Whisper Ton szereplésével a TV2 párhuzamos univerzumot épít

Legfontosabb

2024. december 14. – 17:41

Whisper Ton szereplésével a TV2 párhuzamos univerzumot épít
Illusztráció: Telex

Másolás

Vágólapra másolva

Az influenszerkedés mára elfogadott pénzkereseti forrássá vált, bizonyos szponzorációk és szereplések elvállalása azonban akár hiteltelenné is teheti a tartalomgyártókat a követőik szemében. Magyarországon ebben a témában a májusi, a Magyar Turisztikai Ügynökség pénzéből finanszírozott influenszerparti jelentett nagyobb fordulópontot, amikor kiderült, hogy a tartalomgyártók közül többen tájékozatlanul vállalták az eseményt. Az eseménysorozat elindított egy blockout mozgalmat, azaz többen az állami rendezvényt elvállalók kikövetésére/tiltására buzdítottak, de azóta is többször felmerült néhány tartalomgyártónál, hogy a szerepléseik nincsenek összhangban az addig mutatott értékrendjükkel.

Hogyan egyeztethető össze az elfogadás a TV2-vel?

Strenner Antal, ismertebb nevén Whisper Ton a Forbes listája szerint tavaly Magyarország harmadik, idén pedig már második legértékesebb influenszere, egyben egyik legmegosztóbb tartalomgyártója. Jelenleg a Dancing With The Stars 5. évadában szerepel, ahol nagy esélye van a győzelemre táncpartnerével, Tóth Katicával. A tévés szereplés azonban bizonyos vélemények szerint szembemegy az influenszer eddigi értékrendjével, amely az önelfogadást, a homofóbia és a rasszizmus elleni küzdelmet hangsúlyozta. Még úgy is meglepte az influenszer követőit ez a szereplés, hogy Whisper Tonról eddig is lehetett tudni: korábban táncot tanult.

A TV2-s szerepvállalás azért is meglepő a Gazdasági Versenyhivatal által is vizsgált Whisper Ton esetében, mert a csatorna a hírműsoraiban nyíltan annak a kormánynak a támogatója, amely elfogadta a homofób törvényt és évek óta melegellenes retorikát folytat. A TV2 több kormányközeli médiummal karöltve 2018-ban a választások előtt például Vona Gáborról terjesztette azt, hogy a politikus meleg. Vona végül perelt, és hatmillió forint kártérítést kapott becsületsértés és a jó hírnév megsértése miatt. Furcsa ellentmondás, hogy a Médiahatósághoz azért is érkezett bejelentés a TV2 Sztárban Sztár All Stars műsora miatt, mert valaki szerint a műsor LMBTQ-propagandát terjesztett a nőknek öltözött férfiakkal.

Whisper Ton korábban nyíltan vállalta másságát és kiállt a közösségéért, így a követői nem nézik jó szemmel a TV2-s szereplését, a TikTokon megjelent szeptemberben a „whispertonkuss” elnevezésű kezdeményezés, ami pont erre az ellentmondásra hívja fel a figyelmet. Az egyik ilyen videó már több mint 500 ezer megtekintésnél jár.

Whisper Ton a TV2 Titkok Ramónával című műsorában a homoszexualitásáról és az önazonosságról is beszélt. A negatív kommentekről azt mondta, hogy a TikTok kommentszűrő algoritmusának köszönhetően a negatív hozzászólások gyakran el sem jutnak hozzá. Az influenszer nemrég egy újabb, a csatornának adott interjúban pedig már arról beszélt, tartott tőle, hogy bizonyos nézőknél „a szokatlansága diszkomfortot is kiválthat”. Szerinte a közösségi felületeken extrát kell nyújtani a figyelemért, a tévében viszont a nyersebb valóját mutatja meg. Az influenszert mi is szerettük volna megszólaltatni a cikkünkhöz, de többszöri megkeresésünkre sem reagált.

Fenntarthatóság mellett mit keres a fast fashion?

Az influenszerkedésnek van egy olyan ága is, amelynek képviselői a túlfogyasztás ellen emelik fel a hangjukat, és a zero waste kultúrát, a nyers vegánságot, valamint az ezekhez kapcsolódó fenntartható szemléletet hirdetik. A fenntartható életmódnak hazánkban is vannak képviselői, az egyik legismertebb zöldinfluenszer Rimóczi Zsófi, aki egykor egy áram nélküli, kinti vécével ellátott házból osztotta meg követőivel az idilli, természetközeli családi élet pillanatait. Posztjainak tartalma az otthon szüléstől kezdve a méhlepény elfogyasztásán át a szőrtelenítés teljes mellőzéséig terjedt.

Ahogy nőtt Rimóczi népszerűsége, úgy lett egyre több fizetett promóciós tartalom is nála. A vegán éttermi együttműködéseket és a mosótojásos hirdetéseket aztán felváltotta az állampapír népszerűsítése és az állatokon tesztelő Maybelline kampánya. Nemrég pedig egy Trendyol-hirdetést is elvállalt, majd pedig egy túlfogyasztás elleni hirdetés is helyet kapott az Instagram-oldalán.

A Trendyol egy török e-kereskedelmi óriás, amely a divattól az elektronikai cikkekig számos terméket kínál, és Európa egyik legnagyobb online divatplatformjaként jelentős vásárlói bázist épített ki magának. A cég a fast fashion üzleti modelljét követi, ami arra ösztönzi a fogyasztókat, hogy gyakrabban vásároljanak olcsó, de rövid élettartamú ruhadarabokat, ez pedig a túlfogyasztás és a pazarlás fokozódásához vezet. A rövid élettartamú ruhák gyorsan hulladékká válnak, az e-kereskedelem tovább növeli a karbonlábnyomot, míg az alacsony gyártási költséget gyakran a foglalkoztatottak rossz munkakörülményei garantálják.

Rimóczinál előfordult, hogy az életmódjában bekövetkező változásokat indokolta követőinek, és korábban megosztotta velük a minimalista életmód negatív oldalát is. Azonban vannak olyan értékek, például az állat- és környezetvédelem, amelyek túlmutatnak egy étrenden vagy a kinti komposztvécén.

Rimóczi ugyan reagált a megkeresésünkre, de konkrét választ végül nem kaptunk ezekről az együttműködésekről. Elmondása szerint több területen is igyekszik tudatos döntéseket hozni, és bár számos értéket következetesen képvisel, ő sem hibátlan.

„15 éve vagyok közszereplő, és ha valóban 7 évente változunk, ahogy mondják, sok minden megfordulhat az életünkben. Immár 9 éve népszerűsítem itthon a növényi alapú étrendet, bár korábban ezt sztereotip módon tettem, amit ma már nem szívesen képviselek. Kevesen tudják, hogy egykor ez az életstílus mennyire elszigetelt a társadalomtól, és mennyire magányos útra sodort. Nem felelhetek meg minden elvárásnak, és akik régóta követnek, tudják, mennyi változást hozott az életem. Ebben a gyorsan változó világban nem lehet statikus alapokon állni, mégis, vannak értékek, amelyeket kitartóan képviselek” – írta válaszában Rimóczi Zsófia.

Az amerikai Reese Blutstein is Rimóczihoz hasonló utat járt be, az Instagramon elsősorban fenntartható ruhatáráról lett ismert, olyasvalakiként, aki gyakran a ruhák újrafelhasználását helyezi előtérbe. Évek óta számos kiadványban nyilatkozik a fenntarthatóság fontosságáról, és arról, hogy szükség lenne a fast fashion szigorúbb ellenőrzésére. Ennek ellenére többször is együttműködött a fast fashion iparág nagy szereplőivel, például a Zarával is. Miután követőtábora mindezt nem fogadta túl pozitívan, azt nyilatkozta, hogy mindössze 22 éves és a munkája során folyamatosan tanul.

Nem mindenki kezében áll jól a mekis burger

Amikor Prezenszki Alex közösségi médiás szakértőt kérdeztük az influenszerek hitelességéről, két példával illusztrálta az együttműködések közötti különbséget. A The VR például a McDonald’sszal áll szerződésben, a szakértő szerint pedig ez az együttműködés azért hiteles, mert a csatorna tartalmai között tényleg van olyan, amelyben hamburgereket kóstolnak és véleményeznek. Ezzel szemben Szoboszlai Dominik élsportolói pályafutása mellett az ugyanezzel a gyorsétteremlánccal kötött együttműködés már kevésbé feddhetetlen. Ha egy influenszer nyíltan vállalja, hogy bizonyos együttműködések révén tesz szert bevételre, és mindezt szórakoztatóan vagy befogadhatóan adja elő, az növeli a bizalmat a követők részéről – tette hozzá Prezenszki.

A szakértő szerint több influenszer a személyiségéhez és stílusához igazodó közönséget épített maga köré, emiatt még az elveivel ellentétes együttműködések esetén is megtarthatja a támogatottságát. Az olyan márkák, amelyek fontosnak tartják a saját hitelességüket, részletesen átvizsgálják az influenszerek előző kampányait, partnereiket, a megjelenített tartalmak típusát, valamint azt is, hogyan kommunikálnak különféle témákban.

„Vannak azonban olyan márkák is, amelyek elsődleges célja a széles körű elérés. Ezek a cégek kevésbé veszik figyelembe, hogy az influenszer személye mennyire hiteles.

Ezek a kampányok gyakran olyan közismert, trash influenszereket vagy televíziós személyiségeket választanak, akik nagy tömegeket érnek el, de nem feltétlenül releváns vagy értékteremtő tartalommal.”

Ilyenkor a márkák a szőnyegbombázás stratégiáját alkalmazzák, gyakran ugyanazt az üzenetet küldik el több celeb és influenszer közreműködésével, minimális egyediséggel. Prezenszki szerint egyre több kutatás bizonyítja, a fiatalabbak már most is szigorúbban szűrik a tartalmakat, még akkor is, ha a TikTok-szerű gyors platformok rövid figyelmet követelnek. Ugyanakkor az influenszerek számára is komoly következményei vannak annak, ha hiteltelen márkákat támogatnak vagy nem maradnak hűek a saját értékeikhez.

Prezenszki úgy látja, a jövőben még nagyobb igény lesz az autentikus és átlátható influenszertartalmakra. Az ideális influenszer márkanagykövet lesz, aki mélyebb szinten kötődik az adott márka arculatához és képviseletéhez, és a közösségi médiás jelenlétén túl is hozzáadott értéket képvisel.

Szabályozás szintjén is várhatók változások: az EU-ban már megjelentek olyan előírások, amelyek Magyarországra is kihatnak. Az influenszerektől valószínűleg szigorúbb elszámoltathatóságot, például a reklámok egyértelmű jelölését várhatják el ezek a rendelkezések.

Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!