El a kezekkel a sajtótól! Támogatás!

Gulyás szerint visszavonták az uniós javaslatot az óraátállítás eltörlésére, aznap ismét jelezték, hogy nem

2025. március 28. – 09:48

Másolás

Vágólapra másolva

„Hogy vélekedik arról, hogy egy olyan egyszerűnek tűnő ügyben, mint az óraátállítás, ahol még 2018-ban kezdeményeztek egyeztetést a tagállamokkal, mostanra eljutott oda az Európai Bizottság, hogy nem egyeztet tovább és minden marad a régiben?” – kérdezte csütörtökön a kormány heti sajtótájékoztatóján az Origo.

Többek között ez a Mediaworks által kiadott oldal vette át a szintén mediaworksös Világgazdaságtól, hogy „döntöttek Brüsszelben”: az Európai Bizottság visszavonta a javaslatát az órátállítás eltörlésére, „ezáltal nem lehet megszüntetni”. Azóta megkérdezte erről többek között az Energiaügyi Minisztériumot és a budapestieket, de nem csak ott vagy az Orbán Viktor aláírásával nemzetstratégiai jelentőségűvé nyilvánított Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány alá tartozó Mediaworks más kiadványaiban jelenik meg sokadszor a hír.

Ahogy arról pár napja részletesen írtunk, a Világgazdaság „a bizottság honlapján olvasható közleményként” egy olyan hivatkozással próbálta alátámasztani az állítását, ami nem az Európai Bizottság oldalára mutat, hanem a tagállami miniszterekből álló Tanácséra, és ott egy szóval nem említik, hogy a javaslatot visszavonták volna. Egy másik vonalon egy lengyel cikkig jutottunk, ami eleve kérdőjelet használt a címében, és

az Európai Bizottság március közepén cáfolta a tervezet ejtését. A testülettől a Telex kérdésére néhány napja külön megerősítették: nem vonták vissza a javaslatot.

Jogszabályokat az Európai Bizottság terjeszt elő, ezekről alapesetben az Európai Parlament (EP) és a tagállami Tanács dönt. Ehhez először el kell fogadniuk a saját álláspontjukat, utána egyeztethetnek a végső szövegről. Az EP már 2019-ben letudta a feladatot, de a Tanács még mindig nem. Az Európai Bizottság februárban, az ötéves munkája kezdetével tekintette át az előző ciklusokból áthúzódó javaslatokat. A testület vezető szóvivője utólag utalt rá, hogy az óraátállítás visszavonása a hosszú késlekedés miatt első körben automatikusan az ejtendő kategóriába esett volna, de végül nem a töröltek, hanem a megtartottak közé került.

Magyarul nem az Európai Bizottság döntéséről van szó, a tagállamokat képviselő uniós testületben nem haladnak hosszú évek óta.

A csütörtöki kormányinfón a Miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergely mégis arról beszélt: nem „jött létre” a tagállami kormányok között a kellő többség, „ezért

az Európai Bizottság ezt az előterjesztést visszavonta”.

Szerinte ma amúgy sincs ez Magyarország vagy Európa száz legfontosabb problémája között.

A tervezet épp csütörtökön került szóba az Európai Bizottság napi sajtótájékoztatóján is. Ahogy azt a kérdést feltevő újságíró is megjegyezte, korábban cáfoltak egy értesülést a javaslat ejtéséről, de az újabb óraátállítás közeledtével kíváncsi volt, mit tudnak mondani a témáról. Anna-Kaisa Itkonen bizottsági szóvivő a válaszában elmondta:

a 2018-as tervezet azóta a tagállami miniszterekből álló Tanácsban ragadt be, de „még ma is abban hiszünk, hogy elérhető egy összehangolt megoldás. Újult egyeztetéseket szorgalmazunk” a Tanács jelenlegi lengyel elnöksége alatt a megoldásért,

de erről jobb, ha a tagállamok maguk között döntenek.

Nem tette hozzá, de a tanácsi elnökség feladata, hogy – Gulyás szavaival élve – „létrejöjjön” a szükséges többség. A posztot a lengyel előtt fél évre a magyar kormány kapta. A Telex kérdésére tavaly az Elnökségi Kommunikációs és Informatikai Főosztály emlékeztetett rá, hogy nincs tanácsi álláspont, de „mindehhez hozzájárul, hogy szükség lenne a Bizottság részéről a javaslattal kapcsolatos hatástanulmány elkészítésére, azonban ez máig nem történt meg”.

Az uniós testülettől akkor azt válaszolták, szerintük az elérhető adatok – amikre a tervezet indoklásában is utalnak – kellő analitikai alapot adtak a jogszabálynak. Arra nem adtak javaslatot, hogy melyik ország melyik időzónát válassza, mert ez a tagállamokra tartozik és valószínűleg a földrajzi helyüktől függ. Így ők maguk vannak a legjobb helyzetben ahhoz, hogy döntsenek róla többek között a társadalmi egyeztetések figyelembe vételével.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!