Két hét alatt közel 100 ezer hektár erdészeti és mezőgazdasági terület égett le Görögországban az európai erdőtűz-információs rendszer (EFFIS) adatai szerint. Görögországban 2007 óta nem tapasztaltak ilyen mértékű, tűz okozta pusztítást – írja az MTI.
Mark Parrington, az Európai Unió Copernicus Légkörmegfigyelő Szolgálatának (C3S) kutatója az AFP francia hírügynökségnek azt mondta, hogy a mostani görögországi erdőtüzek különösen szokatlan intenzitásúak és pusztító hatásúak. Az országban július 29. és augusztus 12. között 93 600 hektár terület égett le, ennek több mint fele a második legnagyobb görög szigeten, Évián. A szigetről több mint kétezer embert kellett kimenekíteni kompokkal, több falu is porig égett. Az előrejelzések szerint csütörtökre vagy péntekre már a szimbolikus jelentőségű 100 ezer hektárt is elérheti a leéget terület nagysága.
2008 és 2020 között, az év ugyanezen időszakban átlagosan 2750 hektár terület égett le évente Görögországban a feljegyzések szerint. 2007 augusztusában több mint 250 ezer hektár erdő, olajfaültetvény és fenyves égett le az országban. Az erdőtüzekben akkor 77 ember vesztette életét.
Augusztus eleje óta három évtizede nem tapasztalt szélsőséges hőség tombol Görögországban. Egy héten keresztül az ország több pontján 45 Celsius-fokos hőmérsékletet mértek. Kiriákosz Micotakisz görög kormányfő csütörtökön kijelentette: ez a klímaváltozás következménye, és Görögország „hatalmas ökológiai katasztrófával” néz szembe. Az erdőtüzek következtében eddig három ember halt meg Görögországban, ezreket kellett kitelepíteni otthonukból, a lángok több száz lakóházat elpusztítottak.
Szakértők szerint egyértelmű a kapcsolat a hőhullámok és az éghajlatváltozás között. „Az 1980-as évek óta nagyjából megduplázódott a tűzveszélyes időjárási körülményekkel jellemezhető napok éves száma, ami drámaian megnövelte az erdőtüzek kockázatát” – mondta Matthew Jones, a Kelet-Angliai Egyetem éghajlatváltozással foglalkozó szakértője.
„Sajnos az EFFIS előrejelzései szerint az erdőtüzek mindaddig fennmaradnak Görögországban, amíg nem esik jelentős mennyiségű csapadék, és erre augusztus 17-ig nem is lehet számítani” – mondta Thomas Smith, a londoni School of Economics földrajzprofesszora.
A görögországi tűzvészről ebben a cikkben írtunk részletesen.