Új gyár építésével válaszol a globális vakcinaigényre a Ceva-Phylaxia
2024. november 15. – 10:55
Új vakcinagyártó üzemet épít Monoron a Ceva-Phylaxia állategészségügyi vállalat. Az új egység alapkövét tegnap, november 14-én rakták le és várhatóan 2026 végén indulhat el a gyártás. Az új üzemben kezdetben 60, majd 2029-re már 120 munkavállalót is foglalkoztathatnak és a tervek szerint több mint 8 milliárd adag vakcina készül majd itt évente. Az évszázados hazai múltra visszatekintő vállalatról, nemzetközi szerepéről, az állategészségügy és a globális élelmezés viszonyáról, valamint az új beruházásról Dr. Szamkó Tamással, a Ceva-Phylaxia Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Az köztudott, hogy a hazai gyógyszeripar évszázados tradícióra tekint vissza, de az talán kevésbé ismert tény, hogy az állatgyógyászat is komoly gyökerekkel rendelkezik itthon. Mikor kezdte meg működését a Ceva-Phylaxia?
Valóban így van, a magyar ipari gyógyszergyártással párhuzamosan a 20. század legelején elindult az állategészségügy fejlődése is. Ezt elsősorban a 19. század végén megjelenő sertéspestisnek volt köszönhető, amely sajnos komoly pusztítást végzet az akkori állatállományban. Ennek megfékezésére szükség volt új oltóanyagok fejlesztésére, amelyre az 1912-ben alapított – akkori nevén – Phylaxia Szérumtermelő Nyrt. vállalkozott, két járványtannal foglalkozó állatorvos, Hutÿra Ferenc és Köves János irányításával. Munkájuk nem csak abból a szempontból volt sikeres, hogy megfékezték a járvány terjedését, de abból is, hogy ezzel lerakták a hazai állategészségügy és oltóanyaggyártás alapjait is.
Hol tart most a vállalat és milyen szerepet játszik az állategészségügyben?
Az elmúlt több mint 110 évben nagyon sok változáson és fejlődésen mentünk keresztül, mára elmondható, hogy nem csak itthon tölt be a Ceva meghatározó szerepet, de globálisan is a legnagyobbak közé tartozunk. Ha a hazai jelenlétet nézzük, akkor 2 telephelyen közel 1300 kollégánk dolgozik a kutatás-fejlesztés, vakcinagyártás, kereskedelem, törzskönyvezés és logisztika területein. Ezzel a legmeghatározóbb állategészségügyi vállalat vagyunk Magyarországon. E mellett fontos elmondani, hogy egy globális cégcsoport, a Ceva Animal Health részeként tevékenységünk és munkánk hatása bőven túlmutat a hazai piacokon és alapvetően az állategészségügyön is.
Mit jelent az, hogy túlmutat a tevékenységük az állategészségügyön? Nem csak állatok számára gyártanak gyógyszereket?
De igen. A Ceva kizárólag állatok számra fejleszt vakcinákat, gyógyszereket és egészségügyi eszközöket. Ugyanakkor az állatok egészségének védelme nem csak rájuk, de ránk emberekre is igen komoly hatással van. Ugyanis a fertőző betegségek több mint 70 százaléka állati eredetű lehet, állatokon jelenik meg, majd egy idő után képessé válik rá, hogy ránk, emberekre is átterjedjen. Amennyiben ezeket a betegségeket időben megfékezzük az állatokon, úgy a továbbterjedés megelőzhető. Ebben jelentenek óriási szerepet az oltóanyagok.
E mellett egyes becslések szerint évente a globális haszonállat állomány közel 20 százaléka pusztul el különböző fertőző betegségek következtében, amelyeket oltásokkal jórészt meg lehetne előzni. Csak érzékeltetésként említem, hogy ez az elpusztult állomány közel 1,6 milliárd ember éves állati fehérje, azaz hús igényét fedezhetné.
Így, ha csak ezt a két területet nézzük kijelenthető, hogy a vakcináció nemcsak állategészségügyi, hanem globális népegészségügyi és élelmezési kérdés is.
A globális szót már többször is említette. Milyen hatása van a vállalat tevékenységének nemzetközi szinten?
A kérdés egyszerű, de a válasz összetett. Egyrészt a Ceva csoport része vagyunk, ami a világ 5. legnagyobb állategészségügyi vállalata: több, mint 7000 alkalmazottat foglalkoztat és 47 országban van jelen. A cégnek nagy súlya van a nemzetközi piacokon, nekünk pedig mint Phylaxia, nagy súlyunk van a Ceva cégcsoporton belül. A teljes vállalatcsoport munkavállalóinak közel 20 százaléka Magyarországon dolgozik és a teljes nemzetközi árbevétel több mint ötödét termeljük meg itthon. Mondhatni zászlóshajók vagyunk, és nemcsak a számok, hanem a tevékenységek tekintetében is.
Az öt magyarországi termelőegységben kollégáink évente immár több, mint 70 milliárd adag oltóanyagot gyártanak, amit aztán világszerte több mint 50 országba szállítunk. Ezen felül nálunk található a Ceva egyik biológiai kutatás-fejlesztési központja is, ami nagyban hozzájárul, hogy egyre több betegség megelőzésére fejlesszünk hatékony vakcinát.
A kutatás-fejlesztés mindig is része volt a hazai tevékenységnek? Most milyen vakcinák fejlesztése történik Kőbányán?
Az új oltóanyagok kifejlesztése a kezdetektől fogva része a munkánknak. Az elmúlt évszázadban számos betegség ellen dolgoztuk ki a megfelelő oltóanyagot és tettük lehetővé azok nagyüzemi gyártását. Több mint száz kollégánk dolgozik jelenleg ezen a területen. Az ő munkájuknak is köszönhetően csak az elmúlt 5 évben 9 új termékünk kapott törzskönyvi engedélyt, köztük az állategészségügy első RNS vakcinája, amire rendkívül büszkék vagyunk.
Térjünk át a vállalat idei nagy dobására, az új vakcinagyár építésére, amit nemrég jelentettek be. Miben hoz újat az új gyártóegység és miért lett Monor a helyszín, ahol a logisztikai központ is van?
A monori egységünk mondhatni a fejlődésünk jövőjét jelenti. Annak érdekében, hogy ki tudjuk elégíteni a termékeink iránt mutatkozó egyre növekvő globális keresletet és megfelelő léptékű kapacitásbővítést hajtsunk végre, elengedhetetlen volt a budapesti mellett egy második telephely létrehozása.
Monoron egy zöldmezős beruházás lezárásaként 2021-ben adtuk át a cég új logisztikai központját, ami a maga nemében egyedülálló. Ez ugyanis kontinensünk legnagyobb kriogén, azaz mélyfagyasztásos vakcina tárolója, ahol mínusz 197 Celsius-fokon, folyékony nitrogénben tároljuk az oltóanyagokat és innen szállítjuk azokat tovább a világ minden pontjára.
Ez egy elég nagy, 50 hektáros terület, ami bőven ad lehetőséget a terjeszkedésre. Ezért épül ide most a második monori egység is, ami már gyártóüzem lesz, évi több mint 8 milliárd adagos kapacitással. Az új gyáregységünk többkomponensű inaktivált vakcinák előállítását, illetve fermentációval antigének termelését végzi majd állatok számára, különböző fertőző betegségek megelőzésére.
Ez a beruházás több szempontból is kiemelt jelentőségű számunkra. Amellett, hogy létszámban és kapacitásban is bővülünk, azt is jelenti, hogy a magyarországi tevékenység még nagyobb jelentőséggel bír majd a cégcsoporton belül és ezáltal a globális állategészségügyi piacon is.
A cikk megjelenését a Ceva-Phylaxia Zrt. támogatta.