Hivatalosan is 2024 a legmelegebb év az eddigi mérések szerint

2024. november 7. – 16:57

Másolás

Vágólapra másolva

Biztosnak mondható, hogy az eddigi legforróbb év lett 2024 az Európai Unió klímaváltozást figyelő szolgálata, a Copernicus (C3S) mérése szerint – írja a BBC. Intenzív hőhullámok és súlyos viharok jelezték az év folyamán, hogy a klímaváltozás hatásai egyre erőteljesebbek. 2024 globális átlaghőmérséklete várhatóan több mint 1,5 Celsius-fokkal haladja meg az iparosodás előtti szintet, így az idei lesz az első olyan év, amely átlépi ezt a küszöböt.

Ezek a magas értékek elsősorban emberi tevékenységeknek tudhatók be, és kisebb mértékben a természeti tényezőknek, például az El Niño időjárási jelenségnek. A tudósok szerint ennek riasztó jelnek kell lennie a jövő héten kezdődő ENSZ éghajlat-változási konferencia (COP29) előtt is, amelyet Azerbajdzsánban tartanak. „Ez a legújabb rekord újabb figyelmeztetés kell, hogy legyen a COP29 kormányainak. A további felmelegedés mérsékléséhez sürgős intézkedésekre van szükség” – mondta Liz Bentley, a Royal Meteorological Society vezérigazgatója.

A globális hőmérséklet 2024 első 10 hónapjában olyan magas volt, hogy csak az csak akkor nem dőlne meg az eddigi rekord, ha november és december folyamán drasztikus csökkenés következne, ami lehúzná az átlagot. A becslések szerint 2024-ben legalább 1,55 Celsius-fokkal melegebb lesz, mint az iparosodás előtti időkben – derül ki a C3S adataiból.

Az iparosodás előtti értékek fogalma az 1850-1900 közötti referencia-időszakra utal. Ez nagyjából az az időszak, mi előtt az ember elkezdte volna jelentősen felmelegíteni a bolygót, például nagy mennyiségű fosszilis energiahordozó elégetésével. A jelenlegi 1,48 Celsius-fokos rekord tavaly állt fel, az előrejelzések szerint idén ez meg is fog dőlni.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!