Bod Péter Ákos: A miniszterelnök bedobott egy ötletet, aztán az államapparátus rémülten rohan, hogy megoldást találjon rá
2025. február 26. – 10:51
A kormány új gazdaságpolitikai bejelentéseinek hatásairól adott interjút Bod Péter Ákos közgazdász, egyetemi professzor, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke a Szeretlek Magyarországnak. A közgazdász szerint a bejelentések akkor lennének értelmezhetőek, ha a gazdaság húzna, és lenne esély a megígért 3-6 százalékos növekedésre. „Valójában a beszéd jelentős része fenyegetés volt, egy nagyon ijesztő külpolitikai fordulat bejelentése, ami pedig a gazdasági részét illeti, csupán ígérgetés, abból viszont sok.”
A közgazdász szerint az ígéretek eltérő fajsúlyúak és következményűek. A nyugdíjasoknak ígért áfa-visszatérítésről azt mondja, „eleve botrány”, hogy Magyarországon 27 százalék az áfakulcs, ezzel már régen kellett volna valamit kezdeni, de „az állami bevételre éhes Orbán-kormány a fogyasztás túladóztatásából rendszert csinált”.
A kezdeményezés tehát egy gesztus a választások idején fontossá váló nyugdíjasoknak, de az életkor szerinti áfacsökkentés bonyolult, bürokratikus eljárás (a kormány ennek az ellenkezőjét állítja, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Orbán Viktor is beszélt arról, hogy egyszerű megoldással készülnek). „Egy újabb ötlet, amit bedobott a miniszterelnök, aztán ilyenkor az államapparátus rémülten rohan, hogy megoldást találjon rá. Félnaponként mást mondtak, most úgy néz ki, hogy valamilyen kártya lesz.” Bod Péter Ákos szerint azonban a jogosultságot nyilvánvalóan igazolni kell majd, a kártyákat pedig valószínűleg rohammunkában fogja kifejleszteni „egy arra méltó vállalkozás, ami gyorsított közbeszerzési eljárásban, avagy nyílt versenyben nyer, lehet tippelni”.
Az áfaötlet viszont nem üt nagy rést a költségvetésben, különböző számítások forognak erről, attól függően, hogy pontosan milyen értékhatárig és milyen formában lehet majd igénybe venni.
Azzal kapcsolatban, hogy vajon van-e arra esély, hogy az új kártyákkal teljes családok fognak gyümölcsöt és tejet venni, azt mondja, neki is megjelent a szeme előtt, hogy „egy bevásárlókocsiban elöl nem Pistike ül, hanem a nagymama”. Szerinte a megvalósítás nem volt végiggondolva, az egész ötlet pedig egy „megcsináljuk okosba megoldás”, egy „igazi unortodox pótmegoldás”, pedig lenne becsületesebb mód is. Ez az lenne, ha a nyugdíjakat a ténylegesen várható inflációhoz igazítanák, ahelyett, hogy a költségvetést a nyugdíjasokkal megfinanszíroztatnák.
„Látott már sok mindent a népünk, amennyiben a nagymamát oda kell vinni a kedvezmény elnyeréséhez, akkor a magyar ember megvonja a vállát, és azt mondja, hogy ha ezek a játékszabályok, akkor gyere, nagyi!”
A két- és háromgyermekes anyák szja-mentessége több százmilliárdos méretű ügy lehet, de, az, hogy az egygyerekesek és a még gyermektelenek kimaradtak az intézkedésből, jól mutatja, hogy nem szociálpolitikai vagy demográfiai intézkedésről van szó, hanem választásiról. „Nem nagyon leplezve azt mondja a kormány, hogy ígérek neked ezt-azt, csak szavazz rám, és akkor a kedvezményt nem veszik el tőled.” A mentesség komoly bevételkiesés a költségvetésnek, Bod Péter Ákos szerint bárki nyeri legközelebb a választást, az akkori pénzügyminiszter vállára fog rárogyni az állami bevételek ügye. További gondokat okozhat, hogy a közvetett adók aránynövekedése növelheti majd az inflációt is.
Orbán Viktor február 22-i évértékelő beszédében egy sor gazdasági intézkedést jelentett be. Ezek közül a legnagyobb tétel, hogy a legalább két-három gyermekes édesanyák fokozatosan teljes, életük végéig tartó jövedelemadó-mentességet kapnak. A kormány mellette meghirdette a 100 új gyár programot, és a miniszterelnök bejelentette azt is, hogy a nyugdíjasok számára a zöldségek, a gyümölcsök és a tejtermékek esetén az év második felében egy bizonyos havi összeg erejéig visszatérítik majd az áfát.
Az szja-mentesség az anyáknak évente plusz 1,1 millió forint jövedelmet jelenthet, a legnagyobb nyertesek a tehetős, kétgyermekes családok lesznek, legalábbis akkor, ha a munkáltatók nem kezdik el ezzel kalkulálva csökkenteni a bruttó fizetéseket. A költségvetésen szemmel látható lyukat üt majd, amit vélhetően politikai öngyilkosság lesz bármilyen jövőbeli kormánynak megszüntetni, írtuk korábban. Az áfa-visszatérítés vélhetően kisebb teher lesz az államnak, de kérdéses, hogy a kevés pénzből élő nyugdíjasokon mennyit fog segíteni a kezdeményezés.