- Daniel Hagari, az izraeli hadsereg szóvivője vasárnap azt mondta, hogy az izraeli tankok és szárazföldi csapatok már a Gázai övezet határánál várakoznak a parancsra, hogy megindulhasson a szárazföldi offenzíva.
- Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) azt közölték, hogy az elmúlt egy napban több mint 320 katonai célpontot semmisítettek meg a Gázai övezetben, és több terrorsejtet is kiiktattak.
- Az IDF közlése szerint a Hamász 222 izraeli túszt tart fogva a Gázai övezetben.
- Az Egyesült Államok szerint Izraelnek várnia kellene a szárazföldi támadás megindításával, hogy ezzel időt nyerjenek, és tárgyalni tudjanak a Hamász által fogva tartott túszok szabadon engedéséről.
- A Hamász katonai szárnya, az Al-Kasszam Brigád azt közölte, hogy izraeli katonákkal csaptak össze Gázában. Ez az október 7-i terrortámadás óta az egyik első szárazföldi összecsapás a két fél között az övezetben.
- Több segélyszállítmányt szállító teherautót is átengedtek a rafahi határátkelőn, Egyiptom és a Gázai övezet határán vasárnap éjszaka.
- Tizenöt magyar állampolgár van a Gázai övezetben, ahonnan jelenleg lehetetlen a kijutás.
- A brit hírszerzés szerint sem izraeli légicsapás, hanem egy palesztin csoport által kilőtt rakéta okozta a gázai kórházban múlt hét kedden történt robbanást.
- A Hamász hétfő este bejelentette, hogy szabadon engedtek két izraeli túszt.
A CNN újságírója szerint 14 segélyszállítmányt szállító teherautót engedtek át a rafahi határátkelőn vasárnap éjszaka. Ezek az Egyiptomi Vörös Félhold és az ENSZ támogatásával érkeztek az övezetbe.
A gázai Palesztin Vörös Félhold Társaság egyik tisztviselője megerősítette a CNN-nek, hogy ezeket a teherautókat beengedték, és jelenleg kirakodják az ENSZ palesztin menekültekkel foglalkozó ügynökségének tároló létesítményeibe.
Wael Abu Omar, a Palesztin Átkelési Hatóság közkapcsolati vezetőjének rövid nyilatkozata szerint a teherautók „élelmiszert és gyógyszereket” szállítottak Gázába.
Közben az Egyesült Államok kijelentette, hogy továbbra is biztosítja a segélyszállítmányokat a területre. Az ENSZ becslései szerint Gázának naponta körülbelül 100 teherautóra lenne szüksége ahhoz, hogy kielégítse 2,4 millió lakosának szükségleteit, akiknek csaknem fele az izraeli bombázások miatt menekült el otthonából.
A segélyek szombaton kezdtek megérkezni Joe Biden amerikai elnök egyiptomi és izraeli vezetőkkel kötött megállapodás alapján.
Az izraeli védelmi erők (IDF) Telegram-csatornáján megjelent közlemény szerint az éjszaka több terrorsejtet kiiktattak, köztük egy páncéltörő rakétával is rendelkezőt. Azt is írták, hogy az elmúlt egy napban több mint 320 katonai célpontot semmisítettek meg a Gázai övezetben.
„A terrorsejtek között a Hamász búvóhelyéül szolgáló alagutakat, több tucat hadműveleti parancsnoki központot, illetve katonai és megfigyelőállomásokat is elértünk” – írják.
Az IDF egy korábbi Telegram-posztja szerint egy libanoni terrorsejtet is sikerült megsemmisíteni, amely páncéltörő rakéta indítását tervezte Shlomi városa felé.
Megjegyezték, hogy olyan célpontokat is megsemmisítettek, amelyek fenyegetést jelenthetnek a szárazföldi csapatokra, ha az offenzíva megindul. Ez például több tucat aknavető lövedéket és páncéltörő rakétakilövő állásokat jelent.
Egy gázai központi kórházban „katasztrófálisak” a körülmények, mondta az egészségügyi központ főigazgatója a CNN-nek. A sürgősségi osztályon az izraeli légicsapások és blokád miatt megnövekedett a sérültek száma, valamint áram- és üzemanyaghiánnyal küzdenek.
Dr. Iyad Issa Abu Zaher elmondta, hogy „véres nap” volt a vasárnapi az al-Aksza Mártírok kórházban, a létesítménybe 166 holttest érkezett.
Az al-Aksza kórház a Gáza középső részén fekvő Deir Al Balahban található – abban a körzetben, ahol Izrael légicsapásokat hajtott végre szombatról vasárnapra virradó nap.
Zaher szerint több mint 300 sebesültet fogadtak be. „Lehetetlen, egy kórház ennyi sérültet lásson el, és lehetetlen, hogy egyetlen egészségügyi személyzet is (ilyen) nagy számú sérülttel dolgozzon” – mondta az orvos a CNN-nek. „Minden sebesültnek négy-öt speciális szakemberre van szüksége, sebészekre, műtétekre, ez nagy terhet ró az orvosi személyzetre.”
A Gázai övezet orvosai szerint az izraeli ostrom miatt csökkenő üzemanyag-készletek több tucat inkubátorra kapcsolt koraszülöttet veszélyeztetnek, írja az Associated Press. Az ENSZ egészségügyi ügynökségének becslése szerint 130 koraszülött van „súlyos veszélyben”, miközben egyes kórházak azt állítják, hogy órákra vannak attól, hogy kifogyjon a generátoraik üzemanyaga.
Izrael megtiltotta az üzemanyag átjutását Gázába, mert attól tart, hogy az a Hamász kezébe kerül. Az ENSZ palesztinokért felelős ügynöksége azt állítja, hogy már csak három napnyi üzemanyag-készlete van a kritikus szükségletek kielégítésére.
A csaknem harminc gázai kórház közül legalább hetet le kellett zárni az izraeli csapások okozta károk, valamint az áram-, víz- és egyéb ellátás hiánya miatt. A fennmaradó kórházak orvosai azt mondták, hogy a teljesítőképességük határán vannak.
(CNN, The Guardian)
Az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország, Kanada, Németország és Olaszország vezetői felszólították Izraelt, hogy tartsa be a nemzetközi jogot és védje meg a civileket, ugyanakkor megismételték Izrael jogát a terrorizmus elleni védekezéshez.
A közleményben az áll, hogy „a vezetők megismétlik, hogy támogatják Izraelt és azon jogát, hogy megvédje magát a terrorizmussal szemben, és a nemzetközi humanitárius jog betartására szólítanak fel, beleértve a civilek védelmét is”.
Ezen kívül azt is írták, hogy üdvözlik a két túsz szabadon bocsátását, és felszólítják a Hamászt az összes többi túsz azonnali szabadon bocsátását. Elkötelezik magukat a szoros koordináció mellett, hogy támogassák állampolgáraikat a régióban, különösen azokat, akik el kívánják hagyni Gázát.
A vezetők üdvözlik azt a hírt is, hogy segélyszállítmányokat engednek Gázába, és hozzáteszik, hogy a konfliktus továbbterjedésének megakadályozását célzó diplomáciának folytatódnia kell.
Izrael katonai szóvivője, Daniel Hagari elmondta, hogy az ország fokozta a légicsapásokat a Gázai övezetben, hogy olyan célpontokat érjen el, amelyek csökkentik a katonákra vonatkozó kockázatot a háború következő szakaszában. Az izraeli tankok és szárazföldi csapatok már a határnál várakoznak a parancsra, hogy megindulhasson a szárazföldi offenzíva is.
Jonathan Conricus, az Izraeli Védelmi Erők szóvivőjétől az ausztrál ABC megkérdezte, hogy elhalasztották-e a szárazföldi támadást, hogy több idő maradjon az izraeli túszok kiszabadítására Gázából. Azt mondta: „azt a választ tudom adni, hogy teljesen felszámoljuk a Hamaszt, és hazahozzuk az embereinket”.
Azt is megkérdezték tőle, hogy elkerülhetetlen-e a katonai invázió. „A cél itt az, hogy a Hamaszt teljesen megfosszuk a katonai képességeiből. Ha ezt meg lehet tenni a levegőből… a csapataink nagyon korlátozott kitettségével és kevesebb kárral a földön, az nagyszerű lenne.”
„Ha a Hamasz kijön a civilek közötti rejtekhelyeiről… és visszaadja túszainkat, mind a 212-t, és feltétel nélkül megadja magát, akkor a háború véget ér. Ha nem teszik, akkor valószínűleg be kell mennünk, és el kell végeznünk a munkát.”
- Netanjahu közölte: ha a Hezbollah háborút akar, élete hibáját követi el.
- Izrael szombaton azt ígérte, hogy növelik a légicsapások számát.
- Vasárnap hajnalra egy ciszjordániai mecsetet is támadtak, ahol állításuk szerint egy terrorista sejt is működött. A Hamász szerint összesen ötvenöt halálos áldozata volt az éjjeli bombázásoknak.
- Két civil meghalt a damaszkuszi reptéren, amit a szíriai állami hírügynökség szerint izraeli rakétatámadás ért.
- Izrael szerint még több mint kétszáz túszt tartanak fogva a Gázai övezetben.
- Izrael szerint a Hamász október 7-i támadása óta több mint 7400 rakétát lőtt ki Izraelre. Az IDF robbanóanyagokról posztolt a gázai határ közeléből.
- Palesztin források szerint az izraeli hadsereg olyan szórólapokat osztogat Gázában, ami szerint ha valaki nem hagyja el az övezet északi területét, terroristák bűntársa lesz.
- Az ENSZ újabb segélykonvojokat küldött a Gázai övezetbe. India egy majdnem negyven tonnás szállítmányt indított útra Egyiptomba.
- Izrael szerint több mint 200 ezer embernek kellett elhagynia lakóhelyét a háború kitörése óta.
- Az izraeli háború eszkalálódhat Irán miatt az Egyesült Államok szerint; Izrael pedig közölte, nem érdekli a kétfrontos háború.
- Izraelbe látogat Emmanuel Macron és Mark Rutte is jövőhéten, Joe Biden a világ vezetőivel, illetve Ferenc pápával és Netanjahuval is tárgyalt vasárnap.