Amerikáé az utolsó párizsi arany, 40-40 a nagy USA–Kína-aranyharc vége

2024. augusztus 11. – 17:37

A női kosárlabdatorna döntője volt az utolsó esemény (az este 9-kor kezdődő záróünnepséget leszámítva) a párizsi olimpián, a franciák elleni 67-66-os győzelemmel Amerikáé lett az utolsó arany. Az utolsó nap még 13 számban lehetett érmeket nyerni, köztük volt az öttusázó Gulyás Michelle is, aki fantasztikus versenyzéssel lett olimpiai bajnok.

Amerika óriásit hajrázott az utolsó napon, pár órával a program vége előtt még Kína vezetett aranyak számában, aztán jött a pályakerékpárosok női omniumversenye, amit Jennifer Valente fölényesen megnyert, majd a kosarasok kiizzadták a győzelmet a házigazdák ellen, a franciák utolsó másodperces dobása a hárompontos vonalon belülről jött, ezért nem hosszabbítás jött, hanem Amerika nyert, sorban nyolcadszor elhódítva a női kosáraranyat.

A sorozatban nyolcadszor olimpiai bajnok női amerikai kosárlabda-válogatott – Fotó: Brian Snyder / Reuters

Ezzel Kína és az Egyesült Államok is 40 aranyérmet szerzett az olimpián, vagyis ebben a tekintetben holtversenyben zártak. A 40 aranyas teljesítmény mindkét nemzet számára javulás Tokióhoz képest, Amerika ott 39, Kína 38 éremmel zárt. Az összes érem tekintetében Amerika viszont mindenkit lenyomott, a 40 arany mellé 44 ezüst és 42 bronz került, összesen 126 érmet szereztek, Kína 91-gyel zárt. A 126 egyébként elmarad az amerikai csúcstól, az 1904-es St. Louis-i olimpián őrületes 293 érmet szereztek.

Az éremtábla harmadik helyén Japán zárt 20-12-13-mal, a házigazda franciák 16 aranyat, 25 ezüstöt és 22 bronzot nyerve ötödik helyen zártak, Magyarország a 14. lett az éremtáblán.

A kínai aranyak nagyja műugrásban (8), sportlövészetben (5), asztaliteniszben (5) és súlyemelésben (5) jött, Amerika atlétikában (14) és úszásban (8) tarolt.

A gerelyhajító Arshad Nadeem Pakisztán első egyéni aranyát nyerte, Saint Lucia első olimpiai érme egyből arany lett – Julien Alfred nyerte 100 méteres síkfutásban, aztán 200-on nyert még egy ezüstöt is. A Dominikai Köztársaság Thea LaFond révén nyerte meg első olimpiai aranyát (hármasugrásban), Botswana pedig a férfi 200 sprint végén ünnepelhetett először aranyat Letsile Tebogo révén. A Menekültek Olimpiai Csapata is éremhez jutott, a Kamerunból elmenekült bokszoló, Cindy Ngamba bronzérmes lett.