Nyolcezer forintos rongálás miatt ítélték el a „plakátjavító” pécsi aktivistát

2025. április 10. – 10:38

Nyolcezer forintos rongálás miatt ítélték el a „plakátjavító” pécsi aktivistát
Heindl Péter szerint a magyar hatóságok nem vizsgálták érdemben a kormányzati plakátok ellen benyújtott panaszait – Fotó: Gűth Ervin / Telex
Gűth Ervin
Pécsi tudósító

Másolás

Vágólapra másolva

389

Megrovásban részesítette csütörtökön a Pécsi Törvényszék a kormánypárti civil szervezet, a CÖF plakátjait átfestő, kiegészítő Heindl Pétert, ezzel részben megmásítva az elsőfokú, felmentő ítéletet. A döntés egyelőre nem jogerős, a védelem fellebbezést jelentett be. A lehető legenyhébb ítéletet azzal indokolta a másodfokon eljáró törvényszék, hogy az figyelembe veszi a Pécsi Ítélőtábla harmadfokú, irányadó döntését, ugyanis egy másik, hasonló ügyben még novemberben ítélték el a pécsi aktivistát.

A megrongált, a 2022-es választásra időzített „Háborúpártiak” plakátokat megrendelő, a kormányzati narratívát támogató, békemenetet is szervező CÖF-CÖKA, illetve a Kövess Minket! Kft., és a hirdető cég – a ma már Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Publimont – is úgy nyilatkozott, hogy nem keletkezett kár, hiszen már lejárt a hirdetésre vonatkozó szerződés. A bíróság szerint ez nem befolyásolja a tényállást. A károkozás szerintük megállapítható és számszerűsíthető, összege 8300 Ft, a plakát kihelyezésének költsége.

A plakátkampány teljes költsége ennél jóval magasabb volt. A 24.hu szerint a nagyjából 1 milliárdos kampánynak egyáltalán nem látszott a fedezete, ráadásul 2024-ben költségvetési csalás bűntette miatt rendelt el nyomozást a NAV a Civil Összefogás Fórum óriásplakátjait menedzselő cége ellen.

A Pécsi Törvényszék szerint azt is vizsgálták, hogy ebben az esetben hogyan arányult egymáshoz a politikai véleménynyilvánítás szabadsága és a magántulajdon védelme. Arra jutottak, hogy nem volt arányos az átfestés, ugyanis Heindl Péter máshogy is hangot adhatott volna a kritikájának, véleményének. Súlyosító körülménynek tekintették, hogy a cselekmény idején már zajlott egy hasonló eljárás, míg enyhítőnek, hogy a vádlott lényegében önfeljelentést tett. Az ügyészség egyébként azért is fellebbezett az elsőfokú ítélet ellen, mert a károkozás objektíven megállapítható tényállás és nem függ attól, hogy az érintett cégek képviselői mit nyilatkoznak. Valamint úgy értékelték, hogy Heindl Péter cselekedete veszélyes a társadalomra, az álláspontját – mely szerint a kormányzati üzenetet hordozó propagandaplakátok törvénysértőek – önkényesen állapította meg, semmilyen erre hivatott magyar hatóság nem állapított meg ilyet.

A védelmet a Helsinki Bizottság vállalta magára. Heindl képviselője a perbeszédben két olyan körülményt emelt ki, amelyek semmilyen másik ügyben nem merültek fel. Egyrészt a sértettek következetesen azt állították nem történt károkozás. Másrészt egy iskola területén kihelyezett, politikai üzenetet hordozó plakátról volt szó. Az utolsó szó jogán felszólaló Heindl Péter pedig azt emelte ki, hogy a beadványait a magyar hatóságok érdemben sose vizsgálták, a köznevelési törvény szerint pártpolitikai tartalmú plakátok nem is lehettek volna az intézmény területén.

Friss kormánypropaganda a pécsi iskola udvarán – Fotó: Gűth Ervin / Telex
Friss kormánypropaganda a pécsi iskola udvarán – Fotó: Gűth Ervin / Telex

Heindl Péter több mint egy évtizede tiltakozik különböző módszerekkel a kormányzati propaganda ellen, elsősorban a közterületi plakátokat vette célba. A pécsi aktivista szerint ezek a közpénzből finanszírozott kampányok torzítják a demokratikus versenyt, egyenlőtlen feltételeket teremtenek, ez egyébként egybecseng a nemzetközi megfigyelők magyarországi választásokról szóló jelentéseivel. Heindl politikai véleménynyilvánításának megítélését az is bonyolította, hogy 2022-ben a Kúria egy erősen vitatott jogegységi határozattal a plakátok átírását, leragasztását és összefirkálását az okozott kár összegétől függetlenül „falfirkálásnak” tekinti, így bűncselekménynek minősül.

A pécsi aktivista ellen több eljárás is indult, legutóbb 2024 novemberében ítélte el jogerősen a Pécsi Ítélőtábla. Ezért is volt érdekes, hogy ebben az ügyben viszont első fokon bűncselekmény hiányában felmentette a Pécsi Járásbíróság még tavaly júliusban. Bár több kormányzati propagandát visszhangzó kampány is volt az elmúlt másfél évben, de nem volt pártpolitikai üzenetet közvetítő plakát a Pécsi Tudományegyetemhez tartozó Babits Gimnázium területén. Ezt Heindl Péter személyes sikerének tartja. Ugyanakkor nemrég újabb kormányzati kampány indult, ezúttal ismét jutott az iskolai reklámhordozóra is.

Frissítés (13:15) Cikkünk megjelenése után Heindl Péter jelezte a Telexnek, hogy a legújabb plakátot is átjavította:

A cikk szerzője a Pécsről szóló Mecseki Müzli hírlevél szerkesztője, amire itt lehet feliratkozni.

A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 408,49 Ft
USD 360,43 Ft
További élő árfolyamok!