Tévedés volt, de nincs felelőse a kabuli dróntámadásnak, amely hét gyerekkel és három felnőttel végzett
2022. január 20. – 06:44
Nyilvánosságra hozta az Egyesült Államok azt a felvételt, amelyen látható, hogy egy dróntámadásban megsemmisítenek egy terroristának vélt célpontot Kabulban, 2021. augusztus 29-én – írta a CNN. Helyettük hét gyereket és három felnőttet öltek meg, akiknek egyike sem állt kapcsolatban a terroristákkal.
Az aznap még sikeresnek vélt akcióra két nappal azután került sor, hogy az ISIS-K bombamerényletet hajtott végre az afgán főváros repülőterénél, több mint 170 ember, köztük 13 amerikai katona halálát okozva. A repülőtér körül különösen nagy volt a tömeg, hiszen ez volt az az időszak, amikor a NATO erői gyorsított menetben, kaotikus körülmények között, húsz év békefenntartói tevékenység után elhagyták az országot, amelyet könnyedén vettek vissza a tálib erők, akik ellen 2001-ben jelentek meg a nyugati erők. A kivonulás és a tálib hatalomátvétel miatt afgánok tízezrei próbálták elhagyni az országot, tartva a radikális iszlamisták visszatérésétől.
A dróntámadás másnapján azt már elismerték, hogy gyerekek is meghalhattak, de ekkor még mindig arról szóltak a hírek, hogy a felnőttek terroristák voltak, akik öngyilkos merényletre készültek egy fehér Toyota Corollával – egy olyan, egyébként rendkívül gyakori autóval, amilyenben az ártatlan civilek ültek.
Az amerikai hadsereg három héttel később azonban közölte: a támadásban tévesen azonosítottak terroristákat, valójában minden áldozat ártatlan civil volt.
Az áldozatok között volt Ahmadi Zamarai, aki egy karitatív szervezetnek dolgozott, és maga is kérvényezte, hogy családjával együtt az Egyesült Államokba költözhessen, tartva az iszlamisták bosszújától, miután éveken át a nyugatiak munkáját segítette Afganisztánban.
A Pentagon vizsgálatot rendelt el az ügyben, amely végül kimondta: sajnálatos tévedés történt. „A csapás tragikus hiba volt” – jelentette ki Frank McKenzie tábornok az akkori sajtótájékoztatón. „Ez egy szívszorító és szörnyű háborús tragédia” – mondta Mark Milley tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke. „Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy teljes mértékben átláthatóan kezeljük ezt az incidenst” – mondta akkor. Az azóta véget ért vizsgálat szerint jogsértés nem történt, senkit sem vontak felelősségre a célpont téves azonosításáért és az így civilek ellen végrehajtott akcióért.
„A felelősség hárításával a Pentagon félreérthető és veszélyes üzenetet küld, amely azt az érzetet kelti, hogy igazolja a támadást, ami viszont a biztonsági kockázatok növekedéséhez vezet, és ami csak még sürgetőbbé teszi az emberek kimenekítését” – közölte Steven Kwon, annak az élelmiszerbiztonsággal és étkeztetéssel foglalkozó karitatív szervezetnek a vezetője, amelynek a dróntámadásban meghalt Zamarai dolgozott.