Metróban élő civilek, romokkal eltorlaszolt utcák, menekülők – képekben az ukrajnai háború hetedik napja

Az orosz–ukrán háború hetedik napján Oroszország tovább támadott nagy vagy fontos helyen levő ukrán városokat, Herszont elfoglalták, Kijeven pedig egyre nő a nyomás. Továbbra is ezrével menekülnek az emberek az országból, aki pedig marad, megpróbál alkalmazkodni a háborús napokhoz. A fővárosi kórházak bombabiztos pincékbe költöztek, és próbálnak helytállni, miközben a WHO-t aggasztják az egészségügyi intézményeket ért támadások. Az egyik kórház szülészete szintén egy alagsorban üzemel most, a fenti fotó is ott készült.
Tudósítóink eközben elhagyták Kijevet, de továbbra is készülnek a háborúról helyszíni riportjaink, ez a szép beszámoló például a kárpátaljai Beregszászon született. A szerdai események legfontosabb híreit ebben a cikkben találja meg, az alábbiakban pedig az Ukrajna elleni orosz invázió hetedik napjának legfontosabb képei következnek.

Kamasz fiú tabletezik egy óvóhelyé átalakított kijevi metrómegállón egy metrókocsiban. Az ukrán főváros szerdára végképp ostromlott hellyé vált, napközben is hatalmas robbanást jelentettek a belvárosból, éjjel pedig legalább négy további robbanásról érkeztek hírek. A városban maradt civilek jelentős része a metróalagutakba menekült.

Sátorban élő kisgyerekes család a Dorohozsicsi metrómegállóban Kijevben.

Kifőzde is nyílt már a metróban, a rögtönzött föld alatti étteremből a civilek az oroszok ellen harcoló ukrán katonákat látják el meleg étellel.

Zaporizzsja városa az ország déli részén, a Dnyeper partján fekszik, helyzetéből adódóan az orosz–ukrán háborúban jelenleg a fronton van. A fotón helyiek igyekeznek homokzsákokkal megvédeni egy kórházat, hogy az épület jobban ellenálljon az esetleges találatoknak.

Ukrán városvédő katonák valahol Kijev külvárosában. Zelenszkij ukrán elnök szerda éjjel videóüzenetben bátorította népét, további ellenállásra biztatva mindenkit.

A Donyecki Népköztársaságban fekvő Pisevik faluban egy katona egy tank ellen bevethető, vállról indítható rakéta használati utasítását böngészi.

Orosz katonai járművek roncsai Bucsa település egyik utcáján 2022. március 1-jén. A Kijev északnyugati elővárosának számító Bucsában vasárnap semmisítettek meg ukrán katonák egy orosz hadoszlopot. Az ukrán védők a háború első napjaiban gerillataktikával küzdöttek az oroszok ellen: kitértek a benyomuló tankok elől, megtámadták a páncélosok mögött érkező ellátó és szolgáltató járműveket, és ezzel elszigetelték a tankokat.

Birka egy lakóház maradványai között Zsitomirban. A város a zsitomiri járás székhelye, Kijevtől nyugatra található nagyjából 140 kilométerre. Az orosz hadsereg az elmúlt napokban többször is rakéta-sorozatvetőkkel támadott lakóépületeket, a képen látható házat is egy ilyen támadás semmisítette meg.

Irpiny kisebb város Kijev közvetlen szomszédságában, tőle északnyugatra. A harcok nem kerülték el, a képen egy rakétatalálatot kapott lakóház lakói menekítenek ki ingóságokat a félig lerombolt épületből.

A legsúlyosabb harcok Harkivban zajlanak, a polgármester szerint keddről szerdára virradóan legalább 21-en meghaltak. A képen a helyi rendőrség rakétatalálatot kapott központja lángol. A terület kormányzója, Oleh Szinegubov szerint azonban bírják még a nyomást, és minden támadást visszavertek, az erős rohamok ellenére továbbra is tartják a várost.

Csernyivci határváros Ukrajna délnyugati részén, pár kilométerre Romániától. A helyi határátkelőnél most nagy a forgalom Románia irányába, kilométeres kocsisor alakult ki.

Przemyśl a Kárpátaljai vajdaság egyik városa, közel a lengyel–ukrán határhoz. Jelenleg az Ukrajnából menekülők egyik tranzitállomása, a képen éppen lengyel tűzoltók adnak vizet vonaton ülő menekülteknek.

Korczowa szintén lengyel település, nem messze Przemyśltől, a kép itt készült szerdán. A legtöbb menekült Lengyelországba érkezik, ahol a lengyel kormány befogadóközpontokat létesített a határ mellett. Az ENSZ menekültügyi főbiztosa szerint a háború első hete alatt egymillióan menekültek el Ukrajnából.