Pécsről és a kortárs kultúra kapcsolatáról könnyű bárkinek a zenére gondolni, Lovasi András és zenekarai (Kispál és a Borz, Kiscsillag), a 30Y, a HétköznaPICSAlódások, a Punnany Massif, a Halott Pénz, az egyetemen működő Zenélő Egyetem képzéssorozat vagy a Szenes klub – nem sorolom tovább. Vagyis mégis: a Pécsi-tó partján, igaz, Orfűn van az egyik ikonikus hazai könnyűzenei fesztivál, a Fishing on Orfű is (az ideiről írt riportunkat, ami akármelyik éviről szólhatott volna, itt olvashatják).
Tavaly óta azonban az irodalmárok is fesztiváloznak Pécsen – idén másodjára rendezik meg a PécsLIT Irodalmi Fesztivált, a Csorba Győző Könyvtár és a Jelenkor folyóirat hatnapos programsorozatát. Jövő hétfőtől szombatig délelőtt gyerekprogramok lesznek – mások mellett Nyulász Péterrel, Bosnyák Viktóriával és a Telex tárcarovatában is publikáló Finy Petrával –, délután pedig a kortárs magyar irodalom ismert szerzői közül találkozhatnak többek között Závada Pállal, Zalán Tiborral, Kukorelly Endrével, Vámos Miklóssal vagy Visky Andrással, illetve itt lesz Szálinger Balázzsal szerzői kiadásban megjelent verseskötetének, a Koncentrációnak a bemutatója is (a könyvről és az újszerű kiadói próbálkozásról mi írtunk először).
A Telex tárcarovatának szerzői közül Finy Petra mellett Tóth Krisztina, Cserna-Szabó András, Szabó T. Anna és Háy János is részt vesz az eseményen. Háynak ráadásul azt a Szavalóverseny című kötetét mutatják be, amelynek egyes írásai (a Gyerekvers, a Közéleti líra és Népi líra címűek) először lapunk irodalmi rovatában jelentek meg, és amelyből felolvasott az idei Ördögkatlan fesztivál Telex-napján is.