Lezárta a versenyhivatal a Booking-üggyel kapcsolatos vizsgálatát, szigorítaná a jogszabályokat

2023. október 20. – 12:22

Másolás

Vágólapra másolva

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) lezárta az augusztus végén indított gyorsított ágazati vizsgálatot az online szálláshelyfoglalás és a szálláshely-szolgáltatás hazai piacán. A vizsgálatot azután indították, hogy nagyszámú piaci panasz érkezett a legmeghatározóbb nemzetközi szálláshely-közvetítő – a Booking.com – hazai szállásadó partnereitől – írja az MTI.

A Booking.com szállásközvetítő cég „pénzvisszatartási botrányáról” ebben a cikkben szedtük össze a legfontosabb tudnivalókat.

„A kiemelt gazdasági jelentőségű ágazat versenyének, illetve a hazai szereplők versenyképességének fenntartása és élénkítése érdekében” a GVH több jogalkotási javaslatot fogalmazott meg friss jelentéstervezetében.

A versenyhivatal egyebek között azt javasolja, hogy jogszabály tiltsa meg az árversenyt akadályozó szerződési gyakorlatokat az online szálláspiacon, és javítanák a szállásadók helyzetét a nyárihoz hasonló tömeges piaci problémák hatékony kezelésében. Szeptember elején a Fidesz is jogszabály-módosítást javasolt az üggyel kapcsolatban.

A hivatal nemzetközi példákat követve azt javasolja a jogalkotónak, hogy az online szálláshely-közvetítés szereplői számára tiltsa meg az úgynevezett árparitás-rendelkezések alkalmazását. Ennek lényege, hogy a szállásadóknak – ha szeretnének megjelenni egy szállásközvetítő platformon – vállalniuk kell az oldal üzemeltetője felé, hogy az online felületen megadott áraiknál olcsóbban a saját honlapjukon vagy más szállásközvetítő felületeken sem értékesítik a szobáikat. Ez azonban a GVH elemzése alapján gátolja a különböző értékesítési csatornák hatékonysági versenyét, illetve a szállásközvetítők közötti jutalékversenyt, vagyis végső soron magasabb szállásárakat eredményezhet a fogyasztók számára.

A versenyhatóság ezért – hasonlóan több uniós országhoz, mint Franciaországhoz, Ausztriához, Olaszországhoz és Belgiumhoz – ezeknek a megállapodásoknak a teljes jogszabályi tiltását javasolja.

Emellett azt javasolják a szállásközvetítőknek, hogy tegyék átláthatóvá a platformjaikon a keresési találatok rangsorolásának szempontjait, a rangsorolással kapcsolatos információk érthető, egyértelmű, átlátható megjelenítése ugyanis tudatosabb fogyasztói döntéseket eredményezhet, amely serkenti a szálláshelyek közötti versenyt.

A nyári Booking-üggyel kapcsolatban a GVH arra jutott, hogy a felek közötti tárgyalási és szerződéses viszonyok egyenlőtlenek, így a köztük létrejövő megállapodások rendszerint ugyan részletes szabályokat tartalmaznak a szállásadók szerződésszegéseinek kompenzációira, jogkövetkezményeire – azonban nélkülözik mindezeket a platform oldalán történő esetleges mulasztásokkal kapcsolatban.

A versenyhatóság ezért megfontolásra javasolja a nagyobb szálláshely-közvetítők általános szerződési feltételeinek szabályozását a szállásadók számára nyitva álló panaszkezelési mechanizmusról, valamint a hibás teljesítések kölcsönös jogkövetkezményeiről.

A jelentéstervezetet a GVH nyilvános társadalmi konzultációra bocsátotta a honlapján, a piaci szereplők 30 napig tehetnek észrevételeket.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!