Országszerte 115 vármegyei listát és 10 fővárosi listát jelentettek be az önkormányzati választásra a Nemzeti Választási Iroda adatai szerint. Kedd délután zárult az ajánlásgyűjtés, 16 óráig lehetett leadni a települési és kerületi kompenzációs listákat, valamint a vármegyei és fővárosi listákat.
A vármegyei közgyűlések tagjait pártlistáról szavazzák meg, ám a megyei jogú városok lakói nem kapnak ilyen szavazólapot. A listaállításhoz a választásra jogosultak 0,5 százalékának ajánlása szükséges. A legtöbb aláírást Pest vármegyében kellett összegyűjteniük a pártoknak (5035 ajánlás), míg a legkevesebbre Nógrád vármegyében (629 ajánlás) volt szükség.
A vármegyei listákon minden párt önállóan indul, egyedül a Fidesz és a KDNP állt össze, valamint Somogy vármegyében állt össze egy civil szervezet mögé több párt. Mutatjuk, hogy a pártok hány vármegyében jelentettek be listát:
- Fidesz–KDNP: 19 vármegyei lista
- DK: 19 vármegyei lista
- Mi Hazánk: 19 vármegyei lista
- Momentum: 17 vármegyei lista
- MSZP: 14 vármegyei lista
- LMP: 7 vármegyei lista
- Jobbik-Konzervatívok: 4 vármegyei lista
- Nép Pártján: 2 vármegyei lista
- Magyar Kétfarkú Kutya Párt: 1 vármegyei lista
- Mindenki Magyarországa Néppárt: 1 vármegyei lista
Három pártnak sikerült mind a 19 vármegyében összegyűjteni az ajánlásokat. A Momentumnak csak Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében nem lesz listája, Somogyban pedig a képviselőjelöltjeik a közös, Somogyi Függetlenek Szövetsége listáján szerepelnek. A Magyar Kétfarkú Kutya Párt csak Fejérben, Márki-Zay Péter pártja pedig Békésben állított megyei listát. A Jakab Péter-féle Nép Pártjánnak Hajdú-Bihar és Nógrád vármegyében lesz listája.
Nem tudott listát állítani a Gattyán György-féle Megoldás Mozgalom és a Párbeszéd-Zöldek. Magyar Péter kedd délután jelentette be, hogy bár mindenhol sikerült összegyűjteniük az ajánlásokat, „a Tisza Párt tiszta jövője és a magyarok bizalmának megérzése érdekében” nem adnak le megyei listákat. A döntést azzal indokolta, hogy több jelzést is kaptak arról, hogy kiválasztott jelöltjeik között „álcivil kormánypárti és ellenzéki pártokhoz köthető trójai falovak” vannak, akiket „szándékosan azért küldtek, hogy ártsanak a Tisza Párt hitelességének”.
Tíz fővárosi lista
A júniusi önkormányzati választáson a budapestiek is kapnak egy pártlistás szavazólapot, miután decemberben a Mi Hazánk javaslatára a Fidesz visszaállította a korábbi listás választási rendszert a fővárosban. A módosítás után már nem a kerületi polgármesterek ülnek majd a Fővárosi Közgyűlésben, hanem a pártlistákra leadott szavazatok arányában osztják ki a 32 képviselői helyet. A 33. helyet a főpolgármester kapja, akit továbbra is közvetlenül választanak meg a budapestiek.
A kedd délutáni határidőre tíz fővárosi listát jelentettek be:
- Fidesz–KDNP
- Mi Hazánk Mozgalom
- Momentum
- Magyar Kétfarkú Kutya Párt
- Munkáspárt
- Nép Pártján
- DK–MSZP –Párbeszéd
- Szolidaritás – Lokálpatrióták7 – Helló Pesterzsébetiek
- Tisza Párt
- Vitézy Dáviddal Budapestért – LMP
A leadott ajánlóíveket három napon belül ellenőrzik a választási irodák, a választási bizottságok pedig négy napon belül veszik nyilvántartása a listákat.
Az önkormányzati választással egy napon tartott EP-választáson 11 EP-lista lesz a szavazólapon. Hogy miért is volt akkora feladat az ajánlások összegyűjtése, arról itt írtunk bővebben.