Miután Trumpék mindent tagadtak, az Atlantic az összes képernyőfotót lehozta a jemeni offenzíváról szóló Signal-csoportbeszélgetésről
2025. március 26. – 12:55

Hétfőn kiderült, hogy Michael Waltz, Donald Trump amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója véletlenül bevette az Atlantic magazin főszerkesztőjét, Jeffrey Goldberget egy Signal-csetszobába, ahol vezető amerikai kormánytagok épp a jemeni húszik elleni amerikai támadás részleteit beszélték meg. Goldberg maga sem értette, hogy kerül be a szűkkörű beszélgetésbe, és először csapdára gyanakodott, de utána rádöbbent, hogy valóban Pete Hegseth védelmi miniszter, J. D. Vance alelnök, Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó, John Ratcliffe, a CIA igazgatója és több más magas rangú politikussal tartózkodik egy virtuális térben. Goldberg a csoport tagjaként nyomon tudta követni a húszik elleni amerikai légicsapásról zajló belső kormányzati eszmecserét, így előre értesült a március 15-i támadásról.
A történet első változatának publikálásánál az Atlantic alapvetően nem akart olyan információkat leírni, melyek a bevetés konkrét időpontját és a bevetett eszközöket tartalmazzák, mivel ezek rendszerint minősített adatnak számítanak. Azonban a botrány kirobbanása után az összes érintett állította, hogy semmi kifogásolható nem posztolódott:
- Pete Hegseth védelmi miniszter tagadta, hogy haditerveket osztott volna meg.
- Tulsi Gabbard nemzeti hírszerzési igazgató és John Ratcliffe, a CIA igazgatója szenátusi meghallgatásukon egybehangzóan állították, hogy semmilyen titkos információ nem került a csoportba, és minden a törvényeknek megfelelően történt.
- És Donald Trump is leszögezte: „Nem volt semmi bizalmas”
Azonban a Goldberg által serényen elmentett képernyőképek alapján az Atlantic újságírói úgy vélték, ez a magyarázkodás egyszerűen hazugság, és a köz érdeke azt diktálja, hogy az első közléskor csak általánosságban említett információkat eredeti formájukban olvashassák az emberek. Ráadásul pont a kormányzati álláspont tette lehetővé azt, hogy a beszélgetés résztvevőit és az elhangzottakat csorbítatlanul nyilvánosságra hozzák – hiszen ugye nem írtak le semmi titkosat.
Amikor a lap az illetékes hivatalok beleegyezését kérte a beszélgetés tartalmának publikálásához, senki nem gördített akadályt (legtöbben nem is válaszoltak). Csak a CIA kérte azt, hogy ne hozzák nyilvánosságra az igazgató kabinetfőnökének nevét, a Fehér Ház pedig az üzenetváltás belső használatára hivatkozva miatt próbálta lebeszélni a lapot a publikálásról, de komolyan vehető jogi akadályt nem emelt.
Az Atlantic így magyar idő szerint szerdán képernyőfotóra lebontva közölte a beszélgetést, melyből kiderül, hogy Hegseth mégiscsak a támadó hullámok indításának pontos időpontjára, a bevetett eszközök típusára lebontva ismertette kollégáival a támadási tervet. A lap szerint ez azért aggályos, mert ha ez, az akció indítása előtt fél órával közölt információ kiszivárgott volna, akkor a húsziknak lett volna két órájuk felkészülni – meg nem nevezett „rakétaparancsnok”-uk például nem sétált volna be a barátnője házába, amit azután a fejére omlasztottak.
A felsorolt haditechnikai eszközökben amúgy valóban nincs semmi titkos, mivel a csapást olyan sztenderd fegyverekkel hajtották végre, mint az F/A-18-as haditengerészeti vadászbombázó, a Reaper drón vagy a Tomahawk robotrepülő.
Waltz vállalja a felelősséget, és a legnagyobb technikai elméket mozgósította
Michael Waltz, Donald Trump nemzetbiztonsági tanácsadója magyar idő szerint szerda hajnalban, a Fox News egyik műsorában „teljes felelősséget” vállalt azért, hogy az USA jemeni légioffenzívájának részleteiről vezető kormányzati tisztségviselők egy Signal-csetszobában tárgyaltak, és a beszélgetésbe valahogy sikerült meghívnia – az általa nem is ismert – Jeffrey Goldberget, az Atlantic magazin főszerkesztőjét, aki így első kézből értesülhetett a március 15-én kezdődő katonai akcióról.
A politikus (a nemzetbiztonsági tanácsadó az amerikai kormányzati rendszerben a különböző katonai-biztonságpolitikai döntéshozatali folyamatokat összefogó, az opciókat az elnök elé táró kormánytag) Laura Ingraham népszerű műsorában elismerte, hogy „zavarba ejtő” esetről van szó, de ígéretet tett arra, hogy teljes egészében feltárják az incidenst – melyről részletesen itt írtunk.
A legnagyobb technikai elmék próbálják megfejteni, hogyan is történhetett.
Az eset nyilvánosságra kerülése után Waltz elmondása szerint azonnal konzultált Elon Muskkal is.
A teljes felelősség felvállalásával Waltz lényegében megcáfolta főnökét; Donald Trump ugyanis korábban egy – meg nem nevezett – beosztottra igyekezett áttolni a felelősséget, ezt a lehetőséget azonban a nemzetbiztonsági tanácsadó egyértelműen cáfolta.
Kedden az ügyben a szenátus hírszerzési bizottsága rendkívüli meghallgatást tartott, melyen Tulsi Gabbard, az amerikai hírszerzés (DNI) igazgatója és John Ratcliffe CIA-igazgató igyekeztek csekély jelentőségű incidensként beállítani az ügyet, és mindketten hangsúlyozták, hogy a beszélgetésben nem bukkantak fel minősített információk.
Kanada figyelmeztette Amerika szövetségeseit
A vámháború és a bekebelezésére irányuló nyílt szándék miatt az Egyesült Államoktól nagy iramban elhidegülő Kanada miniszterelnöke, Marc Carney szerdán arra figyelmeztetett, hogy a „nagyon-nagyon komoly” eset is mutatja, az Egyesült Államokkal hírszerzési adatmegosztási együttműködést folytató országoknak (az USA és Kanada mellett Ausztráliát, Új-Zélandot és Nagy-Britanniát tömörítő „Öt Szem” Amerikán kívüli tagjainak) saját kezükbe kell venni a hírszerzési ügyeket.
Ahogy arról az USA hírszerzési kapcsolatainak szétzilálásával kapcsolatban írtunk, a Trump-kormányzat az amúgy kiemelkedően sikeres hírszerzési együttműködésnek számító Öt Szemben való tagságot is elkezdte zsarolási eszközként használni. Az elnök vámháborús generálisa, Peter Navarro kereskedelmi főtanácsadó például arra tett javaslatot, hogy zárják ki Kanadát az Öt Szemből.
Trump egyébként elnökként nem számít megbízható titokgazdának. Első ciklusa után a bizalmas információk tárolására alkalmatlan mar-a-lagói rezidenciájára titkosított iratokat csempésztetett, és külföldi vendégeinek bizalmas dokumentumokkal vágott fel. Az újraválasztása miatt lezárt nyomozás szerint még nukleáris titkokat is tárolhatott egy nem használt fürdőszobába hányt dobozokban.