Tízezer éve is rágóztak a tinédzserek, és az ősgumiból tudják is, hogy mit ettek
2024. január 25. – 14:52
A rágógumi nem a modern kor találmánya, kutatások bebizonyították, hogy már körülbelül tízezer évvel ezelőtt is rákapott az ember mai szemmel nézve nem túl gusztusos összetevőkből álló rágókra. Önmagában a rágógumi ősisége is érdekes téma, de a gumileletek, amelyek nem iskolapad aljára ragasztott darabokat jelentenek, ahhoz is hozzájárulnak, hogy tudjuk, milyen étrendet követtek őseink.
Körülbelül harminc évvel ezelőtt egy Göteborg közelében található ásatási területen, Huseby Klevben 9700 éves korúra becsült emberi csontdarabokat találtak svéd régészek. A fosszíliák mellett emberi fognyomokat tartalmazó nyírfakéregkátrányból és gyantából álló rágógumik is voltak, amelyeket később DNS-elemzéseknek vetettek alá.
Anders Götherström kutatásvezető azt mondta, hogy őseink valószínűleg azért rágták ezt a gyantát, hogy fegyvereik és más eszközeik összeragasztásához használják, de annak is nagy esélye van, hogy egyszerűen élvezetből rágóztak.
„Az a legvalószínűbb hipotézis, hogy csak azért is rághatták ezeket, mert szerették, vagy mert úgy gondolták, hogy valamilyen gyógyászati célt szolgálnak” – idézte Götherströmöt a Guardian.
A DNS-minták alapján már akkor is inkább a tinédzserek között volt népszerűbb a rágózás, és nők és férfiak egyaránt nyammogtak a gyantás cuccon. Götherströmék egy korábbi kutatásban elvégezték a fogyasztók genetikai profilozását, ezúttal viszont arra voltak kíváncsiak, hogy milyen étrendet követtek a kőkorszaki emberek.
A rágógumiban talált DNS-ek alapján arra jutottak, hogy a szarvas, a pisztráng és a mogyoró meghatározó elem lehetett, de nyomokban vadalmát, kacsát és rókát is kimutattak, és tanulmányuk szerint a vörösbegy, a csészecsiga, a tengerifű és a fagyöngy is az étrend része volt.
A rágásnyomokból kinyert DNS a szájhigiénia állapotáról is árulkodik. Az egyik tinédzser lány mintájában több olyan baktériumot találtak, amelyek ínygyulladásra utaltak. A kutatók szerint valószínűleg nem sokkal később el is veszítette a fogait.