Különleges égi együttállást láthattak, akiknél tiszta volt az idő szerda este

2024. július 17. – 21:31

Másolás

Vágólapra másolva

Nem mindennapi égi együttállást láthattak szerda este azok a szerencsések, akiknél éppen nem zuhogott az eső, vagy a felhők nem takarták ki a Holdat. Azok, akik profi géppel le tudják fotózni az együttállást, és megosztanák a képüket, küldjék el azt az ugyelet@telex.hu-ra!

Ahogy vasárnapi cikkünkben a Svábhegyi Csillagvizsgáló közleménye alapján írtuk, a 85 százalékos fázisban lévő Hold szerda este nagyon közel került a Skorpió csillagkép élénkvörös csillagához, az Antareshez. A fényes csillag a Hold közelsége ellenére szabad szemmel is látható volt az égbolton, a horizontközeli páros különleges látványt nyújtott a nyári estén.

A Hold a látványos Skorpió csillagkép vörösen izzó szemét kirajzoló Antares közelébe került, szabad szemmel is könnyedén megtalálhatták a szemfüles észlelők. Aki kiment a szabad ég alá 22:00-kor, észrevehette, amint a Hold immáron 85 százalékos fázisában pompázó korongja fölött az Antares vörös csillaga pislákolt. A páros ekkor 15 fokos magasságban lebegett a látóhatár felett.

A Skorpió szíve, az Antares csillag

Az Antares a nyári égbolt egyik legfényesebb csillaga, a Tejút sávjának pereménél helyezkedik el a nyári éjszakák világítótornyaként. Nevét a görög „Anti-Arész” kifejezésből kapta, amely az „Arész ellenfele” vagy „Ellenmars” jelentést hordozza. A csillag ezt a nevet azért kapta, mert fényessége és vörösessége látszólag versenyez a római hadistenről elnevezett Mars bolygóéval.

Bár viszonylag kevés csillagról mondható el, hogy szabad szemmel is színesnek érzékeljük, az Antares esetében egyértelműen észrevehető a vöröses izzása. Ez nem csoda, ugyanis egy vörös szuperóriás csillagról van szó, amely az élete végéhez közeledik.

A hatalmas méretű csillag a Napunknál nagyjából 700-szor nagyobb átmérőjű, a tömege pedig 12-szer nagyobb. Az egyik legnagyobb ismert csillag az univerzumban, olyannyira, hogy ha a Nap helyére tennénk, még a Marsot is bekebelezné. További érdekesség, hogy ha egymás mellé helyeznénk a Napunkat és az Antarest, az Antarest több mint 10 000-szer fényesebbnek érzékelnénk, mint a központi csillagunkat.

A dagadó, 85 százalékos Hold északi féltekéjén távcsővel kiválóan megfigyelhetjük a fény-árnyék határ mellett teljes pompájában látszó Sinus Iridumot (Szivárvány-öböl) és az éppen kelő, rendkívül fényes Aristarchus sugárkrátert. A déli féltekén pedig a rendkívül elnyúlt 179x71 km-es Schiller kráterben gyönyörködhetünk. Kis nagyításon a Hold és az Antares is elfér egy látómezőben, így az együttállás szépségét nagyobb távcsővel is élvezhetjük.

Az együttállásról, valamint annak megfigyeléséről részletesen beszámolnak a Svábhegyi Csillagvizsgáló friss blogbejegyzésében.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!