Eurostat: 25,6 százalékkal még mindig EU-rekorder az infláció Magyarországon

2023. április 19. – 18:37

Eurostat: 25,6 százalékkal még mindig EU-rekorder az infláció Magyarországon
Árak a Fővám téri vásárcsarnokban még tavaly októberből – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

Továbbra is tartja az Európai Unión belül a vezető szerepét Magyarország – persze továbbra is csak az infláció szempontjából. Az Eurostat adatai szerint míg az EU-ban átlagosan idén márciusban már csak 8,3 százalékon állt a harmonizált fogyasztói árindex (HICP) alapján mért inflációs adat, Magyarországon ez 25,6 százalék volt.

Csak hogy jelezzük: a második legmagasabb adatot Lettországban mérték 17,2 százalékkal. Ez közel 8 százalékponttal alacsonyabb, mint a magyar adat.

A térség országaiban is a lett adat körül mozog az inflációs ráta: Csehországban 16,5 százalékot, Lengyelországban 15,2 százalékot, Szlovákiában pedig 14,8 százalékot mértek. Ehhez képest a sor végén Luxemburgban csak 2,9 százalékos, Spanyolországban pedig 3,1 százalékos az infláció az Eurostat adatai szerint.

Utoljára február végén közölt adatokat az európai intézet az inflációs rátáról, ahhoz képest uniós szinten és Magyarországon is csökkent a drágulás mértéke. A teljes képhez viszont hozzátartozik, hogy itthon az uniós átlagnál lassabban csökken az infláció:

  • míg az uniós átlag a januári 10 százalékról csökkent 8,3 százalékra,
  • addig Magyarországon 26,2 százalékról csak 25,6 tizedre.

Itthon a Központi Statisztikai Hivatal februárban közölt legutóbb adatokat a magyarországi inflációról: januárban átlagosan 25,7 százalékkal drágultak a termékek és a szolgáltatások az előző év azonos hónapjához képest. Ezen belül tizenkét hónap alatt, 2022. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 44,0 százalékkal emelkedett.

A Központi Statisztikai Hivatal és az Eurostat azonban más módszerek alapján mér: az Eurostat a harmonizált fogyasztói árindexet a nemzeti statisztikai hivatalok által megadott fogyasztási adatokból számítja. Ez a harmonizált indexszám biztosítja az EU-s tagországok inflációs mutatóinak összehasonlíthatóságát. A harmonizált fogyasztói árindex azokat a termékeket és szolgáltatásokat fedi le, amelyek a háztartások végső fogyasztási kiadásának részét képezik. Persze látható, hogy nincs nagy eltérés a KSH adataihoz képest.

Ez a cikkünk ide kattintva angol nyelven is olvasható a Telex English oldalán. Nagyon kevés az olyan magyarországi lap, amelyik politikától független, és angol nyelvű híreket is kínál. A Telex viszont ilyen, naponta többször közöljük minden olyan anyagunkat angolul is, amelynek nemzetközi relevanciája van, és az angolul olvasó közönségnek is érdekes lehet: hírek, politikai elemzések, tényfeltárások, színes riportok. Vigye hírét a Telex English rovatnak, Twitterünknek és angol nyelvű heti hírlevelünknek az angolul olvasó ismerőseinek!

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!