Nesze, Bayer Zsolt-könyv karácsonyra, hátha segít tisztán látni!
2024. december 23. – 14:57
A karácsonyi túlfogyasztás önmagában is jelentős probléma, de ha a meggondolatlan ajándékokkal még családi viszályokat is keltünk, akkor többszörösen nem éri meg ész nélkül vásárolgatni. Vannak ugyanis olyan ajándékok, amik nemcsak feleslegesek, de könnyű velük mellényúlni. Szóval mielőtt beszabadulunk az első plázába, vagy megpörgetjük a temus szerencsekereket, érdemes kétszer is meggondolni: tényleg örömet szerzünk a választott ajándékkal, vagy csak megúszunk, utalgatunk, bántunk vagy provokálunk?
Összegyűjtöttünk néhány kerülendő ajándékot és történetet karácsonyi ajándékozásokról.
Gyógykristály depresszióra, randikupon szingliségre
Előfordul, hogy a családtagok, ismerősök sajátos módon próbálják orvosolni a valós vagy vélt problémákat a karácsonyi ajándékokkal, figyelmen kívül hagyva az ajándékozott személy döntését vagy a problémái súlyosságát. Ezekkel az ajándékokkal az még a kisebbik gond, hogy sokszor teljesen haszontalanok (akár nevetségesek) az adott személynek, de emellett bántó üzenetet is hordozhatnak.
A mentális egészség, a munkahelyi kudarcok vagy az anyagi nehézségek kimondottan érzékeny témák, és a – sokszor szakmaiatlan – önsegítő, motivációs bestsellerek, az Út a siker felé-típusú, életmódváltásra buzdító könyvek akár nagyobb kárt is okozhatnak, mint amennyit segítenek. Ráadásul azt az üzenetet is magukba foglalhatják, hogy „most már igazán ideje lenne összekapni magad”. Ez azonban nem mindig olyan könnyű, és nem mindig elég hozzá egy mentálhigiénés coach által írt konyhapszichológiai kisokos.
Ahogyan az anyagi nehézségeket sem oldja meg egy milliomos business woman göröngyös életútját és tuti tippjeit tartalmazó Zs kategóriás ponyva.
Ha az ember nincs a legjobb passzban lelkileg, a toxikus pozitivitás mellett a spirituális ajándékok is gyakran megtalálják. Ezeket is legtöbbször a jó szándék vezérli, de ha valaki nem nyitott az ilyesmire, nem érdemes erőltetni. A harmincas évei elején járó Panka, akiről köztudott, hogy nagyon racionálisan gondolkodik (hiszen orvos), mesélte, hogy egyik karácsonykor, miután több kudarc is érte az évben, és kissé maga alatt volt, hangtál- és hangfürdő-terápiát és érzelemszabályozó, gyógyító kristályokat kapott ajándékba a spiri anyósától. A hangtálterápiára nem ment el, mivel már amúgy is járt pszichoterápiára, a kristályokat pedig eladta a Marketplace-en.
Érzékeny és személyes téma lehet a pártalálás, és az erre vonatkozó ajándékok sokszor szintén határátlépők, bántók vagy kínosak. A randikupon (tényleg van ilyen!) vagy a randiapp-előfizetés azon túl, hogy mihamarabb megoldandó problémaként kezeli a szingliséget, súlyt is helyez az illető vállára, és azt az üzenetet sugallja, hogy egyedül nem tud összeszedni senkit, pedig már ideje volna. Ráadásul egyáltalán nem biztos, hogy komfortos vagy hasznos alternatíva az adott személynek, arról nem is beszélve, hogy sok esetben az ajándékozó átsiklik afölött a fontos tény fölött, hogy az illető nem is keres párt.
A családalapításra, házasságra buzdító ajándékok is inkább kerülendők. Ha egy pár nem akar összeházasodni, akkor jobb irány tiszteletben tartani a döntésüket, mintsem ezt sürgető ajándékokkal (és kérdésekkel) bombázni őket. Hasonlóképpen nem túl jó ötlet erőltetni a gyerekvállalással kapcsolatos ajándékokat, mint a babanapló, gyerekkönyv, gyerekruha vagy -játék, ami azt sugallja, hogy ideje lenne most már nekivágni. Ez azok esetében is érvényes, akik hosszú ideje szeretnének gyereket:
nem biztos, hogy örülni fognak a babanaplónak vagy egyéb olyan sürgető „kedvességnek”, ami azzal szembesíti őket, hogy még mindig nem jött össze.
A párkapcsolatokba való más jellegű beavatkozás karácsonyi ajándékok révén szintén kerülendő. Az akkor húszas évei közepén járó Péter egy párkapcsolati problémák kezelésével foglalkozó ponyvapszichológiai könyvet kapott ajándékba a lakótársától, aki nem kedvelte az akkori barátnőjét. Az ajándékátadás pillanata valahogy úgy alakult, hogy éppen a szóban forgó barátnő is jelen volt, és igen kínos magyarázkodás lett a vége.
Zsírleszívás, ránctalanítókrém, hajfesték
A kinézetre, testsúlyra vonatkozó, változásra ösztönző ajándékok sokszor rejtett üzenetet hordoznak, ami bántó lehet, és felerősítheti a külsőhöz kapcsolódó szorongásokat, bizonytalanságokat. Bár van, aki kedves biztatásként gondol az ilyen jellegű ajándékokra, sokan célzásnak veszik, és nemcsak nem használják fel/ki az ajándékot, de meg is sértődnek. Egy súlyproblémával küzdő ember nem biztos, hogy örülni fog a fitneszbérletnek, a súlyzónak, a szobabiciklinek vagy a különböző celebek által népszerűsített fogyasztó termékcsaládoknak sem.
Hasonló módon a ránctalanító krémek és az egyéb, öregedésre utaló vagy bőrhiba-korrigáló kozmetikai termékek, hajhullást gátló készítmények sem minden esetben nyerő ajándékok. A botox, plasztikai beavatkozás, hajbeültetés vagy egyéb esztétikai műtét mint karácsonyi ajándék itthon kevésbé elterjedt, de nyugaton nagyon népszerű ajándéktípus, tavaly rekordszámban ajándékoztak párok egymásnak botoxot, ajakfeltöltést, rhinoplasztikát vagy zsírleszívást. Ha ilyesmire adná valaki a fejét, akkor végképp nem ajánlatos az illető megkérdezése nélkül meglepni ilyesmivel.
Előfordul, hogy a család rejtett módon adja az ember tudtára, hogy nem támogatják a külsejét érintő döntéseit, és a karácsonyt tartják a tökéletes alkalomnak, amikor végre kifejezhetik nemtetszésüket. A most negyvenes éveiben járó András arról mesélt, hogy gyerekkorában az apja szakállat növesztett, amit a család egyik tagja nem nézett jó szemmel, ezért karácsonykor évekig arcszeszt meg borotvahabot kapott ajándékba.
Hasonló a 27 éves Lili története is: a családja rosszallása ellenére zöldre festette a haját, ezért az anyja az eredeti hajszínével megegyező barna hajfestékkel próbálta meggyőzni, hogy fesse át. Amikor elmondta, hogy nem szereti az eredeti hajszínét, következő karácsonyra szőke hajfestéket kapott a következő üzenettel: „Nekem aztán mindegy, milyen színű, csak valami normális legyen, ne pedig zöld meg hupilila”.
Lili sose használta fel a hajfestékeket, azóta rózsaszín a haja.
A ruhákkal is mellé lehet fogni, ha az ember nincs tisztában az illető méretével. Ha túl nagy, kínos lehet, ha túl kicsi, úgyszintén, ráadásul a stílust sem biztos, hogy eltaláljuk. Ha esetleg épp ez a cél, hogy más stílusú ruhákat ajándékozzunk, mert nem szíveljük valakinek a ruhatárát, nagy valószínűséggel az ajándék ruhákkal nem fogjuk megváltoztatni azt. A 23 éves Tamara nagymamájának nem tetszettek a „fiús” ruhái, ezért évről évre nőies ruhákat, szoknyákat, csipkeingeket ajándékozott neki, amik a szekrény mélyén vagy a Vinted-egyenlegén landoltak, mivel csak azért sem hordta őket.
Fakanál a nőnek, kalapács a férfinak
A passzív-agresszív ajándékok másik fő célpontja a bizonyos tradicionális nemi szerepek életben tartása vagy életbe léptetése. A harmincas évei elején járó Réka, aki nem is szeret és nem is tud főzni, az anyukájától évről évre receptkönyvet, fakanalat, edénykészletet kapott karácsonyra, hogy „kedvet kapjon” a sütés-főzéshez. „Kedvet nem kaptam, de legalább megsértődtem – mondja. – Miért nem lehet tiszteletben tartani, ha engem nem érdekel a főzés, és miért nem lehet elfogadni, hogy nincs hozzá tehetségem?” Ugyanígy a háztartási gépek, főleg a takarításra, főzésre használatosak, nem mindenkinek szereznek örömet, hiába praktikusak.
A férfiak esetében is jellemzőek az olyan, tradicionálisan maszkulin elfoglaltságokhoz kapcsolódó ajándékok, mint a barkácseszközök, szerszámosláda, fúró vagy egyéb „férfimunka” elvégzéséhez szükséges kellék. Emellett tipikus megúszós ajándék férfiaknak az alkohol, sokszor olyanoknak is, akik nem vagy ritkán isznak. Ezekkel az a baj, hogy sok esetben már van belőlük, és kihasználatlanul maradnak, mert bármily meglepő is: nem minden férfinak a fúrás-faragás meg a piálás a hobbija.
Térítő ajándékok: nesze, Bayer Zsolt-könyv
A karácsony sajátossága, hogy valahogy mindig elkeveredik a karácsonyfatalp, és előkerül az aktuálpolitika az ünnepi asztalnál, ami kisebb-nagyobb feszültségek felszínre törését eredményezheti. A provokatív, politikai meggyőzést célzó ajándékok épp ezért inkább kerülendők,
mivel a politika eredendően különösen érzékeny pont, és nem biztos, hogy a karácsonyfa alatt kell elkezdeni a térítő hadjáratot.
A harmincéves Sári nyíltan baloldali aktivistaként definiálja magát, stabil ideológiai meggyőződéssel és kiforrott politikai állásponttal rendelkezik, amit nem rejteget a rokonai előtt sem. Karácsonykor viszont kerülni szokta a témát a béke fenntartása érdekében. Három éve viszont nem sikerült elkerülni a veszekedést: az ízig-vérig fideszes nagybátyjától Bayer Zsolt egyik politikai tematikájú könyvét (van ám neki szépirodalmi is) kapta ajándékba, azzal a kísérő üzenettel, hogy „Boldog Karácsonyt, hátha segít tisztán látni”. A provokatív ajándék nem nyűgözte le Sárit, cserébe óriási családi vita robbant ki a halászlé fölött, aminek eredményeként Sári karácsonyi bosszúhadjáratba kezdett, és a következő évben egy Soros-könyvet ajándékozott a nagybátyjának. „A veszekedés nem maradt el abban az évben sem” – meséli.
A politikai, elvi meggyőzéshez kapcsolódó ajándékok semmilyen irányban nem ajánlatosak: nem biztos, hogy karácsonykor kell elkezdeni a Meseország mindenkié egy példányával a mi hazánkos rokonok érzékenyítését, és az is lehet, hogy egy frissen beszerzett Kate Vargha-mű sem fogja megszerettetni Gyurcsányt a jobboldali családtagokkal (feltéve, hogy tudják, kit takar a művésznév). Magyar Péter nemrég megjelent, az elmúlt fél évet összefoglaló könyve szintén nem nyertes ötlet, ha valaki a Tiszát akarja promózni a fideszes rokonoknak. De hasonlóan provokatív lehet a csomagolópapírba bújtatott vallási vagy bármilyen más meggyőzés szándéka is, amennyiben tudjuk, hogy az illető nem nyitott rá.
„Nekem te ne csinálj programot”
A wellnesshétvége, utazás, színházjegy, koncertjegy szintén megosztó ajándéktípus, van, aki imádja, és örül, hogy nem kell a programszervezéssel foglalkozni, mások viszont a „ne csinálj nekem programot”-elvet vallják, és felháborítónak tartják, ha mások a megkérdezésük nélkül osztják be az idejüket.
De előfordulhat az is, hogy több embertől is megkapjuk ugyanazt a koncertjegyet, színházjegyet. A 21 éves Borka mesélte, hogy a nagymamája tavaly három Rúzsa Magdi-koncertjegyet is kapott karácsonyra, és a végén már az egész család Rúzsa Magdi-koncertre ment, még azok is, akik nem különösebben kedvelik a zenéjét, hogy ne maradjanak kihasználatlanul a jegyek.
Értelmetlen, ízléstelen vagy csak gagyi
Nem csak a bántó ajándékokat érdemes kerülni, a felesleges, megúszós ajándéknak is ritkán örül az ember. Az ezeregyedik tusfürdő, hógömb, mikulásos pizsama, rénszarvasos csúnya pulcsi, hóemberes zokni, mézeskalács alakú mosogatószivacs, névre szóló törölköző vagy bögre és még sorolhatnánk, talán jó utolsó perces ajándéknak tűnhet, de amellett, hogy haszontalan pénzkidobás, mindenkinek van már belőle, és legtöbbünk utálja.
A Temu berobbanásával egyébként is nagy a kísértés a hihetetlenül olcsó és haszontalan karácsonyi ajándékok vásárlására, de ezek között is kitüntetett helyet foglalnak el a „vicces”, alpári ajándékok, amik sokszor inkább kínosak, mintsem humorosak. Az elefántormányos kötött boxeralsó, a here alakú szőrös karácsonyfadísz vagy a meztelentest-dizájnos konyhai kötény nem feltétlenül ízléses és nem is túl hasznos ajándékok, bármennyi agresszív online reklám próbál meggyőzni minket az ellenkezőjéről. Ahogyan a szexi fehérnemű sem mindig talál célba, főleg, ha az anyós adja.