2022. április 15. – 07:50
frissítve
Ez a cikk több mint egy éve jelent meg, elképzelhető, hogy pár elavult infó is van benne. Ha ilyet látna, kérjük, jelezze.
Kezdenek divatba jönni Magyarországon az úgynevezett kardiotanösvények, egyre több helyen lehet beleszaladni az erdőkben a szívvel jelzett túrautakba. Március végén adták át az ország hetedik ilyen jellegű, speciális túraútvonalát a Hármashatár-hegynél. Szívem sajdult volna bele, ha nem tesztelem le, amint lehet.
A kardiotúra lényegében ugyanolyan, mint a rendes túra, annyi különbséggel, hogy megadott pontokon a túrázó megméri a pulzusát, az adatot beírja egy füzetbe, majd a végén kiszámolja, hogy egészséges-e, vagy jobb lesz neki lassan orvoshoz fordulni. Elsősorban a szív- és érrendszeri vagy magasvérnyomás-betegséggel élőknek, cukorbetegeknek ajánlják, de az is hasznos infót kaphat belőle, aki teljesen egészségesnek érzi magát. Nem mellesleg egy jót túrázik.
A friss, hármashatárhegyi kardiotanösvény a Szépvölgyi dűlőtől indul. A helyszínen derül ki, hogy nem is egy tanösvényről van szó, hanem kettőről: egy rövidebb, 3,1 km-es útvonalról a Hármashatár-hegy tetejére (ez egyébként megegyezik teljesen a K↺ jelű túraúttal); és egy hosszabb, 5,2 km-es útról, ami az Újlaki-hegyen át a Virágos-nyeregig visz, és vissza. A rövidebb túra szintkülönbsége 108, a hosszabbé 145 méter – naná, hogy a hosszabbat választjuk.
A startpontnál tábla tájékoztat az alapvető információkról: az útvonalról, a pulzusmérő pontokról, dokumentálásról, kiértékelésről. A tábla mellett külön kis dobozban kis füzetek vannak, ebben lehet vezetni a pulzusnaplót (mért pulzusszám, időpont). Kiragadunk egyet, mérünk egy nyugalmi startpulzust (a táblán és a füzetben is mutatják, hogyan kell), rögzítjük az adatokat, és hajrá.
A Szépvölgyi dűlő buszmegállótól az innen már a gépkocsik elől lezárt, kissé viseltes Szépvölgyi úton folytatjuk az út hamarosan bekövetkező végéig. Menet közben egy tábla informálja a kevésbé sietőket, hogy a Szépvölgyi út Buda egyik leghosszabb utcája, ami a Dunától kanyarog fel a Szép-völgybe. Ősi útvonal, amit sokáig bányászcsizmák tapostak, lévén az út mentén tucatnyi kőbánya. A bányákat a XX. században sorra bezárták, később pedig a sziklamászók törzshelye lett a sok meredek kőfal. Mostanában túrázók, terepbringások járnak erre leggyakrabban.
A Szépvölgyi út végén szép nagy, régi határkő áll. A kétméteres kőoszlopon a felirat azt jelzi, hol volt a határ 1873-ban, az egyesült Pest, Buda és Óbuda, azaz Budapest és a szomszédos Hidegkút között. Csak hogy bonyolódjon a tájékozódás, a kardiotanösvény itt összefut a Nagyfejű csajkó tanösvénnyel, amit leginkább gyerekek számára alakított ki a környéken a fővárosi önkormányzat 2021 nyarán.
Ha véletlenül rátévednénk, akkor pulzusmérő pont helyett egy faállatkás játszótér lesz a következő állomás, ami nem biztos, hogy jót tesz a vérnyomásnak.
Ezért az egyszerűség kedvéért a Szépvölgyi út végétől inkább a sárga sáv (S) jelzést figyeljük, az megbízhatóan felvezet az Újlaki-hegyre, és azon túl a virágos-nyergi fordulópontig. A S jelű túraút az Újlaki-hegy gerincén halad, először erdőben, majd köves-bokros hegyi ösvényen. Ilyenkor április közepén zsendül az erdő, a madarak füttypárbajt vívnak, korai rovarok, méhek röpködnek, zümmögnek. A sárga, fehér és világoszöld szín uralkodik némi lila beütéssel. Virágzik a nőszirom, a tavaszi hérics, az odvas keltike. Virágok helyett azonban jobb, ha a rögös, meredek ösvényre koncentrálunk a gerincen, könnyen orra lehet esni a köveken.
A csúcs alatt pihenőpad, mellette az első mérőpont, nézzük a pulzust. Hopp, a 88-as kezdő érték 128-ra ugrott: ennyit tesz az emelkedő. A füzet szerint azonban ez még a megfelelő tartományban van, ezért inkább nem tárcsázom a rohammentőket. A pad csábít egy kis napos ejtőzésre, a kilátás a Janos-hegy és a Hárs-hegy felé meggyőző, de mégiscsak kardiotúrán vagyunk. Néhány lépés a sziklás hegycsúcs, ahol vasoszlop meredezik, egy úgynevezett vasasztal (geodéziai háromszögelési pont), és egy másik régi határkő-oszlop, hasonló a lentihez.
A csúcs másik oldalán most épp üres a siklóernyősök starthelye, ami mellett lefelé elhaladunk. Az ereszkedés is kellemetlen, köves az ösvény, gyengébb, idősebb lábaknak jól jön a túrabot támasza. A túraút a Vihar-hegy oldalában halad tovább, gyéren fás, bokros részeken, gyakran jó kilátással a völgyben fekvő vitorlázó és repmodellező repterek felé. Jobb szeműek egyszerre láthatják a távolban a János-hegy, a Hárs-hegy és a Nagy-Kopasz kilátóit. A nyugodtan szemlélődő túrázást, néha kerékcsörgés szakítja meg: hátunk mögött hegyi kerékpáros érkezik. Upsz, ez közel volt.
A túra legtávolabbi pontja a Hármashatár-hegy vonulatához tartozó Vihar-hegy és a Csúcs-hegy közötti Virágos-nyergen van. A nyereg lényegében egy szép nagy, füves rét, virág – a nevével ellentétben – most nincs sok rajta. Virágzik viszont a pulzusmérő pont mellett álló vadkörtefa, szeptember környékén biztos visszajövök majd fanyar gyümölcsét megkóstolni. A pulzus amúgy lejjebb ment a lankás lejtőn, azt hiszem nem lesz egészségügyi gond.
Visszafelé ugyanúgy a S jelű túraút az irányadó, a már ismert terepen megyünk egészen az Újlaki-hegy lábáig. A meredek hegyre úgy tűnik, nem akarták még egyszer felküldeni a túrázókat a túraútvonal megálmodói, ezért a kardiotanösvény itt rátér a hegyet nyugatról megkerülő Gyöngyök útja zarándokösvényre. Amikor a zarándokút az Újlaki-hegy túloldalán ismét találkozik a S jelű túraúttal, akkor fordulunk megint a hegynek: vissza kell mászni a startpont magasságába.
A S túraútnak ez az erdőben haladó szakasza is legalább olyan kellemetlenül köves és meredek, mint az Újlaki-hegy gerince, beindul a pulzuspumpa, némi lihegés kíséretében. A rövid részen két pulzusmérő pont is van, egy a 60 méter szintkülönbségű meredély felénél, egy pedig a tetején. A pulzusszám visszaugrik 128-ra, ez azonban nem több, mint az Újlaki-hegy tetején, a rohammentősök ismét megússzák a riasztást. A Szépvölgyi út végétől már csak egy kis levezető séta a cél, ahol örömmel konstatálom, hogy pulzusom már 100-ra süllyedt.
A tájékoztató felirat szerint minden rendben, végig a megfelelő pulzusszám-tartományban maradtam a túra során, megnyugodhatok. Mivel viszont a kardioösvény-programot kitaláló Budapesti Szent Ferenc Kórház egy kis postaládát is elhelyezett a tájékoztató táblán, azoknak, akik a szakértő orvosokkal is megnézetnék a számaikat, én is bedobom oda pulzusnaplómat (mail címmel, telefonszámmal ellátva). Ha gond van, állítólag majd értesítenek. Nagyítható térkép itt:
A kardiotúrát összefoglalva: egy szép, panorámákkal tarkított másfél órás útvonalat sikerült kijelölni az egészségkontrollra a Hámashatár-hegy vonulatának derűsebb, napsütéses oldalán, ami a fővároskörnyéki kirándulóhelyekhez képest kevésbé látogatott helyeken vezet. Az utat kardiózás nélkül is megéri végigtúrázni, egy könnyű, ebéd utáni menetnek tökéletesen megfelel, csakúgy, mint egy lazább terepfutásnak. Erre már csak hab a tortán a megnyugvás, hogy nincs különösebb egészségügyi probléma. Ha pedig kiderülne, hogy mégis valami, akkor még inkább hasznos volt a túra.
A startpontot kocsival egyszerű megközelíteni a Szépvölgyi úton, a Szépvölgyi dűlőnél nagy, szórtköves parkoló van. Akinek nincs autója, a Kolosy térről induló 65-ös busszal mehet el a Szépvölgyi dűlőig. Mivel a túra nem hosszú, különösebb mennyiségű étel-ital nem szükséges, nyári melegben azonban nem árt egy fél liter víz. Túrabotot idősebbek vigyenek magukkal a meredekebb, köves részek miatt.
Ha a Hármashatár-hegy valamiért nem jön be, kardioösvény található még Budapesten a Hárs-hegyen, a Normafán, és az újpesti Farkaserdőben, valamint vidéken Veresegyházon, a Kékestetőn, és Miskolc mellett, a bükki Csanyik-völgyben.
További tanösvények a Szépkilátáson: