Orosz katonák jelentek meg az amerikai hadsereg nigeri légi bázisán

2024. május 3. – 15:24

Másolás

Vágólapra másolva

Orosz katonák jelentek meg egy nigeri légi bázison, amelyet eddig amerikai csapatok használtak – mondta a Reuters hírügynökségnek egy magas rangú amerikai védelmi tisztviselő.

A névtelenséget kérő tisztviselő azt mondta, hogy az orosz erők nem keverednek az amerikai csapatok közé, hanem egy külön hangárt használnak a 101-es légi bázison, amely a Diori Hamani nemzetközi repülőtér mellett található Niameyben, Niger fővárosában. „A helyzet nem nagyszerű, de rövid távon kezelhető” – mondta a tisztviselő.

Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter a Reuters kérdésére jelentéktelennek ítélte az amerikai csapatokat fenyegető kockázatot, illetve annak esélyét, hogy az orosz csapatok az amerikai haditechnikai eszközök közelébe kerülnének. „Az oroszok egy különálló táborban vannak, és nem férnek hozzá az amerikai erőkhöz vagy a felszereléseinkhez. Mindig a csapataink biztonságára és védelmére összpontosítok, de jelenleg nem látok itt jelentős problémát az erőink védelme szempontjából” – mondta Austin egy Honoluluban tartott sajtótájékoztatón.

Az orosz katonák felbukkanása azután történt, hogy a nigeri junta úgy döntött, kiutasítja az országból az amerikai erőket. A nyugat-afrikai országot jelenleg irányító katonatisztek felszólították az Egyesült Államokat, hogy vonják ki az ott állomásozó közel ezer katonájukat. Erre válaszként az amerikaiak egy kétcsillagos tábornokot küldtek Nigerbe, hogy megpróbálja megszervezni a szakszerű kivonulást. Bár még nem született hivatalos döntés a nigeri amerikai csapatok jövőjéről, a Reutersnek nyilatkozó tisztviselő szerint az a terv, hogy visszatérnek az amerikai Afrika Parancsnokság Németországban található bázisára.

Nigeriek tiltakoznak az amerikai katonai jelenlét ellen Niameyben 2024. április 13-án – Fotó: Mahamadou Hamidou / Reuters
Nigeriek tiltakoznak az amerikai katonai jelenlét ellen Niameyben 2024. április 13-án – Fotó: Mahamadou Hamidou / Reuters

Niger a tavaly nyári katonai puccsig Washington kulcsfontosságú partnere volt a Száhel-övezetben. A puccs után az amerikai hadsereg a nigeri erőinek egy részét a 101-es légibázisról az Agadez városában lévő 201-es légibázisra helyezte át. Az Egyesült Államok korábban több mint 100 millió dollárért építette meg a 201-es légibázist Niger középső részén. A bázist 2018 óta arra használják, hogy felfegyverzett drónokkal célba vegyék az Iszlám Állam, valamint az al-Kaidához tartozó dzsihadista JNIM terrorszervezet harcosait.

Az Egyesült Államok és szövetségesei számos afrikai országból voltak kénytelenek csapatokat kivonni az elmúlt időszakban, miután puccsok következtében olyan csoportok kerültek hatalomra, amelyek igyekeztek elhatárolódni a nyugati kormányoktól. A Nigerből való közelgő távozás mellett az elmúlt napokban Csádból is távoztak amerikai csapatok, míg Maliból és Burkina Fasóból francia erőket utasítottak ki.

Ezzel egyidejűleg Oroszország igyekszik erősíteni a kapcsolatait az afrikai országokkal.
Például Mali az elmúlt években Oroszország egyik legközelebbi afrikai szövetségesévé vált, a Wagner-csoport zsoldoscsapata pedig a dzsihadista lázadók elleni harcba is belefolytak. A geopolitikai átrendeződésről ebben a cikkben írtunk bővebben.

Magyarország ezen a puskaporos vidéken hajt erősebb jelenlétre tavaly november óta, a közeledés annyira magas szintű, hogy a miniszterelnök fia, Orbán Gáspár és Szijjártó Péter külügyminiszter is megfordult már a csádi fővárosban, N'Djanmenában. Komoly kérdés, hogy a Nyugattól épp megszabadulni igyekvő régióban mire számíthat Magyarország, miután november elején a parlament is megszavazta, hogy a Magyar Honvédség önálló katonai misszió keretében akár 200 katonát küldjön Csádba.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!