Putyin nem érti, miért húzott el saját elnöki megbízottja Izraelbe és lett belőle Mose Izrailevics
2023. szeptember 12. – 17:31
Nem csak az észak-koreai diktátorral találkozik és a magyar forradalommal kapcsolatos szovjet politika hibáiról beszélt Vlagyimir Putyin a Keleti Gazdasági Fórumon, de volt, akinek név szerint is üzent.
A vlagyivosztoki rendezvényen előkerült a jelcini éra meghatározó gazdaságpolitikai szakembere, posztszovjet privatizáció fontos alakja is szóba került, aki Vlagyimir Putyin elnöksége alatt sem veszítette el befolyását. Ez nem más, mint Anatolij Csubajsz, aki az elmúlt 35 évben olyan sok pozíciót töltött be, hogy ez látványosan megnöveli ennek a bejegyzésnek a hosszát is:
- a ‘90-es években volt ő az állami vagyonkezelő vezetője,
- többször kormányfőhelyettes,
- az elnöki hivatal vezetője,
- pénzügyminiszter,
- a 2000-es években a ma már nem létező ellenzéki liberális párt, a Jobboldali Erők Szövetsége elnöke,
- az orosz energetikai vállalat, a RAO JeESZ vezetője,
- majd az orosz szilíciumvölgyet megálmodó Dmitrij Medvegyev – a Vlagyimir Putyin két elnöki mandátuma között afféle átmeneti államfőként is szolgáló politikus – megbízásából a nanotechnológia fejlesztésére létrehozott Rosznano első embere. Utóbbit 12 éven át, 2020-ig vitte.
- 2020-tól az ország fejlesztését elősegítő nemzetközi kapcsolatok ápolásáért felelős elnöki megbízott volt, ez alól Putyin 2022 márciusában mentette fel.
A 2000-es évektől rendszeresen végzett a felmérésekben az egyik legnépszerűtlenebb politikusként, amiben szerepet játszott, hogy Putyin a ’90-es évek káoszáról beszélve építette fel saját, stabilizációt ígérő rendszerét, ezzel a végletekig kompromittálva a posztszovjet Oroszország demokratikus folyamatait, pluralizmusát, szólásszabadságát, általában egész demokratikus berendezkedését is, legitimálva ezzel az autoriter folyamatokat.
Ennek ellenére a Kreml rendszeresen fontos megbízásokkal látta el Csubajszot, aki azonban 2022 márciusában elhagyta Oroszországot és Izraelbe ment. Ebben szerepet játszhatott, hogy nem támogatta az Ukrajna elleni inváziót. Putyin azonban a fórumon új magyarázatot talált. „Mutattak nekem valami fényképet is az internetről, hogy ő már nem is Anatolij Boriszovics Csubajsz, hanem Mose Izrailevics és valahol ott él. Minek, nem értem. Miért húzott el? Persze lehet, hogy ez azzal áll összefüggésben, hogy a nanotchnológiai cégnél, amelyet vezetett, nagy pénzügyi hiány van. Bizony, a számokat most nem is említem” – mondta nevetve a Ria Novosztyi videós beszámolója alapján. Megjegyezte, hogy egyelőre ugyan nincsen bűnügyi eljárás az ügyben, de talán épp egy kezdődő nyomozástól tartva hagyta el az országot Csubajsz.
Azóta, hogy Ukrajnát tavaly megtámadta Oroszország, rengetegen disszidáltak, részben a mozgósítástól tartva, részben, mert nagyon könnyen kerülhetett eljárás alá az, aki háborúnak nevezte az Ukrajna elleni háborút. Számos ellenzéki politikus, közéleti személy, korábban elismert művész és a sajtó ellehetetlenítése miatt rengeteg újságíró kényszerült külföldre az elmúlt másfél évben.