Olyan országok nyertek olimpiai aranyat, amelyeknek soha még csak érmük sem volt

2024. augusztus 3. – 22:48

A Saint Lucia-i Julien Alferd nyerte a női százméteres síkfutás – Fotó: Aytac Unal / AFP

A párizsi olimpia atlétikai stadionjában két olyan ország versenyzője is aranyérmet nyert, amelyek az olimpiák történetében soha, semmilyen versenyszámban nem adtak bajnokot, de még érmet sem szereztek.

A női százméteres síkfutás hagyományosan Jamaica és az Egyesült Államok párharcát szokta jelenteni. Jamaicát most csak egy futó képviselte – a kétszeres bajnok Shelley-Ann Fraser-Pryce az elődöntőtől lépett vissza sérülés miatt – , így az uralkodó világbajnok Sha'Carri Richardson tűnt favoritnak, még úgy is, hogy az elődöntőben megelőzte őt Julien Alfred, a Saint Lucia-i sprinter.

A heves esőzéssel feláztatott pályán aztán a döntőben is Alfred dominált, nagyon jól kapta el a rajtot, és már a féltávnál kiemelkedett a mezőnyből, az utolsó húsz méteren pedig már látványosan vezetett. Az ideje, a 10,72 másodperc is kimagasló, minden idők nyolcadik leggyorsabb száz métere ez. A második helyre Richardson futott be 10,87-tel, és a harmadik hely is egy amerikaié lett, Melissa Jefferson szerezte meg 10,92-vel.

Thea LaFond a női hármasugrás olimpiai bajnoka Dominikáról – Fotó: Andrej Isakovic / AFP

A Dominikai Közösség is történetének első olimpiai bajnokát ünnepelhette, miután női hármasugrásban Thea LaFond nyert 15,02 méteres teljesítménnyel.

A férfi súlylökésben papírforma-győzelem született, bár több sérülése is volt, a világcsúcstartó Ryan Crouser szerezte meg az aranyat, a második a magyar felmenőkkel is bíró Joe Kovacs lett, míg a harmadik legjobb dobó Rajindra Campbell volt. A ő dobogója szintén meglepetés, Jamaica eddig inkább csak a futószámokban volt erős.