Szijjártó elégedett a Gazprom és Magyarország közötti együttműködéssel

2024. október 10. – 16:26

Másolás

Vágólapra másolva

Az Európai Unióban lassan három éve folyamatosan téma az orosz gáztól való függés csökkentése, és sok ország tett is komoly lépéseket ebbe az irányba. Magyarországon viszont ez eddig fel sem merült, Szijjártó Péter külügyminiszter pedig csütörtökön Szentpéterváron ismét hangsúlyozta, Magyarország számára a Gazprommal való együttműködés nemcsak a versenyképes árat, hanem az energiabiztonságot is jelenti – írja az MTI.

Szijjártó azt mondta, korábban az európai gazdaság versenyképességét a fejlett nyugati technológia, és a könnyen hozzáférhető, viszonylag olcsó keleti ásványi nyersanyagok és természeti erőforrások jelentették, de szerinte utóbbi az elmúlt évek brüsszeli döntései miatt megszűnt. A külügyminiszter szerint ugyanakkor az energiaellátás nem ideológiai, hanem fizikai jellegű kérdés, a meglévő, megbízható forrásokat pedig csak indokolt esetben kell lecserélni.

„Mi elégedettek vagyunk az Oroszország és Magyarország, a Gazprom és Magyarország között folyó együttműködéssel. Eddig minden szerződést betartottak, a szállítások időben érkeztek, és amikor pótlólagos mennyiségekre volt szükségünk, meg tudtunk állapodni erről” – mondta Szijjártó, hozzátéve, hogy eddig nem kaptunk jobb ajánlatot az orosz partnerekéhez képest. Így szerinte felmerül a kérdés, hogy miért kellene váltanunk. A háttérben természetesen az ukrajnai háború áll,

melynek kezdete óta fel-felélénkülő vita övezi azt a kérdést, hogy mennyire nélkülözhetetlen az orosz gáz fogyasztása Európában.

A Másfélfok tavasszal megjelent elemzése szerint ha akarnánk, már jövőre búcsút inthetnénk az orosz gáznak. A magyar kormánynak viszont ez láthatóan esze ágában sincs, Szijjártó a mostani kijelentései előtt pár héttel például a Puskás Arénában fogadott egy orosz gazdasági küldöttséget, akikkel többek közt az MVM és a Gazprom kapcsolatának szorosabbra fűzéséről is megegyeztek. Szijjártó Péter azt is közölte, hogy a következő kiegészítő kereskedelmi szerződést csütörtökön kötik meg a Gazprommal.

Ukrajna eközben némileg érthetetlen módon mégis a Lukoilt szankcionálta, amellyel vélhetően megpróbált egy kicsit odapörkölni Magyarországnak és Szlovákiának, de van rá esély, hogy ezzel az oroszok malmára hajtja a vizet. Erről az ügyről bővebben ebben a cikkben írtunk.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!