Sikertörténetként ábrázolja a Covid elleni védekezést a kormány kisfilmje
2025. január 26. – 19:22
A Covid elleni védekezésről készült dokumentumfilmet tett közzé YouTube-oldalán Orbán Viktor vasárnap este, a filmet négyezren követték figyelemmel élőben. A bemutató apropóját a koronavírus-járvány ötéves évfordulója adta, a filmnek alaposan megágyaztak Orbán Facebookján, egészen pontosan öt felvezető poszttal, amik között volt trailer, képes és szöveges poszt, valamint videó is egy Kútvölgyiben tett „emléktúráról”. Ezekből, főleg az
„Ez nem a gyávák klubja, ez a harcosok klubja” kezdetű trailerből elég pontosan kirajzolódott, mit is várhatunk a filmtől.
Egy fantasztikus sikertörténetet, ami pontosan illeszkedik a kormány vörösiszapra, árvízre, háborúra adott összes sikeres válasza közé. A Covid elleni védekezésre azért sokan nem feltétlenül gondolnak a legnagyobb sikerként, az egymillió főre jutó halálozásban Magyarország az élbolyban szerepelt. Hogy sok vagy kevés 46 ezer Covid-halott, arról itt olvashatnak, de eszünkbe juthat az adatok titkosítása, az oltóanyag-beszerzések körüli huzavona, és a lélegeztetőgép-biznisz is egy eléggé megkérdőjelezhető sikertörténet.
Egy jó trailerhez híven a főbb szereplőket is megismerhettük. Orbánon kívül nyilatkozott Szijjártó Péter, Szlávik János infektológus, Pintér Sándor belügyminiszter, Merkely Béla kardiológus és Müller Cecília tisztifőorvos.
Kíváncsian vártam a filmet, főleg az archív felvételeket. Ez volt ugyanis az az időszak, amikor a nyugati országoktól eltérően Magyarországon a sajtót nem engedték a történések közelébe. Az emberfeletti teljesítményt nyújtó orvosok, ápolók nem beszélhettek szabadon a nyilvánosság előtt; a sajtó munkatársait nem engedték be a kórházakba, így mi sem tudtunk beszámolni arról, mi történik azok falai között. A szerkesztőségek hiába fordultak nyílt levélben a hatóságokhoz, Kovács Zoltán kommunikációs államtitkár úgy reagált, hogy „a kórházakban gyógyítani kell, nem kamerázni”.
De vajon a kormány sajtósaira is vonatkozott-e ez? Nos, rájuk nem, de sajnos új felvételeket nem nagyon láthattunk. Javarészt Orbán PR-csapatának felvételeit deszaturálták, az M1 híradójának és a Semmelweis Egyetem felvételeiből használtak néhányat, alatta pedig majdnem 40 percig szólt végtelenítve valami klasszikus „Epic Cinematic Dramatic Adventure Trailer Music”.
Mit tudhattunk meg a filmből? A beharangozóban ígértekkel szemben semmi újat, kronologikus sorrendben halad az alkotás onnan kezdve, hogy az első hírek megérkeztek Kínából, 2020. január 30–31-én felállt az operatív törzs, aminek motorjaként a rendőrséget és a belügyminisztériumot választotta Orbán, a törzs üléseinek reggel 6-kor el kellett kezdődniük. 2020. március 4-én eljutottunk az első magyarországi fertőzötthöz, majd nemsokára az első halotthoz. Március 28-tól két hétre kijárási korlátozást vezettek be, csak munkába lehetett járni.
Orvosi ágyakat kellett felszabadítani, és Orbán azt mondja, hogy ő a legrosszabbra készülve rendelte el a lélegeztetőgépek ilyen mennyiségű beszerzését. Meg kellett találni Kínában azokat a gyártási kapacitásokat „amikről csak mi tudunk”, a kiküldött fürkészek „sokszor közelharcot folytattak a repülőgépeknél a szállítmányokért”. Orbán szerint szerencsére Szijjártó olyan régen benne volt a rendszerben, hogy tudott úgy ügyeskedni, hogy be tudja szerezni, amikre szükség van.
„Azt kell bizonyítani ebben a válságban a magyar emberek számára, hogy a magyar állam hűséges hozzájuk”
– mondja a filmben Orbán, talán némileg magyarázatot adva arra is, miért kellett elkészíteni mostanra ezt a filmet, amiből nem maradhatott ki a Müller Cecília-féle nyunyókás részlet sem. „Meg kellett valahogy nyerni az embereket” – mondja erről az országos tisztifőorvos.
„A lakosság elégedett volt az egészségügy teljesítményével” – emlékszik Merkely Béla, „a határon túli magyarokkal is kapcsolatban voltunk” – mondja Orbán két Nélküled-bevágás között, az emberek „bíztak a kormányban, bíztak az operatív törzsben” – gondol vissza tapasztalataira Pintér Sándor, majd ha ezek az üzenetek nem lennének elég világosak,
„minden nagyon szép, minden nagyon jó”
– mondja egy tesztre várakozó megkérdezett idős asszony Orbánnak. A sikeres védekezés után jött a második hullám, itt már konkrét számokat is mond a miniszterelnök egy parlamenti bevágásban, a nálunk egymillió lakosra jutó 117-es halálozási ráta szinte minden európai országban ennél magasabb, „komoly országokat előzünk meg csak azért, mert jó orvosaink és ápolóink vannak” – mondja Orbán, a filmből az viszont kimaradt, hogy ez a szám végül 5000 közeli értékre kúszott fel.
Szijjártó elmeséli, hogy amikor ő megfertőződött, a karanténból intézte az orosz oltóanyagot, hogy az EU-s beszerzésen túl „azonnal minden más csatornát indítsunk el, Magyarország legyen az első ország, ahol lesz vakcina”.
Majd fél óra után érkezünk el a filmben az oltakozáshoz, és ahhoz, hogy „a rejtett zsenik világából kidugta fejét” Karikó Katalin, majd beköszönt az ötmilliomodik beoltott után a maszkviselet beszüntetése.
„Rengeteg álhírrel kellett megküzdenünk, ennek ellenére sikeres volt a védekezés” – mondja Merkely Béla, de ezt egyetlen adattal sem támasztják alá, a filmből még azt nem lehet megtudni, hányan fertőződtek meg, hányan haltak meg Magyarországon a koronavírusban. A film végén viszont ott virít a miniszterelnöki szignó.
A 38 perces alkotást itt lehet megtekinteni. A film beharangozójára válaszul Magyar Péter bejelentette, hogy fél órával korábban „Hogyan kezelte valójában a Covid – járványt a kormány?” címmel tart élőt. Azt az adást 20-25 ezren nézték, bővebben itt írtunk róla.