A Samsung holdfotói be is vannak kamuzva, meg nem is
2023. április 7. – 23:49
A mobilos fotózás a felszínen marha egyszerű dolognak tűnik: elővesszük a telefont, megnyitjuk a kamera appot, aztán lőhetjük is a képeket ész nélkül. A valóságban persze ennél jóval összetettebb folyamatról van szó, a gyártók évről évre elő is rántanak valami újabb varázslatos trükköt, de a felhasználók nagy része így is az alapbeállításokkal lövi a képeket, és egy-két kivételtől eltekintve teljes mértékben ignorálják az új funkciókat. Kivételek persze vannak, az egyik ilyen a mobilos holdfotózás, ami a Samsung csúcstelefonjaiban három éve van jelen, de korábban például a Huawei is próbálkozott vele.
A jó holdfotók komoly fegyverténynek számítanak, de kiemelten fontos kérdés az, hogy szoftveres trükközéssel érik ezt el, vagy tényleg jó a kamera. A Huawei-t 2019-ben vádolták meg azzal, hogy a P30 Pro holdas fotói nem valódiak, a Samsung esetében két éve pedzegették először Redditen, hogy mesterséges intelligenciával turbózzák fel a képeket. Ez utóbbi az, ami mostanában megint előkerült, és a techsajtó is felkapta a dolgot. A jelenséget többen is részletesen feldolgozták, és a Samsung is reagált rá – most összeszedtük, mit kell tudni róla.
A koreai gyártó évek óta népszerűsíti már a csúcstelefonjait azzal, hogy lenyűgöző képeket lehet velük készíteni a Holdról, a Galaxy S23 Ultrához pedig külön holdas promóvideót is csinált, ezzel is hangsúlyozva, hogy az új kamerával nem csak az éjszakai képek lesznek szebbek, hanem ezek is. Ezt mi is megerősítettük februárban, ahogy Németh Péter kollégám fogalmazott, pár éve még abszolút scifinek tűnt, hogy ilyen fotó készüljön a Holdról egy telefonnal. Hogy innen szűk egy hónap alatt mégis eljutottunk odáig, hogy a Samsungnak magyarázkodnia kellett a holdfotói miatt, és többen még ezek után is a vásárlók átveréseként értelmezik, amit csinálnak, az leginkább ennek a fentebb már linkelt Reddit-posztnak köszönhető.
A szerző úgy véli, a Samsung kamuzik, a marketingje pedig félrevezető, mindezt pedig azzal bizonyította, hogy lefotózott egy elhomályosított, alacsony felbontású képet a Holdról a monitorján – a telefon kamerája pedig a körülmények ellenére ebből is pofás kis holdfotót csinált. Szerinte konkrétan arról van szó, hogy a telefonban egy olyan mesterséges intelligencián alapuló modell dolgozik, amely képes felismerni a Holdat – vagy egy Holdra hasonlító dolgot –, és kiegészíti az arról készülő képet olyan részletekkel, amelyek a telefon kamerája nem láthatott. Jelen esetben azért, mert nem is voltak ott. Az elmélet bizonyítására egy másik próbát is tett, az elhomályosított Hold képe fölé odatette ugyanennek a képnek a felét is, az erről készült fotón pedig utóbbi homályos is maradt, azaz itt nem lépett működésbe a mesterséges intelligencia.
A poszt nyomán mások is megpróbálták megfejteni a dolgot, a Mrwhosetheboss nevű youtuber pedig nemcsak arra mutatott rá, hogy a dolog tényleg működik, hanem arra is, hogy a telefont egyébként nem könnyű átverni. Ráadásul miután a telefon egy Holdra rászerkesztett arcképet is megpróbált kráternek feltüntetni, az is egyértelműen kiderült, hogy a telefon nem lecseréli a textúrát, hanem a meglévő képet próbálja meg feljavítani.
Ez egyébként szintén nem új fejlemény, két éve az Input részletes elemzéséből is kiderült már, hogy a Samsung telefonjai ugyan komolyan belenyúlnak szoftveresen a készülő képekbe, de arról elméletileg nincs szó, hogy simán csak ráraknak egy jó felbontású holdas textúrát mindenre, ami Holdnak tűnik.
Ettől még lehet etikailag megkérdőjelezhetőnek tekinteni a mesterséges intelligencia által kiegészített és felskálázott képeket, meg azt, hogy a Samsung ezekre marketingkampányt húzott fel, de az Input cikke és a fent említett videó alapján kamunak semmiképpen sem lehet nevezni őket. Mindemellett azért sem, mert az S21 Ultrával készült képet egy komolyabb fényképezőgéppel (jelen esetben egy 200-600 milliméteres gyújtótávolságú teleobjektívvel felszerelt Sony A7R III-rel) lőtt képre helyezve szinte tökéletes volt az egyezés. Miután a Holdat mindig ugyanúgy látjuk, alighanem könnyebb a felismerésére és a rekonstrukciójára tanítani egy modellt, de a cikk alapján ha a telefon saját kútfőből rakná össze a képeket a kamera által látottak helyett, az apróbb eltéréseknél kilógott volna a lóláb.
A gyártó sem akkor, sem most nem rejtette véka alá, hogy mesterséges intelligenciát használ a holdfotók felturbózásához, a mostani botrányra válaszul pedig angolul is elérhetővé tett egy korábban csak koreaiul olvasható blogposztot a holdfotózás konkrét folyamatáról. Ennek alapján a telefon egy fejlett MI-alapú rendszer segítségével azonosítja és javítja fel a Holdat, azaz lényegében pontosan azt csinálja, amit a fentebb említett redditező írt.
A Samsung ugyanakkor állítja, hogy mindezt nem úgy éri el a modell, hogy egy adatbázis alapján textúrákat rajzolgat a Holdra emlékeztető dolgokra, hanem több képből alkot egyet, aztán erről eltünteti a zajt, és egy neurális hálózat segítségével feljavítja a részleteket. Persze az, hogy ez a feljavítás pontosan mit takar, nem derült ki,
de azt azért meg kell jegyezni, hogy a mesterséges intelligencia évek óta jelen van már a mobilos fotózásban, és itt sem érződik annyira ördögtől valónak. Pláne mert arról tényleg nincs szó, hogy minden kör alakú, szürke dologból Holdat csinálna.
Ha már felmerült a dolog, természetesen mi is kipróbáltuk egy S23 Ultrával, hogy át lehet-e verni a rendszert, és a Holdról is csináltunk képeket optimalizálással és anélkül is, hogy kiderüljön, tényleg csak a mesterséges intelligencia miatt néznek-e ki olyan jól a fotók.
Nekem azt sehogy sem sikerült elérnem, hogy a telefon Holdnak ismerje fel a Holdról készült képeket, hiába próbálkoztam világosban és sötétben, telefonon és monitoron, kizárólag elmosódott, mikroszkóp alatti organizmusokra hasonlító felvételeket tudtam csinálni a márciusi Reddit-posztban megosztott fotóról.
A (majdnem) teliholdról viszint remek képeket csinált a telefon, függetlenül attól, hogy éppen hatvanszoros vagy százszoros zoommal közelítettem rá. Méghozzá – és most jön a csavar – függetlenül attól, hogy a jelenet-optimalizálás be volt-e kapcsolva. Ez úgy is felettébb érdekes fejlemény, hogy szerda este a VIII. kerületben szabad szemmel is kiválóan látszott a Hold, mert ha ez ki van kapcsolva, akkor papíron nincsen MI-rásegítés sem, és az Input szerzője két éve így csak egy nagy kiégett foltot tudott lefotózni a Hold helyett.
Persze azóta fejlődött a modell, és az S23 Ultra is jobb az S21 Ultránál, de az, hogy gyakorlatilag semmi különbség nincsen a két változat között, talán még érdekesebb is, mint maga a botrány. Hogy ennek mi lehet az oka, azt a fentiek után megtippelni sem merném, de annyi biztos, hogy a Samsung csúcstelefonja nem kamuzik, de azért nem is mond teljesen igazat, ha holdfotókról van szó.