Vizsgálatot ígért a jegybank új vezetése Matolcsy György egyik utolsó MNB-s döntésének ügyében

343

A Varga Mihály vezette Magyar Nemzeti Bank (MNB) „minden jogi lehetőségre és területre kiterjedő” vizsgálatot ígért a volt jegybankelnök, Matolcsy György egyik utolsó MNB-s döntésével kapcsolatban – írta a 444.

Matolcsy György tizenkét éves regnálás után, március 4-én távozott a jegybank éléről. Az utolsó munkanapjainak egyikén tulajdonost váltott az MNB egyik vagyonkezelő cége, az Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. Ennek a jegybanki Pallas Athéné Domus Meriti alapítvány a végső tulajdonosa, ám február 28-án történt egy változás, már a Közép-Európai III Magántőkealapot jegyezték be, mint közvetlen tulajdonost. Ezt a magántőkealapot a Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt. menedzseli, ami Száraz István érdekeltségéhez tartozik – írta a 24.hu.

Száraz Istvánról közismert, hogy Matolcsy György fiának, Matolcsy Ádámnak a régi barátja és üzlettársa. A Matolcsy Ádám–Száraz István-kör üzleti ügyeiről korábban ebben a cikkben írt részletesen a Direkt36. A Száraz István és a Matolcsy család közötti kapcsolat abból is látszik, hogy a Közép-Európai III-nak a Pusztaszeri úton, a Matolcsy család cégbirodalmának központjában van a bejelentett elérhetősége.

A jegybank új vezetése a 444-nek küldött válaszában diplomatikusan, de határozottan elhatárolódott az előző vezetés döntéseitől, és arra is utaltak, hogy Matolcsy idejében az MNB nem minden esetben járt el racionálisan. Azt írták: „Ahogyan azt Varga Mihály jegybankelnök az elmúlt időszakban több alkalommal kiemelte, a Magyar Nemzeti Bank új vezetése elkötelezett az átlátható és felelős gazdálkodás mellett, ennek megfelelően felülvizsgálja és racionalizálja az intézmény működését.”

Hozzátették, hogy a jegybank új vezetése a hivatalba lépését követően új kuratóriumi vezetést jelölt ki a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány élére, valamint új vezérigazgatót neveztek ki az alapítvány tulajdonában lévő Optima Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt.-nél. Ezzel kapcsolatban azt írták:

„Az Alapítvány és a Zrt. vezetése mellett fontos feladatuk, hogy minden jogi lehetőségre és területre kiterjedő vizsgálatot folytassanak az Alapítvány és az Optima Zrt. működésének feltárására. (…) a Magyar Nemzeti Bank egyidejűleg tájékoztatta az Állami Számvevőszéket is, amelynek feladata a közpénzekkel, a nemzeti vagyonnal való felelős gazdálkodás ellenőrzése az Alaptörvényben és a vonatkozó törvényekben meghatározottak szerint.”

Ahogy a Matolcsy Györgyről szóló cikkünkben írtuk, a volt jegybankelnökhöz sokkal több különös ügy kapcsolódott, mint elődeihez. Az MNB korábbi nyereségéből képzett MNB-alapítványok befektetései állandóan munkát adtak a független sajtónak, miközben ezek a pénzek később már nem segítették az MNB súlyos veszteségcsökkentését.

Szintén kérdéseket vet fel az MNB-székház hatalmas és menet közben is megemelt összegű rekonstrukciója, amelyből Matolcsy Ádám másik barátja, Somlai Bálint húzott hasznot a Raw Development nevű cégén keresztül. Ha az Állami Számvevőszék vagy az MNB új vezetése átnézi ezeket a dossziékat, akkor ezektől talán majd többet is megtudhatunk. Ugyanakkor a 2026-os választás előtt inkább az valószínűbb, hogy hiába független elvileg a kormánytól a jegybank, az ország vezetése úgy érezné, ezen ügyek feltárása is visszacsapna rá, így aligha lesz nagy haddelhadd. Csakhogy ha nincsen jogi audit, akkor az örökölt ügyekért hamarosan már Varga Mihályékat terheli a felelősség.

Frissítés: A Quartz Alapkezelő jelzésének megfelelően cikkünkben egyértelművé tettük, hogy az Optima Befektetési Alapkezelő közvetlen tulajdonosa változott, de a végső haszonhúzó személye nem. A témával azóta részletesebben is foglalkoztunk.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!