830 ezer eurót csalt ki egy francia nőtől az ál-Brad Pitt
2025. január 14. – 21:54
830 ezer eurót (több mint 340 millió forint) lopott el egy francia nőtől egy csaló, aki Brad Pittnek adta ki magát, és elhitette az áldozatával, hogy szerelmes belé – írta a Guardian.
Az 53 éves, belsőépítészként és lakberendezőként dolgozó Anne egy gazdag vállalkozó felesége volt. A francia TF1 csatornának elmondta, hogy az átverés 2023 februárjáig nyúlik vissza, amikor is regisztrált az Instagramra, hogy ott megossza a francia Alpokban töltött síelésén készített képeket.
Nem sokkal ezután ráírt egy Jane Etta Pitt nevű felhasználó, aki azt állította, hogy ő a világhírű amerikai színész édesanyja, és úgy gondolja, szerinte a nő jó párja lenne a fiának. „A fiamnak olyan nőre van szüksége, mint amilyen te vagy” – írta. Ezután egy másik fiók is jelentkezett Anne-nál, azt állítva, hogy ő maga Brad Pitt. „Szeretnék többet megtudni rólad” – állt az egyik üzenetben, amelyet Anne-nek küldtek. „De szeretném tudni, hogy a médiában dolgozol-e, mivel védem a magánéletemet.”
A Le Parisien beszámolója szerint a levélváltások az idő előrehaladtával egyre intimebbé váltak, egy olyan időszakban, amikor Anne nehéz időszakon ment keresztül a válása miatt.
Anne, aki elmondása szerint nem sokat ért a közösségi médiához, másfél évig kommunikált azzal a személlyel, akit Brad Pittnek hitt, és valóban úgy hitte, hogy őszinte a szerelmük.
A csaló hamis közösségi médiás fiókokat használt, valamint mesterséges intelligenciával generált képeket, szövegeket és dokumentumokat küldött a nőnek, hogy elnyerje a bizalmát. Anne azt mondta, hogy a csalót nagyon érdekelte a munkája, és mindennap kommunikáltak. „Szerelmes voltam a férfiba, akivel csevegtem. Tudta, hogyan kell egy nővel beszélni. Volt valaki, aki érdeklődött irántam és a munkám iránt, mert a saját férjemet még a munkám sem érdekelte” – vallotta be Anne a TF1-nek.
Az ál-Brad Pitt azt a mesét találta ki, hogy az Angelina Jolie-val való válópere során befagyasztották a számláit, viszont pénzre volna szüksége a kórházi kezeléseihez. Amikor Anne megtudta, hogy „szerelmének” anyagi segítségre van szüksége a rákkezeléshez, átutalta a pénzt. Elmondása szerint csak akkor jött rá, hogy átverés áldozata lett, amikor tavaly nyáron látott egy közös képet az igazi Brad Pittről és aktuális barátnőjéről, Inés de Ramonról. „Azt kérdezem magamtól, miért engem választottak ki. Soha nem ártottam senkinek” – mondta.
Az átveréséről szóló riport vírusszerűen terjedt el Franciaországban, de együttérzés helyett sokakból inkább gúnyolódást váltott ki. A nő hiszékenységét Franciaország leghallgatottabb reggeli rádiós műsorában is kifigurázták. A Toulouse futballklub azzal „viccelődött” a közösségi oldalán, hogy Brad Pitt ott lesz a szerdai meccsükön, később törölték is ezt az X-bejegyzést, és elnézést kértek az olcsó poénért. A Netflix francia X-oldala is rögtön marketingcélokra használta fel az esetet, és azt írták, hogy náluk négy igazi Brad Pitt-filmet is meg lehet nézni.
A TF1 műsor készítői elmondták, hogy Anne feljelentést tett a rendőrségen a csalás miatt. Azt is közölték, hogy a nő mentális egészségügyi nehézségekkel küzdött, súlyos depresszióban is szenvedett, és kórházban kezelték. A TF1 műsorvezetője, Harry Roselmack kedden a közösségi médiában azt írta: „Az áldozatok védelme érdekében úgy döntöttünk, hogy visszavonjuk a riportot a platformjainkról.”
Az elmúlt években egyre több magányos ember próbál online felületeken ismerkedni, amiben közrejátszottak a Covid-járvány okozta korlátozások is. A társkereső applikációk bevétele 2015 és 2022 között több mint háromszorosára nőtt, a listát toronymagasan vezeti a Tinder, ahol az aktív felhasználók száma mintegy 75 millió. A növekedés miatt a romantikus csalások száma is emelkedett. Janecskó Kata újságíró, volt telexes kollégánk Nők a hálóban című könyve olyan esetekkel foglalkozik, amelyekben az elkövetők szerelmet ígérve pénzt csaltak ki áldozatukból.
A Telexen több körben foglalkoztunk azzal, hogyan tudjuk minimalizálni annak az esélyét, hogy online átverés áldozataivá váljunk:
- A darkneten már komplett csalási módszertanokat adnak-vesznek a szervezett banki csalók
- Egy különösen trükkös netes csalás krónikája
- Brutálisan sok embert vernek át a netes csalásokkal, itt vannak a fejlettebb módszerek a védekezésre
- Egy online szállásfoglalás vagy egy apróhirdetés feladása is kitehet minket a netes banki csalók támadásának