Nagy Márton bejelentette, hogy elindult a Demján Sándor Program

2024. december 3. – 13:33

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Az új gazdaságpolitikai akcióterv részeként elindul a Demján Sándor Program, amelyet a kormány a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával közösen hajt végre – jelentette be Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kedden Budapesten.

Nagy Márton a programról azt mondta: kilenc programrészt tartalmaz, célja a hazai vállalkozások méretének megduplázása és a kis- és középvállalkozói-szektor (kkv) további megerősítése. „Dinamizálni és növekedési pályára szeretnék állítani a nemzetgazdaságot” – tette hozzá a miniszter, majd felsorolta a program részeit:

  • a kkv-k beruházásait és versenyképességét támogató tőkeprogram;
  • a kkv-k beruházásait célzottan támogató 1+1 program;
  • a kkv-k digitalizációs csomagja;
  • a kkv-k exportját élénkítő új hitelprogram;
  • a kkv-k kifektetéseit (külföldi beruházásait) támogató hitel- és tőkeprogram;
  • vállalkozásfejlesztési uniós programok;
  • a kkv-k adminisztrációjának és a mikrovállalkozások áramárainak csökkentése,
  • a Széchenyi Kártya Program kedvezőbbé tétele.

A programmal kapcsolatban a kormány 4,3 milliárd forinttal támogatja a kamarát, amellyel szerződést kötött a lebonyolításról. Nagy Márton kiemelte, hogy a program fókuszában szerepel, hogy jövőre 3–6 százalék közötti legyen a gazdasági növekedés.

A gazdasági miniszter előremutatónak nevezte az iparkamara új elnökségének aktivitását, ugyanakkor még konkrétabb javaslatokat tart szükségesnek. Azt is mondta ugyanakkor, hogy előremutató és erősen megfontolandó a kamara javaslata, miszerint a katás adózásnál a jelenlegi évi 12 millió forintos alanyi áfamentességi határt 15 vagy 18 millió forintra kellene emelni.

Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara nemrég megválasztott elnöke azt mondta, a hazai vállalkozások legnagyobb problémája a piaci kereslet visszaesése, amit a munkaerőpiaci nehézségek, a felmerülő költségemelkedések és a folyamatosan nehezedő adminisztrációs terhek követnek.

Az iparkamara elnöke szerint első körben fel kell mérni a már exportáló magyar középvállalkozások problémáit és igényeit. Szükségesnek nevezte a kkv-k adminisztrációjának csökkentését, az egyablakos vállalkozói ügyintézés és tájékoztatás megvalósítását, a kkv-k adózásának áttekintését, egyszerűsítését és könnyítését is.

Orbán Viktor október közepén jelentette be, hogy egy új, Demján Sándorról elnevezett programot vezetnek be a kisvállalkozói szektor megerősítése érdekében. A hazai kkv-szektor állapotáról és problémáiról és a kormány várható intézkedéseiről ebben a cikkben írtunk bővebben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!