Végzetes Bayern-csere, érlelődő magyar kupasiker Európában

2022. április 15. – 15:02

Végzetes Bayern-csere, érlelődő magyar kupasiker Európában
Szoboszlai Dominik és az RB Leipzig játékosai ünneplik az El-elődöntőbe jutást – Fotó: Ronny Hartmann / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

Lejátszották a nemzetközi kupák negyeddöntőit, kedden és szerdán a Bajnokok Ligája küzdelmei, csütörtökön a Európa-liga és a Konferencia Liga összecsapásai következtek. Az idei sorozat is tartogatott meglepetéseket, a spanyol bajnokság 8. helyezettje, a Villarreal a Juventus után a végső győzelemre is esélyes Bayern Münchent is búcsúztatta. Az El-ben kiesett a Barcelona, viszont lesznek magyar résztvevői is a végső küzdelmeknek, Gulácsi Péter, Willi Orbán és Szoboszlai Dominik csapata, az RB Leipzig a Glasgow Rangersszel játszik az Európa-liga döntőbe jutásért.

Amióta eltörölték az idegenben szerzett gólok előnyét, azóta senki sem lepődik meg azon, ha a kieséses szakaszban a párharcok első mérkőzésein védekezőbb felállásban kezd egy találkozót a vendégcsapat, ha a támadásépítések legapróbb csiráját sem lehet felfedezni játékukban és hazai környezetben, saját szurkolótábor előtt szeretnék majd kivívni a továbbjutást. Jó példa a Real Madrid PSG elleni párizsi szereplése, aminek 1-0-s vereség lett a vége, összesen három kapu felé tartó lövési kísérlettel úgy, hogy Gianluigi Donnarummának, a Paris Saint-Germain kapusának egyet sem kellett védenie. Az eredmény az első meccsen bunkerfocit játszó Realt igazolta, végül meglett nekik a továbbjutás.

Ha a fővárosi vetélytárs, az Atlético Madrid nyúl hasonló fegyverekhez, az szinte már természetes, fel sem tűnik senkinek. Amikor Diego Simeone, a spanyolok argentin mestere meglátta a negyeddöntők párosítását, valószínűleg úgy gondolta, hogy a világ egyik legjobb csapata, a Manchester City ellen amúgy sincsen más lehetőségük. Kilencven percig tartó, hiba nélküli, fegyelmezett védekezés és a két mérkőzés alatt csak lesz egy alkalom, amikor a labda véletlenül hozzájuk kerül és eljutnak Ederson kapujáig. Az első találkozón nem volt. Ezen a szinten már teljesen ritka, hogy egy csapat nulla helyzetkialakítással, nulla kaput eltaláló lövéssel és nulla szöglettel zárjon kilencven percet, ráadásul 5-5-0-s taktikai felállásra kényszerülve, ahol esélye sincs támadásépítésre a csatár nélküli játékkal.

Hősiesen küzdött, de kiesett az Atlético

A madridi visszavágó sem kezdődött jobban. A City ismét eldugta a labdát a madridi játékosok elől. Visszatért eltiltásából a világ egyik leggyorsabb védője, Kyle Walker, bekerült a középpályára a rendkívül labdabiztos és a labdaszerzésekben is erős német Ilkay Gündogan, és a támadósorban is gyors, a sok passzos, sok mozgásos játékhoz leginkább illő alapemberek léptek pályára, sugallva az egyértelmű célkitűzést: labdatartással esélyt sem adni az ellenfélnek támadásépítésre.

Ez a taktika az első félidőben tökéletesen működött, az Atlético egy kísérletet jegyzett 45 perc alatt, a második félidő azonban nem várt fordulatot hozott. A 69. percben hármas cserére szánta el magát Simeone, majd bő tíz perccel később még két csatár is érkezett, Luis Suárez és Matheus Cunha személyében. A Manchester City átadta a kezdeményezést a hazaiaknak, és párszor csak a szerencsével határos módon maradt érintetlen a vendégek hálója, igaz, a helyzetek minőségét, az abból származó gólok lehetőségét szemléltető statisztikai szám, az xG nem túl jó minőségű lehetőségekről árulkodott: a spanyoloknak 0,77-es volt ez a mutatója szemben a vendégek 1,03-as számával.

A második félidőben 13 helyzetkialakítást jegyzett az Atlético, így adódik a kérdés: ha valaki ilyen erős kerettel rendelkezik, ennyi helyzetet tud kreálni egy félidő alatt, akkor miért nem próbálkozott szorosabbá tenni a párharcot már az azt megelőző 135 perc alatt is?

A találkozó végére felőrölte az idegeket a tehetetlenség és az eredménytelenség, az utolsó tíz percben hat sárga lapot osztottak ki, a brazil Felipe piros lapot kapott és számtalan sportszerűtlen, a futballpályára nem illő jelenetet láthattunk, melyekben Stefan Savić játszotta a főszerepet. Gól tehát nem született, továbbjutó viszont igen, így az április eleji, Liverpool elleni szuperrangadó után ezúttal is döntetlent játszó Pep Guardiola lett az első olyan edző a futballtörténelemben, aki kilencszer is a Bajnokok Ligája elődöntőjébe navigálta aktuális csapatát.

Fotó: Lee Smith / Reuters
Fotó: Lee Smith / Reuters

Jürgen Klopp, a magabiztos lisszaboni győzelem és a hétvégi, City elleni rangadó után felforgatta picit csapatát. A liverpooli gálacsapat védelméből ezúttal hiányzott Trent Alexander-Arnold, Virgil van Dijk és Andrew Robertson is, a középpályán Fabinho és Thiago sem kezdett, de a támadószekcióból Sadio Mané és Mohamed Salah is csak a kispadra szorult.

A hazaiak játékán azonban ez mit sem látszott, Roberto Firmino duplája mellett Ibrahima Konaté ismét gólt szerzett, ezúttal is 3-1-es vezetéshez juttatva az angol csapatot. Ki kell emelni a baloldalon lehetőséget kapó görög Kosztasz Cimikasz nevét is, aki ezen az estén a legtöbb helyzetkialakítást jegyezte a Bajnokok Ligájában balhátvédként, és két gólpasszt is kiosztott.

A teljes eufóriának azonban a Liverpool utolsó húsz perce szabott gátakat, Roman Jaremcsuk és Darwin Núñez jóvoltából egyenlíteni tudtak a vendégek, de a 3-3-as eredménnyel is a Liverpool állt jobban. A fiatal uruguayi játékos a 32. találatát szerezte ebben a szezonban, ez több, mint bármely más 23 éven aluli játékos termelése idén – az európai topbajnokságokat nézve csak három játékos, a 47 gólos Robert Lewandowski, a 38 gólos Karim Benzema és a 33 gólnál járó Sebastian Haller eredményesebb nála.

A Benfica-gólok érdekessége, hogy mindkét esetben lesállást jelzett a partjelző, majd a videóbíró legalizálta a találatokat.

Újra, hátrányból felállva jutott tovább a Real Madrid

Ugyanúgy, mint a Liverpool az Anfield Roadon, Madridban is kényelmesebben, 3-1-es előny birtokában várhatták a visszavágót a hazaiak. Az első összecsapáson megoldhatatlan feladatnak bizonyult Karim Benzema semlegesítése a három belső védővel játszó Chelsea-nek, így a francia játékos érkezéseinek, mozgásirányának lekövetése számos hibával párosult.

Az előző BL-kiírásban legkevesebb gólt kapó, legtöbb kapott gól nélküli mérkőzést számláló Chelsea-védelem ezúttal számtalan lehetőséget adott ellenfelének. Karim Benzema a két találkozón nyolc kísérlettel is próbálkozhatott, ezekből négy kaput is talált és négy gól is született belőle, pedig csak 1,92 (xG) volt a várható találatainak száma a helyzetei minősége alapján.

A párharc második felvonását jobban kezdte a Chelsea, a Real Madrid tervei egyértelműek voltak: visszahúzódva őrizni az előnyt, az adódó egy-két kontralehetőséget pedig minél hatékonyabban kihasználni. Azonban az első játékrészben nem volt kaput eltaláló lövése a Realnak, ráadásul a 15. percben a vezetést is megszerezték a vendégek, a hétvégi, Southampton elleni mérkőzésen kétszer is eredményes Mason Mount jóvoltából.

A második félidőben még inkább rákapcsolt a Chelsea és hamar kiegyenlítették Rüdiger fejesének köszönhetően a hazai pályán elszenvedett hátrányt. A német belső védő a legtöbb passzt (123) jegyezte a mérkőzésen, a legtöbb támadóharmadban történt átadás is az ő nevéhez kötődik, nyolc párharcot és a fejpárbajainak 100%-át megnyerte, valamint három lövése is volt. Kimagasló produkció egy védőjátékostól!

Fotó: Juan Medina / Reuters
Fotó: Juan Medina / Reuters

Pár perccel később a spanyol balhátvéd, Marcos Alonso szerzett hatalmas gólt, melyet a videóbíró érvénytelenített a hatalmas gólöröm után – játékos saját testéről a kézfejére felpattanó labda sokáig lehet még beszédtéma. A londoniak kedvét azonban ez sem szegte, és a hétvégén ugyancsak duplázó Timo Wernernek köszönhetően már a Chelsea állt továbbjutásra.

Érkezett az azonnali reakció Carlo Ancelottitól, és a 78. percben pályára érkezett a rutinos Marcelo és a fiatal lendület, Rodrygo személyében. A fiatal brazil 2 percet sem töltött a pályán és ismét kiegyenlítette a párharc állását, Luka Modric futballpályákon ritkán látható álompasszát követően. A hosszabbítás sok feszültséget és sárga lapot, valamint Karim Benzema döntő találatát hozta, így a francia támadó főszereplésével, a Paris Saint-Germain után a Chelsea ellen is vert helyzetből jutott tovább a Real Madrid.

Hatalmas meglepetésre búcsúzott a Bayern München

A múlt heti spanyolországi kudarca után a hétvégén is szenvedtek a bajorok, Robert Lewandowski 82. percben szerzett tizenegyesével tudták csak legyőzni az Augsburg együttesét. A hullámvölgy nem jókor érkezett, hiszen egy kiváló csapat ellen kellett volna megfordítania a párharc állását Julian Nagelsmann együttesének. A fiatal német szakvezetővel azonban már október 27-én kiestek a Német Kupából, a Mönchengladbach búcsúztatta a Bayernt 5-0-s végeredménnyel, és idén is csúszott már be pár kellemetlen vereség, így a bajnokság mellett a Bajnokok Ligája maradt bizonyítási lehetőségként a németeknek.

A kreativitásáról, kísérletezgetéseiről és taktikai felkészültségéről híres Nagelsmann azonban egy hasonlóan kimagasló stratégával, Unai Emeryvel találta magát szembe, és el kell ismerni, hogy nem csak a számszerű eredmény vonatkozásában, de a taktikai táblán is elvesztette ezt a párharcot. A két csapat első mérkőzésén volt inkább szemet szúró ez a kudarc.

Nagelsmann Jamal Musialát nevezte Joshua Kimmich mellé a védekező középpályás posztra, hogy onnan is nagyobb támogatása legyen a Bayern támadásainak. A húzás nem jött be, merthogy Emery a négy védője elé három, villámsebességűnek nem mondható, viszont annál rutinosabb és labdabiztosabb játékost vezényelt Dani Parejo, Francis Coquelin és Etienne Capoue személyében a középpályára, de még a Tottenhamtől kölcsönbe érkező Giovani Lo Celsót is visszább húzta a támadószekcióból a jobboldalra.

Az argentin játékos így rendszeresen a széléről indulva futott be a két támadó, Arnaut Danjuma és Gerard Moreno által nyitott területekbe, magával húzva ezzel Musialát, aki sokszor a védelemmel egyvonalban helyezkedett, kivonva magát a veszélyesebb területekről. A Bayern München csak a hatalmas szerencséjének köszönhetően nem érkezett vissza több gólos hátránnyal Németországba.

A visszavágón már egy teljesen más felfogásban, mindent egy lapra feltevő bajor csapatot láthattunk. Hatalmas fölényben játszottak a hazaiak, az erőszakos letámadásnak köszönhetően odaszögelték ellenfelüket a saját tizenhatosukhoz, a Villarrealnak nem volt kaput eltaláló lövése, de kísérlete sem nagyon az első játékrészben. Igaz, a Bayern sem dúskált a nagyobbnál nagyobb helyzetekben, a számtalan oldalról beívelt, belőtt labda rendszerint célt tévesztett, pontatlan volt pár centivel.

Fotó: Kai Pfaffenbach / Reuters
Fotó: Kai Pfaffenbach / Reuters

A második félidő elején megszerezte a vezetést a hazai csapat, egalizálva ezzel hátrányát, majd érthetetlen módon visszább állt, lazábbra fogta az addig jól működő nyomásgyakorlást. Az utolsó tíz percben Nagelsmann 19-re lapot húzott, a kérdés csak az, hogy döntetlen állásnál minek: Musialát Serge Gnabry váltotta, még támadóbbá téve csapatát, majd a 87. percben az addig tökéletesen működő védelembe Lucas Hernández helyett, a szívizom-gyulladásból visszatérő, még meccshiánnyal küzdő Alphonso Daviest állította. Így, a három belső védő közül csak Dayot Upamecano maradt klasszikus belső védőként, Davies és Banjamin Pavard szélsőhátvédek. A kockáztatás nem jött be.

Egy perccel a pályára lépése után Alphonso Davies beragadt, a Villarreal pedig végig vihette egyetlen kaput eltaláló kontráját, melyre egész mérkőzés alatt várt. Dani Parejo, aki Lewandowski góljánál eladta a labdát, most újra bevállalt egy rizikós cselt a saját kapuja előtt, majd tökéletesen indította Lo Celsót, akitől Moreno és a csereként beállt nigériai, Samuel Chukwueze volt a labda útvonala, ő pedig tökéletesen használta ki a szép támadás adta lehetőséget. A saját nevelésű fiatal négy perccel korábban állt be.

Hatalmas meglepetésre így nem a négy nagycsapat lesz ott a BL elődöntőjében, hanem a spanyol bajnokság hetedik helyezettje, egy ötvenezres lakosú kisváros csapata a három topklub mellett. A Bajnokok Ligája legjobb négy csapatának sztáredzői dúskálnak a trófeákban: Carlo Ancelotti eddig háromszor, Pep Guardiola kétszer, Jürgen Klopp egyszer emelhette magasba a BL-trófeát, de az első BL-elődöntőjére készülő Unai Emery sem kispályás a kupák gyűjtésében, négyszer vehette át az Európa-liga serlegét. Az elődöntőben a Villarreal a Liverpoollal, a City a Real Madriddal találkozik.

Eredmények

  • Atlético Madrid–Manchester City 0-0 (összesítésben: 0-1)
  • Liverpool–Benfica 3-3 (összesítésben: 6-4)
  • Bayern München–Villarreal 1-1 (összesítésben: 1-2)
  • Real Madrid–Chelsea 2-3 – hosszabbítás után (összesítésben: 5-4)

Magyarokkal az Európa-liga, kiesett a Barcelona

Az Európa-liga magyar vonatkozású összecsapását Bergamóban játszották, ahol az idei olasz pontvadászatban hullámzóan teljesítő Atalanta fogadta előnyős helyzetből az RB Leipzig csapatát. Gulácsi Péter és Willi Orbán kezdőként kapott szerepet, a hétvégi Hoffenheim elleni találkozó eredményes Szoboszlai Dominik a 63. percben lépett pályára. Orbán remekül játszott, hiba nélkül irányította a lipcseiek védelmét, és még arra is futotta erejéből és figyelméből, hogy semlegesítse az Atalanta legveszélyesebb támadóját, Duvan Zapatát.

Gulácsi Péter is magabiztos volt, először nem kapott gólt a nemzetközi kupában ebben a szezonban, Szoboszlai Dominik pedig ismét hozzá tudott tenni csapata játékához, egyre jobb formában futballozik újra a magyar középpályás. Christopher Nkunku a 30. találatát szerezte idén, ezzel ő a harmadik francia játékos Karim Benzema és Kylian Mbappé után, aki minimum harminc gólt jegyez ebben a szezonban. Az RB Leipzig 2022-ben eddig 18 mérkőzésen lépett pályára, mindössze egy vereséget szenvedtek el (a Bayern München ellen), 44 gólt szereztek, csak 13-at kaptak és nyolcszor érintetlen maradt Gulácsi hálója.

Fotó: Daniele Mascolo / Reuters
Fotó: Daniele Mascolo / Reuters

A nap meglepetését az Eintracht Frankfurt szolgáltatta, a német csapat tíz mérkőzésen lépett pályára az Európa-liga idei kiírásában, és még nem talált legyőzőre. Ennek ezúttal a Barcelona itta meg a levét, 15 veretlenül megvívott találkozó után szenvedett vereséget Xavi csapata. Filip Kostić kétszer volt eredményes és egy gólpasszra is futotta erejéből. Ebben a szezonban csak a Bayern München és az Eintracht Frankfurt rúgott három, vagy annál több gólt a Nou Campban.

A West Ham United könnyedén jutott az elődöntőbe, a Európa-liga eddigi küzdelmeiben csak öt gólt kapott David Moyes csapata és a hatodik kapott gól nélküli találkozóját is elkönyvelhette. A Glasgow Rangers hosszabbításban harcolta ki a továbbjutást, a kiírásban eddig a legtöbb gólt szerző skót csapat lesz Gulácsiék ellenfele az elődöntőben.

Eredmények

  • Barcelona–Frankfurt 2-3 (összesítésben: 3-4)
  • Glasgow Rangers–Braga 3-1 – hosszabbítás után (összesítésben: 3-2)
  • Lyon–West Ham 0-3 (összesítésben: 1-4)
  • Atalanta–RB Leipzig 0-2 (összesítésben: 1-3)

AS Roma–Leicester a Konferencia Ligában

A Koferencia Ligában az angol Leicester City először játszhat elődöntőt történelme folyamán egy nemzetközi kupában, az AS Roma pedig gálázott a norvég Bodö/Glimt ellen,

Nicolo Zaniolo hazavihette a mérkőzéslabdát a találkozót követően, melyen mesterhármast szerzett.

Eredmények

  • AS Roma–Bodö/Glimt 4-0 (összesítésben: 5-2)
  • PAOK–Olympique de Marseille 0-1 (összesítésben: 1-3)
  • Slavia Praha–Feyenoord 1-3 (összesítésben: 4-6)
  • PSV Eindhoven–Leicester City 1-2 (összesítésben: 1-2)
Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!