Így lehet megtérülő a fenntarthatóság és élhetőbb az iroda
2023. május 3. – 10:56
A fenntarthatóság egyre nagyobb szerephez jut az életünk számos területén, és ez a trend nemcsak az életmódunkra vagy az étkezési szokásainkra hat ki, hanem a munkakörnyezetünkben használt bútorokra is. De mitől lesz környezettudatos egy bútor, és egyáltalán hogyan fér meg egymással a költséghatékonyság és a minőség?
A környezettudatosság gyakorlatilag megkerülhetetlen eleme a mindennapjainknak, és tengernyi cikk, illetve szakértő foglalkozik azzal, hogyan hagyhatunk magunk után minél kisebb ökológiai lábnyomot. A fenntarthatóság az étkezésünktől kezdve a hobbinkon át a munkahelyünkig mindenhol jelen van, vagyis jelen lehetne, ha magánszemélyként, vagy egy cég képviselőjeként elkezdünk foglalkozni a témával.
Amikor egy irodát tervezünk bebútorozni, rengeteg szempontot vehetünk végig: lehet első a design , aztán az ár, hogy minél olcsóbban jöjjünk ki, vagy az is, hogy mennyire kényelmes egy-egy darab. „Az átfogó megoldások működnek. Amikor megvásárolunk valamit, érdemes olyan terméket választanunk, aminek hosszú az élettartama: ez nemcsak költséghatékony, de környezetbarát is. A minőségi termékek, amiket hosszú időn keresztül használhatunk, kevésbé szennyezik a környezetünket, hiszen ritkábban kell lecserélnünk őket” – ezt már a Európa piacvezető bútorgyártója a Kinnarps fenntarthatósági menedzsere, Johanna Ljunggren mondta, akivel a környezettudatos irodai környezetről beszélgettünk.
Költséghatékonyan, természetesen
Amikor be akarunk rendezni egy irodát, az első és legfontosabb, hogy átgondoljuk, hogy mire van szükségünk. Ez magától értetődőnek tűnik, de fontos, hogy pontosan felmérjük az igényeket, nem csak azért, hogy jövőbiztos legyen az irodánk és tényleges igényeket szolgáljon ki, de a fölösleges vásárlásoktól is megkíméljük magunkat és a cég pénztárcáját, legyen szó az eszközparkról vagy a bútorokról. Ha pedig eldőlt, hogy a vállalat hatékony működéséhez milyen berendezések kellenek, mérjük fel a piacot, illetve a lehetőségeinket. A kulcs, hogy hosszú távban gondolkodjunk és ne csak a bútorok szintjén törekedjünk a fenntarthatóságra, hanem: a beruházások, a munkaterek és ami a legfontosabb, a fenntartható emberek legyen a víziónk.
Főként ha a felhasználókat nézzük, akkor egy olyan munkakörnyezet kialakítása a cél, ahol az egészségügyi szempontokra szintén szeretnénk figyelni, érdemes utánajárni, hogy a kinézett bútorok milyen anyagokból készültek és hogyan kezelték azokat. „Az irodabútorokban található vegyi anyagok és más, emberek számára káros anyagok – például az illékony szerves vegyületek (VOC) – befolyásolják az épület belső levegőjének minőségét. Amikor fenntartható termékeket választunk, azoknak általában meg kell felelniük a kémiai összetevőkre vonatkozó követelményeknek, és nem tartalmazhatnak bizonyos anyagokat, valamint azok nem haladhatnak meg bizonyos kémiai szintet” – foglalta össze Ljundgren, és hozzátette, hogy a levegő minősége kiemelten fontos egy munkahelyen, és az egészséges, tiszta környezet kedvező hatással lehet a kollégák egészségére, közvetve pedig a termelékenységre.
„Azt látjuk, hogy növekszik az igény a fenntarthatóságra és növekszik azon vállalatok száma, akik fenntartható bútorokat kívánnak vásárolni. Európa-szerte tapasztaljuk ezt a trendet, és az uniós jogszabályok szintén ebbe az irányba mutatnak – nem specifikusan a bútorokra vonatkozóan, de támogatva a fenntarthatóságot” – folytatta a szakértő, és rávilágított, hogy a minőség és a használt kezelőanyagok mellett a bútorok nyersanyagválasztása sem mindegy. Számít, hogy honnan érkezik a fém, újrahasznosított-e a műanyag és hogy ellenőrzött erdőgazdálkodásból származik-e a fa. Egyes vállalatok kizárólag FSC (Forest Stewardship Council) tanúsítvánnyal ellátott faanyagot vásárolnak, ami a fenntartható, illetve felelős fakitermelést jelöli.
Variálhatóság mindenek felett
A környezettudatosság hangzatos trend, ami mindenhol ott van, része az étkezésünknek és a háztartásunknak: cél, hogy minél kevesebb szemetet termeljünk, ne vásároljuk túl magunkat, és hogy olyan alapanyagokat fogyasszunk, amik minél kevesebb nyomot hagynak a környezetünkön. Az újrahasznosítás viszont nem elég, ha a bútorokról beszélünk – hangsúlyozza a Kinnarps kollégája.
Szemléletük szerint a fenntartható körkörös gazdaság a hosszú élettartamnál kezdődik, aminek része, hogy egy-egy darab átalakítható legyen. „Minél hosszabb egy bútordarab élettartama, annál kisebb az ökológiai hatása. Tehát inkább egy termék időtállóságára és életciklusára összpontosítunk, mintsem arra, hogy újrahasznosítsunk, mert az önmagában nem igazán hatékony. A hosszú élettartamhoz pedig elengedhetetlen a minőség, így ebben az értelemben a minőség is fenntarthatósági kérdés” – magyarázta Johanna Ljunggren. Egy fenntartható bútor képes hozzánk igazodni, és idővel egyszerűen – az alapszerkezet megtartása mellett – alakíthatjuk át. Ha minderre a vásárlásnál nem gondolunk, később sokkal nehezebb lesz egy-egy apróbb változtatás is.
Végül, de nem utolsó sorban, érdemes számolni azzal a csomagolóanyag-mennyiséggel, ami egy bebútorozással jár. A legtöbben biztos szembesültek már azzal a kartontengerrel, ami pár termék után marad, és ennek sokszorosa halmozódhat fel egy irodahelyiség berendezése után. Azt kezelni, elszállítani sem egyszerű, ráadásul azt sem tudjuk garantálni, hogy a kartonokat újrahasznosítják-e a későbbiekben.
Az is szennyezéssel jár, ha a fuvarozás során a teherautó rakterében egy csomó üres hely marad, ahelyett, hogy okosabb, helytakarékosabb csomagolással dolgoznának. Ljundgren kiemelte, hogy ők például takarókkal oldják meg a csomagolást az egyszer használatos dobozok helyett, amit a szállítás után visszavisznek, számításaik szerint így rakterenként mintegy 270 kilogrammnyi csomagolóanyagot takarítanak meg, és 50 százalékkal több bútort tudnak bepakolni a konkurenseikhez képest.
A szervezetek és a felhasználók, dolgozók egyaránt igénylik a környezetbarát megoldásokat, amik hosszú élettartamukkal és alacsony környezeti hatásukkal járulnak hozzá egy élhetőbb jövőhöz. Az ilyen bútorok előállítása azonban magas minőségi követelményeket támaszt, és gyakran magasabb árat is jelent. Azonban a hosszú távú megtakarítások, az egészségesebb beltéri környezet és a fenntarthatóbb életmód lehetőségei miatt esik egyre gyakrabban ezekre a bútorokra a választás.
Ha a fenntarthatóságot szem előtt tartjuk, akár az otthonunkban, akár az irodánkban, végső soron a saját magunk egészséges környezetébe fektetünk pénzt, időt és energiát, amivel még környezetünket is óvjuk. Mi is lehetne ennél jobb befektetés?!
A Kinnarps bútorait a Telex szerkesztősége is elégedetten használja
A cikk megjelenését a Kinnarps támogatta