A republikánusok szerint jogtiprás, hogy Joe Biden kegyelmet adott a fiának
2024. december 2. – 19:46
frissítve
Bár többször is kijelentette, hogy nem fog elnöki kegyelmet adni fiának, Joe Biden amerikai elnök vasárnap este bejelentette, hogy pontosan ezt tette. Hunter Bident egy fegyvertartással kapcsolatos bűncselekmény, valamint adócsalás miatt ítélték bűnösnek, és mindkét ügyben decemberben döntöttek volna büntetése nagyságáról. Az elnöki kegyelem most bebiztosította, hogy nem kell börtönbe vonulnia.
Hunter Biden szeptemberben bűnösnek vallotta magát adócsalási perében mind a kilenc ellene felhozott vádpontban. Ezért akár 17 évig tartó börtönbüntetés járhat, de jogi szakértők közlése szerint valószínűleg legfeljebb három év börtönre ítélték volna. Júniusban pedig egy delaware-i esküdtszék három vádpontban találta bűnösnek, miután egy revolver megvásárlásakor hazudott a fegyvervásárlási kérvényén. Ezért akár 25 év börtönt is kaphatott volna, de várhatóan a bíróság csak 16 hónapig tartó szabadságvesztést szabott volna ki rá.
Hunter Bident tehát két külön esküdtszék is bűnösnek találta, de Joe Biden indoklása az elnöki kegyelemről, mely szerint ellen olyan bűncselekményekért emeltek vádat, ami miatt másokat nem szoktak bíróság elé állítani, nem légből kapott. A fegyvervásárlási ügyben például egy olyan jogszabály alapján ítélték el, melynek alkotmányosságát egy szövetségi fellebbviteli bíróság már kétségbe vonta, a vád ráadásul az volt, hogy 11 napig kábítószerfüggőként birtokolt egy revolvert, melynek megvásárlásakor a kötelezően kitöltendő kérdőíven is hazudott arról, hogy valaha fogyasztott-e kábítószert.
A republikánus politikusok az eset körülményeitől függetlenül erőteljesen kritizálták Biden döntését, amire volt is alapjuk. Ahogy arra is, hogy lehazugozzák, mert Joe Biden korábban többször is azt ígérte, hogy nem fog kegyelmet adni a fiának, most mégis azt tette. Emellett kiemelték, hogy Hunter Bidennek nem csak abban a két ügyben adott kegyelmet apja, amikben bűnösnek találták, hanem minden olyan jogszabálysértésért, amit elkövethetett az elmúlt tíz évben.
A republikánusok korrupcióval gyanúsították Hunter Bident és apját, és az ügyben kongresszusi vizsgálatokat is tartottak. Donald Trump pedig azt közölte korábban, hogy elnökként különleges ügyészt fog kinevezni, hogy vizsgálatot indítson Biden ellen, akit „az amerikai történelem legkorruptabb amerikai elnökeként” jellemzett, és „az egész Biden bűncsalád” ellen.
A demokrata oldalról nem érkezett azonnal olyan sok reakció, mint a jobboldaltól. Akik megszólaltak, a Hunter Biden elleni vádak politikai természetéről beszéltek, vagy csalódottságuknak adtak hangot. Donald Trump megválasztott amerikai elnök szintén azt állította az ellene indult eljárásokról, hogy azok politikai természetűek.
Várható volt
Washingtonban már nyár óta arról pletykáltak a politikai élet szereplői, hogy Joe Biden vajon kegyelmet fog-e adni a fiának, annak ellenére, hogy az elnök és szóvivője többször is kijelentette, hogy tiszteletben tartja az igazságszolgáltatást, és nem fog kegyelmet adni Hunter Bidennek. Az igazságügyi minisztériumban hosszú ideje számítottak erre a lépésre – mondta el a New York Timesnak több, igazságszolgáltatásban dolgozó ember. A lap értesülései szerint az elnök a hétvégén tudatta fiával, hogy mire készül, amikor a család összegyűlt megünnepelni a Hálaadást, és vasárnap este tette közzé az erről szóló közleményét.
„Ma kegyelmet adtam fiamnak, Hunternek” – írta Biden, aki azzal magyarázta a döntést, hogy „szelektíven és igazságtalanul vádolták” gyermekét, aki ellen olyan bűncselekményekért emeltek vádat, ami miatt másokat nem szoktak bíróság elé állítani. Biden szerint politikai indíttatású volt a fia ellen indított eljárás, amivel rajta keresztül őt akarták „megtörni”. Hozzátette, hogy reméli, hogy az amerikai emberek megértik, hogy egy apa miért tesz meg egy ilyen lépést.
Joe Biden elnöki kegyelme szinte példátlanul széleskörű volt, ugyanis nem csak abban a két ügyben adott kegyelemet fiának, amikben bűnösnek találták, hanem minden olyan bűncselekményért, amit talán elkövethetett 2014. január elseje, és a kegyelem kiadásának napja, azaz 2024. december elseje között. Ilyenre eddig csak egyetlen egy példa volt az elnöki kegyelmek történetében.
Nixoni szintű kegyelem
Az amerikai alkotmány széleskörű kegyelemi jogot adott az amerikai elnökök kezébe, akik bármilyen szövetségi bűncselekményt, még a hazaárulást is megbocsáthatják. A kegyelmet megkaphatja egy ember azután, hogy bűnösnek találták, és elítélték, de elnöki kegyelmet kaphat olyan ember is, aki ellen vádat emeltek, de még tart, vagy még el sem kezdődött a tárgyalása. Sőt, még olyan bűncselekményekért is adható kegyelem, amivel kapcsolatban még nem is emeltek vádat.
Ezt tette Jimmy Carter, aki nem csak egy embernek, hanem mindenkinek kegyelmet adott, aki ellógta a vietnami háború alatt a besorozást, illetve Andrew Johnson, aki pedig a polgárháborúban a Konföderáció oldalán harcoló katonáknak adott kegyelmet.
Biden minden lehetséges bűncselekményért kegyelmet adott fiának, amit egy évtized alatt elkövethetett, és erre a Politicónak nyilatkozó jogi szakértők szerint csak egyetlen egy példa volt az amerikai történelemben. Az, amikor Gerald Ford elnöki kegyelemben részesítette a Watergate botrány miatt lemondott Richard Nixont, az elnöksége alatt elkövetett minden bűncselekményért, megakadályozva ezzel a Nixon elleni vádemeléseket. A két kegyelem szövege szinte teljesen megegyezik.
Az elnök kegyelmi jogkörének is vannak azonban határai. Az egyik, hogy csak szövetségi bűncselekmények esetében alkalmazhatja, állami bűncselekményekben nem léphet közbe, valamint nem adhat kegyelmet a jövőben elkövetett bűncselekményekért. Emellett nincs kegyelmezési joga az impeachment eljárásban elítélt emberek esetében. Ez az a kongresszusi eljárás, amivel elnököket, bírákat és szövetségi tisztségviselőket mozdíthatnak el hivatalukból.
Donald Trump elnöksége alatt felmerült, hogy saját magának adhat elnöki kegyelmet, de azt nem lehet tudni, hogy ez alkotmányos lenne-e, mert az alkotmánybíróság szerepét is ellátó legfelsőbb bíróság a kérdésben nem mondott véleményt.
Arra már volt korábban példa, hogy egy elnök az egyik rokonának adott kegyelmet, de nem sok. Bill Clinton utolsó elnöki napján a féltestvérének adott kegyelmet, akit 1985-ben egy évig tartó börtönbüntetésre ítéltek kokain eladása miatt. Donald Trump pedig veje apjának, Charles Kushnernek adott kegyelmet, akit két évig tartó börtönbüntetésre ítéltek egyebek mellett adóbevallások meghamisítása, és tanú megfélemlítése miatt. A tanú a testvére volt, akinek férjét egy általa felbérelt prostituált elcsábította, és videót készített együttlétükről. Trump a mostani elnökválasztási győzelme után bejelentette, hogy Charles Kushnert párizsi nagykövetté nevezi ki.
Trump: Jogtiprás
Donald Trump megválasztott amerikai elnök a közösségi oldalán reagált az elnöki kegyelemre. Trump az igazságszolgáltatással való visszaélésként, és jogtiprásként jellemezte Joe Biden döntését, és feltette a kérdést, hogy az elnök kegyelmet ad-e a Capitolium épülete elleni 2021. január 6-i ostrom miatt elítélt embereknek is, akikre „túszként” hivatkozott.
Bár jelen esetben Hunter Biden ellen a szövetségi hatóságok folytattak eljárást, Trump szóvivője, Steve Cheung a Fox Newsnak elküldött közleményében a hatóságok elfogultságáról beszélt. „A Trump elnök ellen indított, kudarcba fulladt boszorkányüldözések bebizonyították, hogy a demokrata irányítás alatt álló legfőbb ügyészség és más radikális ügyészek fegyverként használják az igazságszolgáltatást” – írta, és még azt is közölte, hogy Trump, aki kampányában folyamatosan büntetőeljárásokkal fenyegette politikai ellenfeleit, „rendbe teszi az igazságszolgáltatást”, amint visszatér a Fehér Házba.
Kiakadtak a republikánusok
A republikánus politikusok dühösen reagáltak a fiának adott elnöki kegyelemre, amivel Andy Biggs arizonai képviselő jellemzése szerint Biden „a legkorruptabb elnökként fog bevonulni az amerikai történelembe”. Marjorie Taylor Greene georgiai képviselő „hazugnak, és képmutatónak” nevezte Bident, míg James Comer kentuckyi képviselő szerint Biden a családjával együtt megtesz mindent, hogy elkerüljék a felelősségre vonást. A Biden család ellen indított kongresszusi vizsgálatot vezető politikus közölte, hogy a Hunter Biden ellen indított perek „csak a jéghegy csúcsát” jelentették „a Biden elnök és a Biden Bűncsalád égbekiáltó korrupciójának”.
Több republikánus politikus is kiemelte, hogy az elnöki kegyelem 2014 után minden bűncselekményre vonatkozik, amit Hunter Biden elkövethetett, és az pont az az év, amikor az elnök fia csatlakozott az ukrán Buriszma igazgatótanácsához. A republikánusok azt állították, hogy az akkor még alelnökként szolgáló Joe Biden visszaélt a hatalmával, és segítséget nyújtott Hunter Bidennek, aki 2014 és 2019 között volt az ukrán Buriszma Holding energetikai vállalat igazgatóságának tagja.
A republikánus többségű képviselőház 2023 januárjában indított vizsgálatot a Biden család által elkövetett állítólagos korrupció miatt, majd az alapján impeachment eljárást is indítottak Joe Biden ellen. Azt állították, hogy a Biden család és üzleti partnerei 2014 és 2019 között több mint 24 millió dollárt kaptak Kínából, Kazahsztánból, Romániából, Oroszországból és Ukrajnából, és szerintük hatalommal való visszaélés gyanúja merülhetett fel, Joe Biden befolyását használhatták fia ügyleteinél. A vizsgálat végén ugyan nyilvánosságra hoztak egy jelentést, de végül a republikánus képviselőház szavazásra se bocsátotta az alkotmányos vádemelést, miután vizsgálataik nem igazolták, hogy Biden olyan bűncselekményeket követett volna el, melyek megalapozták volna azt.
Chuck Grassley iowai szenátor elmondta, hogy „sokkolta” a kegyelemről szóló hír, mert Biden többször is kijelentette, hogy nem fog kegyelmet adni a fiának, „és én hittem neki”. Tom Cotton arkansas-i szenátor közölte, hogy az amerikaiak többsége szimpatizálni tud azzal, hogy egy apa kegyelmet ad a fiának, még akkor is, ha nem értenek vele egyet. Azt azonban nem tudják majd elfogadni, hogy Biden a választás előtt többször is hazudott arról, hogy kegyelmet fog-e adni a fiának. Ronny Jackson texasi képviselő „szégyentelen hazugoknak” nevezte a Bideneket, míg Wesley Hunt kiemelte, hogy Biden pont az ellenkezőjét tette annak, mint amit ígért.
A demokraták egyelőre inkább hallgatnak
Míg a republikánusok egymás után reagáltak az elnöki kegyelemre, a demokrata oldalról jóval kevesebben szólaltak meg azzal kapcsolatban. Jared Polis coloradói kormányzó közölte, hogy bár együtt érez az elnökkel, amiért „természetesen segíteni akart a fián”, de csalódásának adott hangot amiatt, hogy családját az ország elé helyezte. A kormányzó szerint Biden ezzel rossz jogi precedenst teremtett, amit az utána jövő elnökök kihasználhatnak. Greg Stanton arizonai képviselő pedig jelezte, hogy bár tiszteli Bident, de most rossz döntést hozott, közölve, hogy a fia ellen indított eljárás nem politikai indíttatású volt, és Hunter bűncselekményeket követett el, és az esküdtszék bűnösnek találta.
Eric Holder egykori legfőbb ügyész azonban már azon a véleményen volt, hogy Hunter Biden megérdemelte a kegyelmet. Barack Obama egykori igazságügyi minisztere kijelentette, hogy egyetlen ügyész sem vitte volna perre az ügyet, ha a vádlott neve Joe Smith lett volna. Hasonló indokkal kelt az elnök védelmére a CNN-en Jamie Raskin. A marylandi képviselő arra utalt, hogy Hunter Biden ellen csak azért emeltek vádat, mert az elnök fia, hozzátéve, hogy az elnöknek pedig joga van arra, hogy kegyelmet gyakoroljon olyan, bűncselekményt elkövetett embereken, akik az eljárás során igazságtalanságot szenvedtek el.
Az NBC Newsnak tavaly nyáron nyilatkozó jogászok azt mondták, szövetségi ügyészek csak nagyon ritkán szoktak bíróság elé állítani embereket azért, mert drogfüggőként fegyvert birtokoltak – ez az a törvény, aminek az alkotmányosságát egy szövetségi fellebbviteli bíróság már megkérdőjelezte. Ugyanezt mondta Sarah Krissoff egykori szövetségi ügyész a BBC-nek, aki szerint „nagyon szokatlan” a vádemelés egy ilyen ügyben. A jogszabályt az elmúlt években leginkább fehér felsőbbrendűséget hirdető emberek ellen használták, illetve olyan nagy port kavart esetekben, ahol más jogszabálysértést nem találtak.
A Biden család fekete báránya
Míg apja antialkoholista, Hunter Bidennek kamaszkora óta problémái voltak a túlzott alkoholfogyasztással, és beismerte, hogy egyetemista évei alatt kokaint is használt. 2013-ban, amikor az amerikai haditengerészet tartalékos erőibe felvették, az első napján pozitív lett a kokaintesztje, és elbocsátották – írta a BBC. Bátyja, Beau Biden 2015-ös halála annyira megviselte, hogy erőteljesen inni kezdett, majd a crack-kokain rabja lett, ami – hűtlensége mellett – a házassága felbomlásához vezetett. Közben két évig volt Beau özvegye, Hallie Biden szeretője, a párt a közös gyász hozta össze. Hunter Biden és felesége 2019-ben vált el, és pár héttel később összeházasodott Melissa Cohen dél-afrikai filmkészítővel. A párnak egy fia született.
Adócsalás és fegyver
Hunter Biden 2018 októberében vásárolt egy .38-as kaliberű Colt Cobra revolvert és hozzá való lőszert egy wilmingtoni fegyverüzletben. Tizenegy nappal később Hallie Biden megtalálta a fegyvert Hunter autójának kesztyűtartójában, és kidobta azt egy bolt közelében található kukába. Miután bejelentették a fegyver eltűnését, a revolvert a rendőrség egy idős férfinál találta meg, aki kukázás közben bukkant rá. Az ügyészség vádja szerint Biden drogfüggő volt, amikor megvette a revolvert, és hazudott erről azon a szövetségi nyomtatványon, amit fegyvervásárláskor kötelezően ki kell töltenie.
Az egyik kérdés arra vonatkozik, hogy használ-e drogokat, és erre nemmel válaszolt. Emellett az ügyészség vádat emelt ellene azért is, mert 11 napig drogfüggőként fegyvert birtokolt, amivel szövetségi jogszabályokat sértett meg. Ügyvédjei azzal védekeztek, hogy Hunter Biden a fegyvervásárlás idején csak alkoholizált, és nem használt illegális kábítószereket.
Szeptember elején már megkezdték adócsalási ügyének előkészítését, amikor Hunter Biden az ügyészeket is meglepve bűnösnek vallotta magát az összes ellene felhozott vádpontban. Magyarázatként azt mondta, hogy meg akarta kímélni a családját a tárgyalástól, amin várhatóan újra nagy szerepet kapott volna drogfüggősége. Ügyvédje akkor azt mondta, a delaware-i tárgyalás megmutatta, hogy az ügyészek a vádakhoz nem szorosan kapcsolódó témákat hoznak majd fel, „kihasználva családja gyászát”, és egy újabb „show tárgyalásra” készülnek.
A fegyvervásárlási ügyének tárgyalása leginkább családtagjainak tanúvallomásai miatt maradt emlékezetes. Az ügyészek behívatták volt feleségét, Kathleen Buhlét, volt barátnőjét, a sztriptíztáncos Zoe Kestant és Hallie Bident is, akiket főleg a vádlott droghasználatáról és drogfüggőségéről kérdezgettek, és olyan részleteket árultak el róla, hogy húszpercenként kokainozott.
Az adócsalási ügyben az elnök fiát azzal vádolták, hogy 2016 és 2019 között szándékosan nem fizetett be 1,4 millió dollárnyi (közel 500 millió forint) jövedelemadót. A vádirat szerint ezekben az években 7 millió dollár (kb. 2,5 milliárd forint) jövedelemre tett szert külföldi ügyleteiből, amiből legalább 5 millió dollárt luxuskiadásokra költött, köztük drága hotelekre, ruhákra és kábítószerekre.