Groteszk derű: Örkény-egypercesekkel ragasztják le a választási plakátokat a II. kerületben

2022. április 5. – 18:50

Másolás

Vágólapra másolva

Olyan gesztussal emlékezik a 110 éve született Örkény István íróra a II. kerület, aminek talán ő is örült volna, írja közösségi oldalán Őrsi Gergely polgármester. Hozzáteszi: úgy alakult, hogy itt maradt a harsogó választási kampány után számtalan kihelyezett hirdetőoszlop, ahol mostanra csak lejárt szavatosságú üzeneteket nézhetnénk. Ezek egy részét átalakítják, és Örkény egyperceseket helyeznek el rajtuk.

A polgármester azt is írja, hogy a kerület posztumusz díszpolgára, Örkény István Budán lakott. Hosszú évtizedeken át írta a 20. század második felének magyar valóságát tűéles érzékenységgel bemutató műveit, melyek sokszor fájóan aktuálisak. Örkény tudta, az igazi szabadság belülről fakad; ha készek vagyunk saját életünkre egy fanyar félmosollyal tekinteni, igazán nagy baj nem érhet már minket. Harsány nevetés, hatalmas kacagás helyett a csendes derűben és iróniában hitt – így a polgármester, aki az egyik plakátot saját kezűleg ragasztotta le.

Fotó: II. kerületi önkormányzat
Fotó: II. kerületi önkormányzat

A plakáthelyeken három novella olvasható: Az élet értelme, a Használati utasítás és a Budapest. A kerületben egyébként az ellenzéki összefogás jelöltje, a momentumos Hajnal Miklós legyőzte a Fidesz jelöltjét, Fürjes Balázst, így van oka az ellenzéknek „a csendes derűre”. Ha viszont az országos ellenzéki hangulatot szerették volna tükrözni, akkor a Hogylétemről című egyperces novella felplakátozása vélhetően találóbb lett volna. A novella mindössze egy rövid dialógusból áll:

– Jó napot.
- Jó napot.
- Hogy van?
- Köszönöm, jól.
- És az egészsége hogy szolgál?
- Nincs okom panaszra.
- De minek húzza azt a kötelet maga után?
- Kötelet? – kérdeztem hátrapillantva. – Azok a beleim.

Remeteszőlősön egyébként már 2013 óta üzemel egy korabeli telefonfülke, ahol az író egyperceseit hallgathatják meg az arra járók. A sajátos emlékművet az író Ballada a költészet hatalmáról című novellája ihlette, ami egy vers által megérintett telefonfülke útrakeléséről és kalandjairól szól. A fülke végül a mai Remeteszőlős területén („...a Hűvösvölgy utolsó házain is túl, Nagykovácsi községtől azonban jóval innen...”) nyer nyugalmat a novellában.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!