A kormány megüzente Brüsszelnek, hogy mit tervez a nyugdíjakkal

2024. november 5. – 09:14

Másolás

Vágólapra másolva

A kormány megfogalmazta az úgynevezett középtávú strukturális tervét, amelyet az Európai Bizottság számára készített. A dokumentum immár publikus. A szöveg a Magyarország ellen a nyáron ismét elindult túlzottdeficit-eljárás kezelésére készült, ezúttal a nyugdíjrendszerrel foglalkozunk. Kezdjünk egy fontos idézet pontokba szedésével:

  • A kormány a nyugdíjak értékállóságát garantálja, és a 13. havi nyugdíjat is kifizeti.
  • A nyugdíjkorhatár további emelése nem indokolt.
  • A kormány továbbra is biztosítja a nők számára a kettős szerepvállalásuk elismerését jelentő, 40 év jogviszony alapján, a korhatár betöltése előtt igénybe vehető nyugdíjat.
  • A kormány a nyugdíjak kifizetését nem megszorításokkal, hanem a gazdaság erősítésével, a foglalkoztatottak számának növelésével biztosítja.

Vagyis, ha nagyon leegyszerűsítjük a mondásokat, semmilyen nyugdíjreformot és nyugdíjváltoztatást nem tervez a kormány – értékel a Portfólió értelmező cikke.

A magyar nyugdíjrendszert a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szakértői is vizsgálták. A kormány szerint a jelentés elkészültével Magyarország a mérföldkövet teljesítette. Ugyanakkor az Európai Bizottság nyomására felkért szakértő javaslataival, a szigorításokkal a kormány nem ért egyet, azokat nem támogatja

A kormány viszont arra büszke – derül ki a dokumentumból, hogy Magyarországon még nemzetközi összehasonlításban is kifejezetten alacsony az időskori relatív szegénység.

Eközben a Népszava arról írt, hogy a NAV adatai alapján idén – az első nyolchavi „kifizetői bevallások” alapján havonta mintegy 150 ezer, nyugdíjkorhatár fölötti öregségi nyugdíjasnak volt munkaviszonyból származó bérjövedelme.

A lap szerint míg a pénzügyminiszter pozitív folyamatként számolt be a nyugdíj mellett munkát vállalók számának emelkedéséről, a szakemberek szerint aki 65 év felett dolgozik, az leginkább kényszerből teszi ezt. Nyilván a kép azért árnyaltabb, mint a lap is írja, aki nyugdíjas korában fizikai munkát, vagy takarítást, éjjeli őrködést, alkalmai munkát kényszerül vállalni, az aligha öröm, de sok kvalifikált munkakörben (orvosok, egyetemi professzorok) elég nehéz lenne 65 évesen elzavarni a képzett munkavállalókat. Hiszen nagyon sok olyan ereje teljében levő ember van, aki nagyon elkeseredne, ha a hatvanas évek közepétől, akár 25-35 évig dologtalanságra lenne „kényszerítve”.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!