenek az ilyen tüntetésekkel, más nyugati országoknak is feladta a leckét.
De akkor hogyhogy egy deklaráltan a palesztin nép mellett is kiálló tüntetést engedélyezett a rendőrség? Erről kérdeztük a szervezőt, a zenész-aktivista Gregory G Rast, azaz Komáromy Gergelyt. G Ras egyébként ismerős lehet a kormányellenes tüntetéseken felcsendülő Hasta la Vista, Mr Prime Minister című számáról, a csecsen Magomeddel közös bocsánatkérő videójáról, illetve arról is, hogy 2022-ben börtönbe került ligetvédő aktivistaként, de másfél hónap után kiengedték.
Arra a kérdésre, hogy a tiltás ellenére hogyan tudta a beadványt engedélyeztetni, G. Ras azt mondta, „nem ma kezdtem”, és elmondása szerint keresett egy olyan alkalmat, amikor őszintén lehet beszélni arról, „ami lefedi ezt a témát.” A rendőrségnek küldött beadványában nem szerepelt Palesztina, de minden más szó lefedte a témát. A világnapokat amúgy is szereti Komáromy, augusztus 9. pedig az őslakosoké. A tüntetést a Palesztin szolidaritás Budapest csoporttal szervezte.
A gyülekezés 15 órakor kezdődött, addigra a rendőrség már rájött, hogy palesztinpárti gyülekezésről van szó, de a beszámolója szerint Komáromy elmondta nekik, hogy „teljesen erőszakmentesek és törvényesek lesznek.”
Kérdésünkre elmondta, hogyha az esemény rendben lemegy, akkor reméli, hogy kinyitja a kaput más ilyen tüntetések számára is. Szerinte eleve Alaptörvény-ellenes, hogy Orbán Viktor szavára ugrott korábban a rendőrség, de ez a tüntetés is bemutatja, hogy lehet erőszakmentesen tüntetni ebben a témában.
Azért szervezte a tüntetést a Szabadság téri amerikai nagykövetséghez, mert több korábbi demonstrációját is odaszervezte, plusz az amerikai őslakosok történetét is említette – a demonstrációval pedig a kizsákmányoló világrend ellen kíván tiltakozni. „A demokrácia és a nyugati értékek nevében echte népirtás zajlik Palesztinában” – mondta. A tüntetés nem valakik ellen szól, itt nem arabok vannak zsidók ellen, hanem az igazságtalanság, megszállás, gyarmatosítás ellen szerveződött. Beszélt arról is, hogy ő is zsidó származású, és közben elővette a felsője alól a Dávid-csillagos nyakláncát.
Komáromy azt is mondta, szerinte figyelemelterelés csak a témában, hogy kinek az őse élt ott kétezer évvel ezelőtt; jelenleg az egyik csoport az erőszakos megszálló, a másik pedig áldozat. Vajon megakadályozható a terror úgy, hogy fenntartják az erőszakos elnyomást? – tette fel a kérdést Komáromy, aki úgy gondolja, logikátlan az áldozattól elvárni, hogy vége legyen az erőszaknak, tegye le a fegyvert, és békében belenyugodjon az elnyomásába – de persze semmi sem teszi jogossá, hogy civilek ellen erőszakot alkalmazzon valaki.
Még a gyülekezés ideje alatt, 15 és 17 óra között megjelent két ellentüntető is. Ők Ozora miatt jöttek Magyarországra, izraeliek, ketten, akik erre jártak a Szabadság téren, meglátták a palesztin zászlókat, és odaálltak tüntetőleg húsz méterre, a náluk lévő izraeli zászlóval. Kérdésünkre azt mondták, azt nem tudják, miről szól a tüntetés, csak a palesztin zászlót látták, egyébként pedig ez az első palesztinpárti tüntetés, amit láttak.
Azt mondták, békét szeretnének, de az jut eszükbe, hogy eközben még rengeteg elhurcolt izraeli civil él hónapok óta fogságban a Gázai övezetben, akikről azt sem tudják, hogy élnek-e még, és a tüntetőkre vonatkozva megjegyezték, hogy „ők nem tudják, mi történik Izraelben, nem élnek ott”. Az ellentüntetők kb. fél óra után, még az első felszólaló előtt továbbmentek, addigra kb. 100 tüntető ért a helyszínre, a környéken pedig 20-25 rendőr biztosította a békés demonstrációt.
Riporterünknek a helyszínen egy félig magyar, félig palesztin nő azt mondta, hogy amikor kitört a háború, nagyon aggódtak, főleg egy családtagjuk miatt, aki a Gázai övezetben élt, de ő aztán ki tudott jutni Egyiptomba. „Ha bárhol elmondod, hogy palesztin vagy, az nem tud politikamentes lenni, mindenki hozzáteszi a saját nézeteit”, ez pedig a háború kitörése óta csak fokozódott – fűzte hozzá. Felháborítónak tartja, hogy eddig nem lehetett propalesztin tüntetést tartani, szerinte ez teljes cenzúra. Aki eddig hasonlót próbált bejelenteni, „copy-paste választ kapott”, mondta. Azt azért ő is hozzáfűzte, hogy ez nemcsak Palesztina melletti tüntetés lesz, hanem pl. Kongó, Szudán melletti is, de a felszólalók között zsidók és LMBTQ-aktivisták is lesznek. Később ő is felszólalt a színpadon: azt mondta, kudarcot vallott az emberiség, amikor végignézte a rabszolgaságot, a holokausztot, az apartheidet. „Most szó nélkül hagyják, hogy Izrael a Gázai övezetben lekapcsolja az áramot, ne engedje be az orvosokat. Izrael kétmillió embert éheztet halálra, de tétlenül nézi az emberiség a 76 éve tartó megszállást és népirtást. Miért nézzük csendben, miért nem mondunk nemet a népirtásra?” – tette fel a kérdést.
A demonstráción főleg angol nyelvű táblák voltak, rajta ilyen szövegekkel. „A tűzszünet kevés, vess véget a cionizmusnak”, „Elég a népirtásból”, „Queerek Palesztináért”. A tüntetők a kezdetekkor azt skandálták, hogy „ha az emberek egyesülnek, semmi sem állíthatja meg őket”, aztán meg azt, hogy „Biden, Biden, ne bujkálj, elkövetted a népirtást, EU, EU, ne bujkálj, támogattad a népirtást”. A demonstráció elején a helyszínen szeletelt görögdinnyét kezdtek osztogatni – azért azt, mert a görögdinnye a palesztin ellenállás szimbóluma.
A felszólalók egyike, egy magyar nő azt mondta, a magyaroknak ki kellene állniuk a palesztinok mellett, hiszen tudják, milyen, ha többször is elveszik a területeinket. „Ne írjunk alá katonai megállapodást Izraellel! (…) A negyvenezer palesztin, tizenötezer gyerek halálának elítélése nem antiszemitizmus. (…) Az arab terrorizmus megvezetés: a nyugatiak elveszik tőlük a földjeiket, és ha ellenállnak, terroristának bélyegzik őket” – mondta még.
Felszólalt a szervező, G Ras is. Azt mondta: „Ha kiállsz Palesztina mellett, de közben elítéled a melegeket vagy a zsidókat, akkor nem vagy emellett az ügy mellett.”
A helyszínen szórólapokat osztogatnak, amin egyebek mellett az áll, hogy kiállnak a rasszizmus és az antiszemitizmus minden formája ellen, továbbá szolidaritást vállalnak a roma néppel, illetve „a palesztin népirtás végét” követelik.
Este hét óra körül megérkezett Dub FX is, aki az esti budapesti koncertje előtt benézett a tüntetésre. Dub FX azt mondta, a zenéje mindig arról szólt, hogy önállósodjunk, vegyük kezükbe a sorsunkat – majd előadta Falling című számát.
Egy férfi felszólaló szerint egy olyan országban vagyunk, aminek a vezetése az elnyomóval szövetkezett, a férfi azt mondta, azoknak üzen, akik hallgatnak: „a hallgatásotok nem semlegesség, hanem bűnrészesség”. Szerinte ez nem egy konfliktus, ez megsemmisítés. Azt mondta, Gáza nemcsak egy jel, hanem az ellenállás szimbóluma, a birodalommal való harc szimbóluma.
A záróbeszédben G Ras azt mondta, precedenst teremtettek a pénteki demonstrációval. „Bebizonyítottuk, hogy nem probléma vagyunk, hanem a megoldás” – utalt a korábbi betiltott tüntetésekre. Az aktuális tüntetést is csak úgy sikerült létrehozni, hogy „túl kellett járnunk az eszükön”, hogy ez sikerüljön, de G Ras szerint most látták, hogy ez egy erőszakmentes tüntetés, ahol nem emberek vannak emberek ellen, hanem ahol az erőszak és az elnyomás ellen tüntetnek. Ezért „felszólítjuk a rendőrséget és a hatóságot”, hogy engedélyezzék a palesztinpárti tüntetéseket. A tüntetés fél kilenc előtt ért véget.