Róma nem kérelmezi Budapesttől az olasz antifa aktivista házi őrizetbe helyezését
2024. február 6. – 09:48
Antonio Tajani olasz külügyminiszter és Carlo Nordio igazságügyi miniszter közös közleményt adott ki hétfőn este arról, hogy
az országok jogi szuverenitását tiszteletben tartva nem avatkoznak be a Magyarországon letartóztatásban lévő olasz antifasiszta aktivista ellen indított bírósági eljárásba, így nem kezdeményezik a házi őrizetbe helyezést sem.
Az együttes közleményt azután adták ki, hogy a két miniszter külön-külön fogadta a Budapesten letartóztatásban levő olasz állampolgár, I. S. édesapját, Roberto Salist és a fogvatartott ügyvédjét, Eugenio Lascót – írja az MTI.
A külügyi és az igazságügyi tárca vezetője elmondta, hogy figyelemmel kísérik I. S. ügyét. Elkötelezték magukat a vád alá helyezett olasz állampolgár jogainak tiszteletben tartatására. Ugyanakkor leszögezték, hogy minden állam jogi önállósággal rendelkezik, és ennek értelmében nem adott a lehetőség a „beavatkozásra, sem, ami a bírósági eljárás alakulását illeti, sem a vád alá helyezett személy elhelyezésének módosítását tekintve a jogi eljárás során”.
A két miniszter szerint
nem lehetséges az apa, Roberto Salis és az ügyvéd kérése, miszerint a nőt Olaszország budapesti nagykövetségén helyezzék házi őrizetbe a bírósági tárgyalás időszakára.
Ezt az olasz hatóságok „az eljárásrendtől eltérőnek” nevezték, ami a külföldi igazságügyi szervek számára elfogadhatatlan lenne.
A közleményben Antonio Tajani hangsúlyozta, hogy Giorgia Meloni miniszterelnök személyesen lépett az ügyben Orbán Viktor kormányfőnél, és maga Tajani is egyeztetett Szijjártó Péter magyar külügyminiszterrel. Mint mondta, január 30-án a római magyar nagykövetet is behívatták az olasz külügyminisztériumba.
Carlo Nordio igazságügyminiszter szerint a vádlott védelmének kell szorgalmaznia a házi őrizetbe helyezést, amelyet az esetleges büntetőítéletet követően I. S. olaszországi börtönbe való áthelyezése követhet.
Eugenio Lasco ügyvéd úgy nyilatkozott, és a külügyminiszter és az igazságügyi miniszter is kizárta annak a lehetőségét, hogy I. S. a Magyarországon zajló eljárás lezárulása előtt Olaszországban helyezzék házi őrizetbe.
„Az olasz diplomácia nem fog beavatkozni, mivel a minisztériumok szerint a bíróság független. Reméljük, így van ez Magyarországon is”
– jelentette ki az ügyvéd.
Az édesapa, Roberto Salis azt mondta, a Tajanival és Nordióval való találkozó „a vártnál rosszabbul sikerült”. Mint mondta, „az olasz kormány nem kíván semmit tenni, minden a magyar bíróságtól függ”. Úgy vélte, egyedül maradtak, lánya a bírósági ítéletig börtönben fog maradni.
„De abban a börtönben meg is halhat”
– jelentette ki.
Elmondta, hogy Tajani és Nordio szerint 2500 olasz van külföldi börtönökben, és egyetlen eset nem képezhet kivételt a beavatkozásra – írja az MTI.
Antonio Tajani február 8-án tart parlamenti beszámolót a Salis-ügyről. A jelenleg előzetes letartóztatását töltő 39 éves I. S.-t azzal vádolja az ügyészség, hogy egyik fő szervezője volt a tavaly februári, kitörés napján történt utcai támadásoknak, amikor külföldi antifasiszta aktivisták szélsőjobboldalinak gondolt embereket vertek meg az utcán. I. S. többször is panaszkodott a magyar börtönkörülményekre, arra, hogy nem beszélhet a családjával, és amiatt is sok kritika érte a magyar büntetés-végrehajtást, hogy kéz- és lábbilincsbe verve vezették a bíróságra az olasz tanárnőt. Az olasz nő speciális, nagyon fűszerszegény diétára szorul, azt pedig hónapokba telt, hogy elérjék, hogy ennek megfelelő élelmezést kaphasson a börtönben.
I. S. ügye kapcsán a magyar börtönviszonyokról ebben a cikkben írtunk részletesebben, ebben a cikkben pedig arról van szó, hogy hétfőn a magyar börtönviszonyokról és az olasz antifasiszta aktivista ügyéről is vitázott az Európai Parlament. I. S. fogva tartásának körülményei kisebb diplomáciai vihart kavartak az olasz és a magyar kormány között.