„Nagy árat fogunk fizetni, de győzni fogunk” – mondta az izraeli védelmi miniszter

2023. október 16. – 06:04

frissítve

„Nagy árat fogunk fizetni, de győzni fogunk” – mondta az izraeli védelmi miniszter
Egy palesztin férfi sétál egy izraeli légicsapásban lerombolt épület romjai között a Gázai övezet déli részén lévő rafahi menekülttáborban 2023. október 16-án – Fotó: Mohammed Abed / AFP

Másolás

Vágólapra másolva
  • Újranyithatják a Gáza és Egyiptom között határátkelőt, hogy humanitárius segélyeket engedjenek át rajtuk. A megnyitás körül rengeteg a kérdőjel, a reggeli ígéret ellenére délre sem nyitották meg.
  • Tizenöt olyan magyar állampolgárral tartja a kapcsolatot a külügyminisztérium, aki a Gázai övezet déli részén tartózkodik.
  • Az izraeli hadsereg szerint még 199 Izraelből elhurcolt embert tart túszként fogva a Hamász.
  • Joe Biden szerint nagy hiba lenne, ha Izrael elfoglalná Gázát. Az amerikai elnök tervei között szerepel egy izraeli látogatást, de ezt még hivatalosan nem erősítették meg.
  • A gázai kórházak üzemanyag-tartaléka kevesebb mint 24 órára elegendő.

A határátkelőtől hatvan kilométerre állnak az egyiptomi segélyeket szállító kamionok, amik arra várnak, hogy átkelhessenek Rafahnál.

Fotó: Khaled Desouki / AFP
Fotó: Khaled Desouki / AFP

Reggel sajtóértesülések szerint megnyitották volna a határt, hogy külföldiek elhagyhassák a Gázai övezetet, cserébe pedig segély érkezhetett volna a másik irányba, de a határnyitás tényét tagadta Izrael, és annak a feltételét biztosító tűzszünetet a Hamász is. A Háárec informátora szerint csak vizet engednek át a határon.

(Sky)

Jákov Hadasz-Handelszman az Országgyűlés külügyi bizottságának hétfői ülésén elmondta, hogy szerinte nem terrortámadás történt, hanem pogrom.

Hadasz-Handelszman szerint

még a holokauszttúlélők is azt mondják, hogy a holokauszt során sem éltek meg ilyet.

A nagykövet beszámolójáról itt írtunk hosszabban.

Daniel Hagari, az Izraeli Védelmi Erők (IDF) szóvivője hétfőn bejelentette, hogy a hadsereg még 199 túszról tud, akiket a Gázai övezetben tartanak fogva. A családjukat értesítették az elmúlt napokban.

Hagari szerint az izraeli hadseregnek vannak információi arról, hogy pontosan hol vannak a túszok. A szóvivő kijelentette, hogy az IDF nem fog olyan támadásokat végrehajtani, amik veszélyeztetik az izraeli állampolgárokat.

(Guardian)

A Hamász egy tisztviselője, Izzat El Reshiq hétfőn a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy nem igazak a rafahi határátkelő megnyitásáról vagy az ideiglenes tűzszünetről szóló hírek.

Izraeli légicsapás miatt keletkezett kráter Rafahban 2023. október 16-án – Fotó: Said Khatib / AFP
Izraeli légicsapás miatt keletkezett kráter Rafahban 2023. október 16-án – Fotó: Said Khatib / AFP

Egyiptomi biztonsági források korábban azt mondták a Reutersnek, hogy megállapodás született a határátkelő megnyitásáról, hogy segélyt engedjenek be az övezetbe. A határnak helyi idő szerint 9 órakor kellett volna megnyílnia.

(Reuters)

A német ntv szerint Olaf Scholz német kancellár kedden Izraelbe látogat. Egyelőre a kancellár szóvivője nem erősítette meg hivatalosan a hírt.

Annalena Baerbock német külügyminiszter múlt héten már Izraelben járt, ahol támogatásáról biztosította az országot a Hamásszal szemben. A külügyminiszter utána Egyiptomba utazott.

(Reuters)

A gázai egészségügyi miniszter hétfői közlése szerint eddig 9700-an sérültek meg az izraeli légitámadások miatt, amikben összesen 2750-en haltak meg.

Egy nap alatt a halottak száma 80-nal, a sérültek száma 100-zal nőtt.

Izraelben eddig a háború 1400 áldozatot követelt, és 3500-an sérültek meg.

(Sky)

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök irodája tagadta, hogy bármiféle megállapodás lenne érvényben a rafahi határátkelőn, aminek értelmében humanitárius segély juthatnak az országba, azért cserébe, hogy külföldi vagy kettős állampolgárok elhagyhatják az országot.

Magyar idő szerint reggel 8-kor elvileg megnyitották az átkelőt, hogy segély érkezzen Gázába, de a helyzet meglehetősen zavaros, nem tudni pontosan, hogy kik és hogyan kelhetnek át, és milyen irányba. Egy helyszíni közvetítés szerint ugyan a határon nagyobb csoportok állnak, de nem igazán mozognak egyik irányban sem.

Palesztinok gyülekeznek az Egyiptommal közös rafahi határátkelőhely előtt abban a reményben, hogy engedélyt kapnak a Gázai övezet elhagyására 2023. október 16-án – Fotó: Ibraheem Abu Mustafa / Reuters
Palesztinok gyülekeznek az Egyiptommal közös rafahi határátkelőhely előtt abban a reményben, hogy engedélyt kapnak a Gázai övezet elhagyására 2023. október 16-án – Fotó: Ibraheem Abu Mustafa / Reuters

(Sky, Háárec)

Joáv Gallant belügyminiszter jóváhagyásával az Izraeli Védelmi Erők és az izraeli vészhelyzeti hatóság, a NEMA közösen huszonnyolc közösséget telepít ki a libanoni határvidék két kilométeres közeléből.

A családokat állami vendégházakban fogják elszállásolni.

Egyelőre még nincsen hivatalos megerősítés, de több egyiptomi forrásból tájékozódva a Reuters úgy tudja, hogy arra az időre, ameddig megnyílik a rafahi átkelő az egyiptomi határon, Egyiptom, az Egyesült Államok és Izrael megegyezett egy ideiglenes tűzszünetben.

A rafahi átkelőt helyi idő szerint reggeli 9-kor, tehát nagyjából most nyithatták meg, és az értesülések szerint délután 2-ig lehet nyitva.

A Reuters szerint a Hamász semmiféle tűzszünetbe nem egyezett bele. A határátkelő megnyitásával palesztin menekülhetnek juthatnak át Egyiptomba, a másik irányból pedig humanitárius segély juthat el Gázába.

Ahogy a Guardian is megjegyzi, a határátkelő megnyitása körül elég sok a kérdőjel, ugyanis senki sem erősítette még meg hivatalosan az értesüléseket, az amerikai sajtó palesztin, a Reuters pedig egyiptomi forrásokra hivatkozik.

Az AP News információi szerint Joe Biden a következő napokban Izraelbe látogathat, de egyelőre még nincsen sok konkrétum a terveket illetően.

Biden vasárnap este a CNN 60 Minutes című műsorának adott interjújában többek között arról is beszélt, hogy nagy hiba lenne, ha Izrael elfoglalná Gázát.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök vasárnap meghívta magához az amerikai elnököt.

(Yahoo)

Philippe Lazzarini, az ENSZ palesztinokat segélyező szervezetének (UNRWA) vezetője a vasárnapi felszólalásában arról beszélt, hogy „a világ elveszítette az emberségét”, és „Gázát megfojtják”.

Lazzarini arról beszélt, hogy az utóbbi nyolc napban a városba egy csepp víz, egy szem gabona, vagy egy liter üzemanyag sem juthatott be. Szerinte egy eddig soha nem tapasztalt humanitárius katasztrófa zajlik a világ szeme előtt.

Gázában már a hullazsákok is elfogytak

– mondta a beszédében.

Lazzarini szerint a gázai ostrom semmi más, mint kollektív büntetés, és elengedhetetlen lenne, hogy a segélyszervezetek el tudják látni a város lakóit. Az elnök hozzáteszi, hogy már a háború előtt is Gázaváros majdnem kétharmada rá volt szorulva a segélyekre a túlélésért.

A Times of Israel újságírója posztolta a videót a tegnapi nap végrehajtott légicsapásokról:

Az izraeli védelmi erők szóvivője, Jonathan Conricus azt mondta: nem célozzák kifejezetten a gázai civil lakosságot. „A Hamászt támadjuk, az infrastruktúrájukat, és vadászunk a parancsnokaikra” – mondta. „Kategorikusan nem próbálunk csapást mérni civilekre.”

Robbanás Rafahban egy izraeli rakéta becsapódása közben – Fotó: Said Khatib / AFP
Robbanás Rafahban egy izraeli rakéta becsapódása közben – Fotó: Said Khatib / AFP

Ugyanakkor azt mondta, hogy a hagyományos módszerek a civilek figyelmeztetésére „nyilvánvaló okokból” nem mindig használhatók. Azt is tagadta, hogy Izrael felelősséget vállalt volna egy evakuáló konvoj elleni csapásért, amelyben körülbelül 70 ember halt meg.

Azt is mondta, hogy nem erősítették meg a Hamász által fogva tartott túszok kivégzéséről szóló médiajelentéseket.

(The Guardian)

Az Egyesült Államok képes egyszerre biztosítani Izrael és Ukrajna támogatását, miközben fenntartja saját „átfogó nemzetközi védelmét” – jelentette ki Joe Biden egy vasárnap közvetített interjúban.

Az elnök a CBS országos televízió műsorában az Egyesült Államok kötelességének nevezte, hogy ellássa Izraelt és Ukrajnát a segítséggel, amire, véleménye szerint, megvan a képessége is.

„Mi vagyunk az Egyesült Államok, a történelem legerősebb nemzete” – fogalmazott, és feltette a kérdést, hogy ha az Egyesült Államok nem tud mindkét háborúnak megfelelni, akkor melyik ország lenne erre képes.

Ugyancsak a CBS csatornán Jake Sullivan, az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója vasárnap kijelentette, hogy a következő héten Joe Biden a kongresszushoz fordul kiegészítő költségvetési forrásokért, amelyek lehetővé teszik Ukrajna és Izrael további támogatását a fegyveres konfliktusokban. Az elnöki hivatal illetékese az ukrajnai háborúról szólva elismerte, hogy az orosz erők offenzívában vannak, ami miatt különösen fontosnak nevezte a gyors utánpótlás eljuttatását az ukrán félhez.

Az izraeli válsággal kapcsolatban a nemzetbiztonsági tanácsadó nem zárta ki, hogy Irán valamilyen formában, közvetlen módon is bekapcsolódik a háborús helyzetbe. Ezért az Egyesült Államoknak is fel kell készülnie bármilyen előre nem látott történésre – hangoztatta. A libanoni Hezbollah fegyveres szervezetet Irán proxi fegyveres erejének nevezte, jelentős katonai erőforrásokkal, ami tovább növeli az eszkaláció veszélyét.

Sullivan azt mondta, hogy az Egyesült Államoknak vannak kommunikációs csatornái Irán felé, és ezeken keresztül szintén figyelmeztette Teheránt a válságba való közvetlen bekapcsolódás következményeire.

(MTI)

Izraelnek „nem érdeke” a Gázai övezet megszállása, de „bármit megtesz” a Hamász felszámolása érdekében – mondta vasárnap az ország ENSZ-nagykövete. Ezt azután mondta, hogy Joe Biden amerikai elnök óva intette Izraelt a part menti terület elfoglalásától.

„Nem érdekünk elfoglalni Gázát vagy ptt maradni, de mivel a túlélésünkért harcolunk, és az egyetlen út, ahogy maga az elnök is mondta, a Hamász felszámolása, ezért mindent meg kell tennünk, hogy eltöröljük a lehetőségeiket” – mondta Gilad Erdan, Izrael ENSZ-nagykövete a CNN-nek.

A CBS-nek adott interjújában Biden azt mondta, „nagy hiba” lenne, ha Izrael elfoglalná Gázát. Michael Herzog, Izrael amerikai nagykövete vasárnap a CNN-nek azt mondta, hogy Izrael nem kívánja megszállni Gázát a konfliktus befejezése után.

„Nincs kedvünk elfoglalni vagy Gázát. Nem akarunk több mint 2 millió palesztin élete felett uralkodni” – mondta Herzog.

(CNN)

Újra megnyitják a rafahi határátkelőt, hogy humanitárius segélyt engedjenek be rajta – közölte Antony Blinken amerikai külügyminiszter, miután vasárnap találkozott Abdel Fattah al-Sisi egyiptomi elnökkel.

A Gáza és Egyiptom közötti rafahi átkelő az egyetlen megmaradt átkelőhely, ahol a palesztinokat ki lehet juttatni a Gázai övezetből, és utánpótlást lehet szállítani a bombázott területekre. Az átkelő az elmúlt hét nagy részében le volt zárva.

Kettős állampolgárságú palesztinok gyülekeznek az Egyiptommal közös rafahi határátkelőhelynél 2023. október 14-én – Fotó: Ibraheem Abu Mustafa / Reuters
Kettős állampolgárságú palesztinok gyülekeznek az Egyiptommal közös rafahi határátkelőhelynél 2023. október 14-én – Fotó: Ibraheem Abu Mustafa / Reuters

Amerikai média arról számolt be, hogy az átkelőt helyi idő szerint hétfőn reggel 9 órakor nyitják meg több órára. A segélykonvojok már sorban állnak a bejutáshoz. Néhány külföldi útlevéllel rendelkező személyt is várhatóan evakuálnak az átkelőn keresztül.

A gázai palesztinok szerint Izrael előző éjszakai bombázása volt az eddig legsúlyosabb a megtorló támadások kedzete óta, írja a Reuters.

A bombázás különösen heves volt Gázában, légicsapások értek a város két fő kórháza körüli területeket is.

A gázai hatóságok szerint Izrael megtorló csapásaiban eddig legalább 2670 ember vesztette életét, negyedük gyerek, és csaknem 10 ezren megsebesültek. További 1000 ember eltűnt, vélhetően romok alatt vannak.

(The Guardian)

Néhány órával ezelőtt az ENSZ humanitárius hivatala (OCHA) figyelmeztetett, hogy a gázai kórházak már csak körülbelül 24 órát tudnak futni az üzemanyag-tartalékaikkal. A tartalék-generátorok leállítása betegek ezreinek életét sodorná veszélybe, figyelmeztettek.

A jelentés szerint tegnap este 10 óráig gázai palesztin egészségügyi minisztérium szerint 455 ember halt meg és 856 sérült meg az izraeli bombázásokban.

Szombat délután Gáza középső és déli részén csaknem 600 000 északról menekültet fogadtak be, akik egyre rosszabb körülmények között élnek; azóta ez a szám jelentősen megemelkedett.

A gázai palesztin fegyveres csoportok továbbra is válogatás nélkül lövik ki a rakétákat az izraeli lakossági központok felé, beleértve Tel Aviv nagyvárosi területét is. Ezzel összefüggésben az elmúlt 24 órában (tegnap este 9-ig) nem jelentettek izraeli halálos áldozatokat, de több tucat sebesültet igen.

Izrael vasárnap részben újraindította a vízellátást a keleti Khan Yunis térségben. A kiszáradás és a víz által terjedő betegségek miatti veszély továbbra is jelentős, tekintettel a vízellátás és a higiéniai szolgáltatások összeomlására, beleértve az utolsó működő gázai tengervíz-sótalanító üzem leállását is.

(OCHA)

Körülbelül félmillió ember hagyta el Gáza északi részét Izrael pénteki evakuálási felszólítását követően – közölte vasárnap az Izraeli Védelmi Erők szóvivője. A becslések szerint ez nagyjából a felét jelenti Gáza északi lakosságának. A területen az IDF a Hamász elleni háború következő szakaszára készül.

„A becslések szerint – és hangsúlyozom, ezek becslések, és nehéz nyomon követni mindent –, megközelítőleg félmillió [emberrel] számolunk” – mondta Jonathan Conricus, az IDF szóvivője a CNN-nek.

Palesztinok menekülnek házaikból a Gázai övezet déli részén fekvő Hán Júniszban, 2023. október 14-én – Fotó: Mohammed Salem / Reuters
Palesztinok menekülnek házaikból a Gázai övezet déli részén fekvő Hán Júniszban, 2023. október 14-én – Fotó: Mohammed Salem / Reuters

Az IDF szombaton közölte, hogy lehetővé teszi a biztonságos mozgást a meghatározott utcákon a lakosok számára, hogy az északi Beit Hanoun városból a déli Hán Júniszba költözzenek.

Gáza déli része küzd az emberáradat befogadásával. Az óvóhelyek túlterheltek, és a térségben élelmiszer-, víz- és üzemanyaghiány van.

(CNN)

  • Az izraeli hadsereg műveleti területté nyilvánította a libanoni határ környékét, miután a Hezbollah rakétákat lőtt át.
  • Legalább 170 ember halt meg vagy tűnt el a gázai határhoz közeli kibucok lakói közül.
  • Gázában az emberek többsége már nem jut ivóvízhez, pedig megígérték a csapok újranyitását.
  • Egyiptom segélyszállítmányokat próbál juttatni az övezetbe.
  • Az Egyesült Államok újabb repülőgép-hordozót küld Izrael közelébe.
  • Betiltanák Izraelben az al-Dzsazíra hírtelevíziót.
Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!