Ahogy Budapesten, csalódás után szenzációs győzelem

2024. augusztus 10. – 21:14

Jakob Ingebrigtsen már 5000 méteren is olimpiai bajnok – Fotó: Jewel Samad / AFP

Jakob Ingebrigtsen ugyanazt csinálta a párizsi olimpián, mint a tavalyi budapesti atlétikai világbajnokságon, miután elvesztette az 1500 méteres síkfutás döntőjét, simán megnyerte az 5000 métert.

Sokan úgy tartják, hogy a norvég futó képességei sokkal inkább az 5000-re jók, mintsem a rövidebb távra, és az eredményei azt is mutatják, hogy ebben van valami.

A párizsi olimpia döntőjébe futamgyőztesként került be, és a továbbjuttatások miatt nagy létszámú mezőnyben számára kedvezően is alakult a taktika. A táv első kétharmadában senki sem vállalt fel nagy iramot, szinte kocogós volt a tempó. A három etiópnak lehetett volna érdeke, hogy gyorsabb futás legyen, amivel meggyengíthették volna Ingebrigtsen hajráját, de ők sem vállalták fel ezt.

Csak az utolsó 600 méteren álltak az élre az etiópok, és Hagos Gebrhiwet el is szakadt a többiektől. Ingebrigtsen ekkor még a mezőnyben bezárva az 5-6. helyen futott, így nem tudta azonnal üldözőbe venni az ellenfelét. Az utolsó körön aztán feldolgozta magát Gebrhiwetre, és meg is lépett tőle. A célegyenesre fordulva már mindenkitől távolodott a norvég, az etióp pedig elsüllyedt kicsit. A kenyai Ronald Kewmoi hajrázott hatalmasat és szerezte meg a második helyet, míg a harmadikért a menekült csapat futója és az amerikai Grant Fisher küzdött ádázul, végül az utóbbi lett az érmes.

Faith Kipyegon harmadszor lett olimpiai bajnok 1500-on – Fotó: Anne-Christine Poujoulat / AFP

Női 1500 méteren sem született nagy meglepetés, a világcsúcstartó Faith Kipyegon harmadszor lett olimpiai bajnok ezen a távon, most is fantasztikus hajrájának köszönhetően. Számára is jól alakult a verseny dramaturgiája, az etiőp Gudaf Tsegay vállalta fel a vezetést, és így ő spórolhatott egy kicsit. Kipyegon az utolsó kört már magabiztosan lehozta, és 3:51,29-es olimpiai csúccsal nyert. A célegyenesre fordulva az ausztrál Jessica Hull indított, és befogta, majd megelőzte a brit Georgia Bellt, megszerezve a második helyet.

A pályaatlétika két utolsó futószámát az Egyesült Államok nyerte. A férfi 4x400-as váltó szoros csatában győzte le a botwanai csapatot. Az utóbbiaknál az inkább 100-on és 200-on erős Letsile Tebogo volt a befejezőember. Ennek ellenére végig tapadni tudott az amerikai Rai Benjaminra, aki 400 gáton is nyert már. A különbséget viszont nem tudta eltüntetni, maradt a második helyen.

A női 4x400 az ameriaknak jutalomjáték volt. Az utolsó két emberük már megnyugtató előnnyel vezetett, semmi nem veszélyeztette az első helyüket. Ezzel együtt végignyomták mind a négy kört, és egy tizedre meg is közelítették a világcsúcsot. Igaz küzdelem csak a második helyért volt, az utolsó harminc méteren a holland Femke Bol előzte meg a többi riválist, és tisztán verte a harmadik briteket.