EP-vita a Pandora-iratokról: Jobb munkát végeznek az újságírók, mint mi, politikusok

2021. október 6. – 23:33

Másolás

Vágólapra másolva

Még vasárnap este robbant ki a Pandora-iratok ügye, amiben több mint 12 millió kiszivárgott dokumentumot dolgozott fel egy nemzetközi újságírócsapat – magyar részről a Direkt36 részvételével. A botránynak hazai és nemzetközi vonatkozása is van, szerdán pedig rendkívüli pontként került fel az Európai Parlament napirendjére.

Mind az Európai Bizottság, mind az Európai Unió Tanácsának képviselője arról beszélt, hogy az elmúlt években jelentős fejlődést értek el a pénzmosások és az adócsalások tekintetében. A parlamenti képviselők többsége szerint viszont egyáltalán nem tettek eleget a tagállamok kormányai annak érdekében, hogy az érintett politikusok és üzletemberek adóparadicsomokon és fedőcégeken keresztül több milliárd eurónyi adótehertől szabaduljanak meg. Ezek a pénzek ugyanis szerintük épp a koronavírus-járvány idején hiányoztak igazán a tagállamok államkasszáiból.

Kinyílt Pandora szelencéje, éljünk vele!

„Több hasonló eset is napvilágot látott az elmúlt években, az adócsalás egy létező jelenség, ami ellen fel kell lépni” – mondta az uniós minisztereket összesítő Európai Unió Tanácsának részéről Anže Logar szlovén külügyminiszter – „Fontos, hogy minden érintett intézmény megvizsgálja, milyen illegális tevékenységek kötődhetnek ehhez.”

Logar hangsúlyozta, hogy az Unió Tanácsa fontos eredményeket ért el a pénzmosások visszaszorítása érdekében, és kiemelte a globális minimumadó kezdeményezését is, amivel várhatóan beszűkül a nemzetközi cégek tere az adóoptimalizációra.

Anže Logar szlovén külügyminiszter a szerdai vitán – Fotó: Mathieu Cugnot / Európai Parlament
Anže Logar szlovén külügyminiszter a szerdai vitán – Fotó: Mathieu Cugnot / Európai Parlament

Hasonlóan beszélt Paolo Gentiloni, az Európai Bizottság gazdasági biztosa is: szerinte a Bizottság is „elképesztően aktív” volt a témában, de „a kiszivárogtatás is mutatja, hogy tovább kell harcolnunk az adózással való visszaélés ellen”.

„Azt is tudjuk, hogy ez a problémahalmaz nem pár hét alatt fog megoldódni, de elhivatottak vagyunk abban, hogy megoldást találjunk. Kinyílt Pandora szelencéje, és rengeteg bajt hozott a felszínre – de rengeteg lehetőséget is, éljünk vele!”

– mondta Gentiloni.

Darabokra töri a szívem az offshore

Az EP-képviselők összességében azért egyáltalán nem voltak ilyen optimisták: a szélsőbaloldaltól a szélsőjobboldalig minden frakcióból elítélték az ügyben érintett üzletembereket és politikusokat. A néppárti Lidia Pereira szerint például a nemzeti kormányok több esetben is félrenéznek a pénzmosás-gyanús esetekben, miközben a valódi cselekvés lehetősége az ő kezükben van.

„Az újságírók, kutatók jobb munkát végeznek, mint mi, politikusok. Nem vizsgáljuk elég hatékonyan az adatbázisainkat, hiszen ezek az adatokat bárki megtalálhatta volna, akár a hivatalos szervek is”

– mondta Ludek Niedermayer cseh néppárti képviselő.

Marcel Kolaja a szerdai vitán – Fotó: Mathieu Cugnot / Európai Parlament
Marcel Kolaja a szerdai vitán – Fotó: Mathieu Cugnot / Európai Parlament

Különösen sok cseh szólalt fel egyébként a vitában, ami nem túl meglepő, hiszen a Pandora-iratokban találtak rá Andrej Babiš cseh miniszterelnök eltitkolt franciaországi kastélyára is. A botrányt csak hevíti, hogy októberben parlamenti választásokat tartanak Csehországban.

„Darabokra töri a szívem, hogy csehként azt kell mondanom, a cseh miniszterelnök offshore-ozott. (…) Több miniszter és miniszterelnök is lemondott már Csehországban különböző botrányok miatt – Babiš viszont úgy tesz, mintha semmi dolga nem lenne ezzel. Holott ideje lenne felelős politikusként viselkednie”

– mondta a zöldpárti Marcel Kolaja. Frakciótársa, a magyar ügyekben is igen aktív Daniel Freund szerint Andrej Babišnál vizsgálni kéne az összeférhetetlenségi vádakat is – az ügyben pedig az európai intézményeknek is fel kell lépniük.

Paul Tang szociáldemokrata EP-képviselő arról beszélt, ironikus, hogy pont azon a héten derült fény a Pandora-iratokra, amikor az Európai Unió levette az amúgy sem túl szigorú adózási feketelistájáról a Seychelle-szigeteket. Több képviselő szerint is alkalmatlan a lista az adóparadicsomok kiszűrésére, és felül kell vizsgálni az összeállítási elvét.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!