„Mióta az eszemet tudom, ez a legfontosabb elnökválasztás Amerikában” – élőben néztük meg Trump és Harris kampányhajráját
2024. november 5. – 21:22
A két amerikai elnökjelölt a választás előtti napokban még egyszer utoljára körbejárta Pennsylvaniát, azt remélve, hogy ha győznek a kulcsfontosságú államban, akkor az egész választást megnyerhetik. A kampány utolsó két napján élőben néztük meg a rebublikánus Donald Trump egyik utolsó beszédét és a demokrata Kamala Harris kampányzáróját is, illetve tucatnyi választóval beszéltünk, hogy kiderítsük, szerintük tényleg Amerika történelmének legfontosabb választása zajlik-e éppen. Helyszíni tudósítás az Egyesült Államokból.
A Donald Trump védjegyének számító piros sapkát viselő emberek több száz méter hosszan kígyózó sora és különféle Trump-ajándéktárgyakat kínáló árusok fogadtak a helyi idő szerint vasárnap reggeli hidegben, amikor megérkeztem a pennsylvaniai Lancaster kis repülőteréhez, így egyből tudtam, hogy jó helyen járok. A két elnökjelölt valósággal felszántotta a csatatérállamokat az elnökválasztási kampány utolsó napjaiban, a legtöbb beszédet pedig a választás szempontjából döntő fontosságúnak ígérkező északkeleti Pennsylvania államban tartották.
A biztonsági előkészületek szintén egyértelművé tették, hogy kinek a beszédére vár a repülőtéren összegyűlt 5–6 ezer ember. A beengedést a vezető amerikai politikusok védelméért felelős Secret Service intézte, a beszéd helyszínét övező hangárok tetején mesterlövészek sorakoztak, a színpadot pedig golyóálló üveggel vették körül, ami nem volt meglepő azt követően, hogy Trump ellen kétszer is merényletet kíséreltek meg az elmúlt hónapokban.
Ez a panaszkodó nagypapák világa
„This is a man's world” (Ez a férfiak világa) – bömbölt a hangszórókból James Brown 1966-os dala, amikor egy óra késéssel begurult a republikánus elnökjelölt több tucat autóból álló konvoja a repülőtérre. A következő csaknem két órában pedig egy hamisítatlan Trump-beszédet kaptunk.
A korábbi elnök előhúzta a nagy klasszikusokat a kalapból. Megalapozatlan elméletekkel próbálta alátámasztani, hogy a Demokrata Párt már most próbálja elcsalni a választást, majd a tanácsadóira panaszkodott, akik elmondása szerint próbálják lebeszélni arról, hogy az általa vélt választási csalásokról beszéljen, mert akkor még a hozzá hű Fox News is elkapcsolja az élő adást.
De messze nem ez volt az egyetlen alkalom, hogy Trump teljesen figyelmen kívül hagyta a súgógépet (az amerikai politikában bevett, hogy a politikusok súgógépről olvassák fel beszédeiket). Az exelnök vasárnap délelőtt még magához képest is sokat improvizált. A beszéd egy pontján meg is jegyezte, hogy imádja figyelmen kívül hagyni ezeket a „hülye súgógépeket” – melyekbe a stábja gondosan betáplálta, hogy miket kéne mondania –, mert ilyenkor végre „kijön az igazság”.
De panaszkodott a „korrupt és hamis” közvélemény-kutatásokra (miután egy nappal korábban az egyik legmegbízhatóbbnak számító közvélemény-kutató olyan adatokat publikált, miszerint Trump vesztésre áll Iowában, ahol mindenki a korábbi elnök magabiztos sikerére számított), és beszélt arról is, hogy milyen gyönyörű Elon Musk anyukája.
Trump emellett viccelődött azon, hogy nem bánna egy újabb merényletkísérletet, ha a merénylőjének az előtte ülő „fake news-újságírókon” kéne keresztüllőnie, és dicsekedett azzal, hogy milyen jó a szókincse – ugyanis olyan kifinomult szavakat is használ mint a „delikvens”. Ezenkívül eljátszotta például az Angela Merkel korábbi német kancellárral és Jens Stoltenberg ex-NATO-főtitkárral folytatott beszélgetéseit; majd pedig butának, korruptnak, hazugnak és démoninak nevezte ellenfelét, Kamala Harrist és a Demokrata Pártot.
Ami viszont azoknak nem feltétlenül jöhet át, akik eddig sosem láttak teljes Trump-beszédet, hanem csak összefoglaló videókból és cikkekből értesültek a korábbi elnök aktuálisan megbotránkoztató mondásairól, az az, hogy bár nagyon jó beszélőkéje van, nem egy jó szónok. Ez ugyanis már rég nem a 2016-os Donald Trump.
Trump 2024-ben leginkább egy konzervatív nagypapára hasonlít, aki a vasárnapi családi ebéd után megállíthatatlanul panaszkodik mindenre és mindenkire, ide-oda ugrál a témák között, felidézi a régi szép időket, és anekdotázik.
Mindezzel nem lenne gond, ha nem kéne végighallgatni minden alkalommal ugyanazt a monológot. Ráadásul közel két óra hosszan.
Így aztán nem csoda, hogy a beszéd fele tájékán elkezdtek hazaszállingózni az emberek. Igaz, ez nem akadályozta meg Trumpot abban, hogy az egyértelműen ritkuló nézősereg előtt kijelentse, hogy márpedig az ő beszédeiről senki sem megy haza idő előtt. Annyiban érthető volt a közönség kimerültsége, hogy voltak, akik már hajnali három óta, tehát nyolc órával azelőtt a helyszínen voltak, hogy Trump a színpadra lépett volna.
A nézők között sok volt a helyi, de többen 50–60 kilométert utaztak, hogy hallhassák Trumpot. Sőt olyanok is voltak, akik más államból érkeztek, például a szomszédos New Jersey-ből.
Üzletember kell az ország élére
Bár Trump leginkább az illegális bevándorlók elleni küzdelemről, illetve a csaló és korrupt demokratákról beszélt, az általam megkérdezett szavazóit saját bevallásuk szerint nem ezek a témák, hanem inkább a gazdaság helyzete és (a magyarnál lényegesen enyhébb, de általuk nagyon magasnak tartott) infláció mozgatja meg igazán.
A fodrászként dolgozó Andrew, aki Trump-sapkában, Trump-cipőben és nemzeti színű ingben érkezett a gyűlésre, arról beszélt, hogy mennyivel egyszerűbb volt az élet Trump előző elnöksége alatt. „Mióta Kamala és Joe Biden bekerültek a Fehér Házba, annyira szenved a gazdaság, hogy sokaknak két-három állást kell vállalniuk, és sajnos vannak olyanok is, akik nem engedhetik meg maguknak a heti bevásárlást sem, amivel senkinek sem volt gondja, amikor Donald Trump volt az elnök” – nyilatkozta a 33 éves férfi.
„Trump nem egy tökéletes ember, de Amerikának rá van szüksége. Ezt az országot egy üzletembernek kell vezetnie, nem egy politikusnak. Ez az egyik ok, amiért rá szavazok” – tette hozzá. (Arról itt írtunk részletesen, hogy az ország gazdasági mutatói közül sok fontos valójában javult a Biden-adminisztráció alatt. A reálbér-növekedés üteme miatt viszont nosztalgiával emlékezhetnek az emberek a Trump-kormányzás Covid előtti időszakára.)
Az 54 éves Shan szintén az inflációt nevezte meg mint fő motivációt Trump támogatására. Az informatikusként dolgozó férfi több mint 30 éve vándorolt be Indiából, ráadásul még személyes kötődése is van Kamala Harrishez: állítása szerint ugyanabba a középiskolába járt Indiában, mint korábban Harris anyai nagyapja. Ennek ellenére úgy gondolja, hogy a demokrata vezetők nem tudják, hogy mik az átlagemberek valódi problémái. Trump ezzel szemben szerinte egy igazi hazafi, aki hatalmat ad a népnek.
A férfi határozottan igyekezett elhessegetni azokat a kritikákat, hogy Trump rasszista és bevándorlásellenes lenne. Arról beszélt, hogy Trump igenis támogatja a legális bevándorlást. Jó példa erre szerinte, hogy az elnökjelölt első és harmadik felesége is bevándorló. Azt pedig Shan is magától értetődőnek tartja, hogy az illegális bevándorlás ellen fel kell lépni, „hiszen azért van ajtó mindenki házán, hogy ha valaki bekopog, eldönthesse, hogy be akarja-e engedni, vagy sem”.
Trevor csak a beszéd miatt utazott Lancasterbe a szomszédos New Jersey államból. A 33 éves misszionáriust leginkább Trump őszintesége fogta meg. „Rengeteg Trump-beszéden voltam, de szerintem a mostani beszéde volt a legőszintébb. Nem egy előre megírt beszédet olvas fel. Emiatt szeretik az amerikaiak. Mert ő egy hiteles csávó.”
Pozitív üzenetek a „dicsőség küszöbén”
Kamala Harris hétfő esti philadelphiai kampányzárója szinte teljes antitézise volt a vasárnapi Trump-beszédnek. A Philadelphiai Művészeti Múzeumnak a Rocky című film által legendássá tett lépcsői előtt összegyűlt több tízezer, főleg fiatalokból álló közönség rövid és lényegre törő beszédeket, pozitív üzeneteket, valamint sztárfellépőkkel tűzdelt showműsort kapott.
Harris Trumphoz hasonlóan igencsak megvárakoztatta rajongóit. Bár az esemény hétfő este öt és tíz óra közöttre volt meghirdetve, egészen este tizenegyig csak élő körkapcsolást nézhetett a közönség a kivetítőkön, ahogy a többi csatatérállam demokrata kormányzója és szenátorai elmondták saját kampányzáró beszédüket.
A show-t végül a Puerto Ricó-i popsztár, Ricky Martin lökte be igazán „Livin' la Vida Loca” című számával. Azonban az énekesnél is nagyobb üdvrivalgás fogadta Oprah Winfrey tévés műsorvezetőt, aki tíz elsőválasztóval együtt lépett a színpadra, hogy a szavazás fontosságáról beszéljen. Meglepetésvendégként megjelent a színpadon a rapper Will.i.am is, aki a 2008-as, Barack Obama mellett kiálló „Yes We Can” című dalát írta újra „Yes She Can”-re, hogy ezúttal Harrist támogassa.
Maga Harris végül helyi idő szerint este fél tizenkettő után lépett a színpadra. Az alelnök mindössze húszperces beszéde sokkal jobban meg tudta ragadni a közönséget, mint Trump egy nappal korábban. Míg Trump beszéde főleg a saját és választói vélt vagy valós sérelmeiről szólt, addig Harris beszéde egyértelműen lelkesítő volt, tele pozitív, bár sokszor közhelyes üzenetekkel.
Ezt mi sem illusztrálja jobban, mint hogy a beszéde során egyszer sem említette ellenfele nevét. Igaz, ettől még egyértelműen próbálta magát Trump antitézisének beállítani. Az egyik legnagyobb tapsot akkor kapta, amikor arról beszélt, hogy egy jó vezető nem azáltal ismerszik meg, hogy kiket ver le, hanem hogy kiket emel fel.
A műsort végül Lady Gaga zárta „The Edge of Glory” (A dicsőség küszöbén) című számának akusztikus verziójával, ami jól szimbolizálta a philadelphiai közönség óvatos optimizmusát a választás előtti éjszakán.
A demokrácia a tét
Bár Harris a beszédében tudatosan nem említette Trumpot, a legtöbb szavazójának a republikánus jelölt járt a fejében a szavazás előtti napon. A 62 éves Emily az elmúlt hónapokban rendszeresen járt át a szomszédos New Jerseyből Philadelphiába, hogy önkéntesként dolgozzon a demokraták kampányán. Szerinte Harris karizmatikus és szorgalmas, de ő leginkább nem Harris mellett, hanem Trump ellen fog szavazni.
„Ő egy kényszeres hazudozó” – mondta Emily. „Ha szabad így fogalmazni, akkor egy seggfej” – szúrta közbe férje, Mark nevetve. „Szerintem nagyon veszélyes – folytatta Emily. – Teljesen kiszámíthatatlan. Nem örülök, hogy próbálja elvágni a kapcsolatainkat a szövetségeseinkkel Európában és a világ többi részén”.
„Azért szavazunk Kamala Harrisre, hogy megvédjük a demokráciát” – jelentette ki Patty. „Ha Trump újra hatalomra kerül, nem tudom, hogy hogyan fog kinézni ez az ország négy év múlva” – tette hozzá lánya, Cassidy. Azt pedig hülyeségnek nevezték, hogy Harrist vagy Bident kéne okolni az infláció miatt: „Az infláció egy globális jelenség. Az amerikai elnök egymaga nem tudja kontrollálni a világgazdaságot.”
A postásként dolgozó Matt barátnőjével érkezett a kampányzáróra. Ő azért jött el, mert „mióta az eszemet tudom, ez a legfontosabb elnökválasztás Amerikában”, míg barátnőjét inkább Lady Gaga fellépése csábította a Művészeti Múzeumhoz hétfő este.
„Egyre inkább kezdenek teret nyerni világszerte az autoriter eszmék – ti ezt Magyarországon bizonyára jól tudjátok – és úgy érzem, hogy ez a választás az esélyünk arra, hogy gátat szabjunk ezeknek az eszméknek” – fejtette ki Matt, hogy miért érzi minden korábbinál fontosabbnak a mostani szavazást.
A szavazóurnák már megnyíltak Pennsylvaniában és a legtöbb amerikai államban. Kövessék percről percre közvetítésünket, hogy ne maradjanak le a választás legfrissebb fejleményeiről! Szerda reggel pedig élő műsorban fogjuk elemezni a befutó eredményeket.
Harris és Trump kampányhajráját és esélyeit Elektor című műsorunkban is elemeztük, és arról is szó volt, mikre érdemes figyelni kedden és szerdán. Ezt itt tudják visszanézni: