Milánói ügyész az olasz antifasiszta kiadatásáról: Én biztosan nem lehetek Orbán igazságügyi jobbkeze

2024. február 2. – 14:04

Másolás

Vágólapra másolva

Az olasz ügyészség még nem döntött a magyar hatóságok kiadatási kérelméről, mely a budapesti, úgynevezett „viperás” támadások egyik gyanúsítottja, Gabriele Marchesi átadását kérvényezi.

Az RTL pénteki cikkében szemlézett olasz Il Manifesto lap szerint a milánói fellebbviteli bíróság január 30-án kapott egy dokumentumot Magyarországról, amely tartalmazza a szükséges pontosításokat ahhoz, hogy dönteni tudjanak egy milánói férfi, Gabriele Marchesi átadásáról, akit a Budapesten raboskodó 39 éves I. S. aktivistához hasonlóan azzal vádolnak, hogy részt vett a támadásokban. Cuno Tarfusser ügyész szerint Budapest válasza „súlyosan hiányos”, ezért továbbra is ellenzi a kiadatást. Tarfusser szerint az alapvető probléma az arányosság és az észszerűség hiánya a vád szerinti tényállás és a büntetés kilátásba helyezése között. Az ügyész nem rejtette véka alá bizalmatlanságát a magyar jogrendszerrel szemben sem:

Én biztosan nem lehetek Orbán igazságügyi jobbkeze külföldön. Amikor egy állam eltér a közös európai jogszemlélettől, nekem mint hivatalt viselő olasz személynek ezt figyelembe kell vennem.

Marchesi következő meghallgatása február 13-án lesz.

Marchesi egyik felételezett bűntársa, I. S. már eleve egy diplomáciai minikonfliktust generált Olaszország és Magyarország között. A 39 éves milánói nő az egyik fő szervezője volt a tavaly februári, kitörés napján történt utcai támadásoknak, és azóta várja a magyar bíróságok ítéletét (elsőrendű vádlottként, bűnszervezetben elkövetett, életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérlete miatt az ügyészség 11 év börtönt kért). Az olasz közvéleményben felháborodást keltett, hogy a nő családja és egyik volt cellatársa is arra panaszkodott, hogy a szélsőbaloldali aktivistát méltatlan körülmények között tartják fogva a magyar börtönben; a család szerint a nő fél évig nem is telefonálhatott, és olyan szigorúan őrzik, mint egy terroristát. Egyik volt cellatársa szerint pedig poloskákkal teli ágyon kellett aludniuk, az őrök folyamatosan kiabáltak velük, az étel pedig kevés és ehetetlen volt, és higiéniai termékeket sem kaptak. A felháborodás az olasz kormányig eljutott, az Orbán-kabinet szövetségesének számító Giorgia Meloni külügyminisztere Szijjártó Péteren kérte számon a fogollyal való bánásmódot, és Meloni Brüsszelben erről az ügyről is tárgyalt Orbán Viktorral.

A kormány és a BVOP azonban mereven tagadja az embertelen bánásmód vádját, Gulyás Gergely szerint hisztéria lett az antifasiszta nővel kapcsolatban, és „maximálisan indokoltnak” nevezte a kéz- és lábbilincset és a vezetőszárat is – erről a kormányinfón megjelenő újságírókat a viperákkal okozott fejsérülések fotóival próbálták meggyőzni. A Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet pedig helyszíni bejáráson mutatta meg a zárkát, a Telex újságíróinak tapasztalatairól itt olvashat.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!