Az olaszok csalódtak az Új Selyemútban, kilépnek a kínai gazdasági együttműködési programból

2023. december 7. – 16:34

Másolás

Vágólapra másolva

Olaszország hivatalosan is tájékoztatta Kínát, hogy kilép a kínai Övezet és út (BRI) nevű gazdasági kezdeményezésből, miközben Vang Ven-pin kínai külügyi szóvivő éppen csütörtökön méltatta a kezdeményezés sikerét méltatta egy pekingi sajtótájékoztatón – írja az MTI.

Az olasz kormány levélben tájékoztatta a kínai kormányt, hogy nem újítja meg a márciusban lejáró kétoldalú megállapodást, amelyet a kínai kezdeményezésű, új selyemútnak is nevezett nagyszabású nemzetközi infrastrukturális együttműködési programról kötöttek. Giorgia Meloni miniszterelnök csütörtökön Rómában úgy fogalmazott, hogy a kezdeményezés nem hozta meg a remélt eredményeket, de a két országnak folytatnia kell a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok javítását.

Hasonlóképpen nyilatkozott Antonio Tajani külügyminiszter is, aki szerint a projekt nem járt jelentős előnyökkel Olaszország számára. Vang Ven-pin kínai külügyi szóvivő ugyanakkor egy csütörtöki sajtótájékoztatón méltatta a projektet, és bár közvetlenül nem kommentálta Olaszország döntését, óva intett a kezdeményezésben részt vevők megosztottságától és elutasította az „annak ártó rágalmakat”. Vang korábban gyümölcsözőnek nevezte a két ország együttműködését, de a képet némileg árnyalja, hogy ez éppen akkor történt, amikor Tajani elutazott Kínába, miután azt megelőzően az olasz fél többször is kritizálta azt.

Az olasz védelmi miniszter egyenesen szörnyű döntésnek nevezte, hogy csatlakoztak az Övezet és úthoz, ami nem is meglepő, mert az ígért 20 milliárd dolláros befektetéseknek csak a töredéke valósult meg, a kínai export pedig jóval nagyobb mértékben nőtt, mint az olasz.

Kína 2013-ban hirdette meg az „Övezet és út” névre keresztelt (eleinte Új Selyemútnak is nevezett) külgazdasági programját, amely kínai állami bankok hiteleiből finanszírozott, jellemzően kínai beruházók által végrehajtott infrastrukturális beruházásokkal ígérte felvirágoztatni Közép-Ázsiát, Délkelet-Ázsiát, Afrikát, de újabban Latin-Amerikát és a Balkánt is. Olaszország 2019-ben csatlakozott a BRI-hez, és ezzel az egyetlen jelentős nyugati taggá vált. A program korántsem teljes siker, ennek okairól ebben a cikkben írtunk bővebben, Magyarország azonban továbbra is fontosnak tartja a két ország kapcsolatát és minden szinten hajlandó együttműködni Kínával, ahogy az a napokban is kiderült.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!