Fideszes politikus ülhet a fogdán ülő óbudai képviselő helyére
2025. január 19. – 19:28
Több helyen is időközi választásokat tartanak, de ezek közül egyértelműen az óbudai egyéni választókerületi választás tűnhetett a legizgalmasabbnak, hiszen itt azért írtak ki választást, mert korrupciós ügy miatt jelenleg is előzetes letartóztatásban van az MSZP-s Czeglédy Gergő. Czeglédy a szintén korrupcióval vádolt DK-s polgármester, Kiss László alpolgármestere volt, azonban lemondott a mandátumáról, és ezért is kellett új szavazást kiírni.
A képviselői helyért összesen kilencen indultak, és végül 804 darab szavazattal (ez a szavazatok 39,51 százaléka) a fideszes Malinás Sándor nyert. Kevesebb mint 200 szavazattal maradt le tőle a Magyar Kétfarkú Kutya Párt jelöltje, Fülöp Gergely (33,02 százalék). A harmadik a független Sinkovics Milán lett.
Hármójuknak sikerült egyenként megszerezni a szavazatok legalább 10 százalékát, ez nem jött össze sem a Mi Hazánk, sem a Jobbik, sem a Szikra Mozgalom jelöltjének. Érdekesség, hogy a Munkáspárt is indított jelöltet, Preyer Márk kereken hat darab szavazatot szedett össze.
Az eredmény nem borította meg különösen az erőviszonyokat a 23 tagú képviselő-testületben: az eddigi 17 helyett 16 fős többsége lesz a DK-s Kiss László polgármester csapatának, aki egyébként korrupció gyanúja miatt szintén előzetes letartóztatásban van és a fogdából dolgozik.
Veszprémben a fideszes Kavalecz Gábort választották be a városi közgyűlésbe a szavazatok 44,83 százalékával. A második helyen Varga József, az Együtt Veszprémért képviseletében 36,01 százalékot kapott. Havay Fanni, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt jelöltje 11,53 százalékot, Csóri Péter a Momentumtól 7,63 százalékot kapott. Itt egy fideszes dominóhatás miatt volt szükség időközi önkormányzati választásra. Rogán Antal volt helyettesét, Dömötör Csabát ugyanis szeptemberben Brüsszelbe küldték, hogy átvegye Győrffy Balázs EP-mandátumát, aki azért mondott le nem sokkal a választás után, mert részegen bántalmazott egy nőt. Dömötörnek azonban a magyar Országgyűlésben is volt mandátuma, így összeférhetetlenség miatt arról kénytelen volt lemondani. Helyét Hegedűs Barbara, Veszprém korábbi alpolgármestere, a Fidelitas volt külügyi vezetője kapta meg.
A Bács-Kiskun vármegyei Tiszakécskén rendkívül kiélezett volt a verseny, ahol a független Bagó Ákos Károlyt választották be az önkormányzat képviselő-testületébe 188 szavazattal (41,69 százalék). A Fidesz–KDNP támogatásával induló Babák Ferenc mindössze egyetlen szavazattal maradt le mögötte. A Vona-féle Második Reformkor jelöltje, Dakó József végzett a harmadik helyen a szavazatok 12,64 százalékával.
A Fejér vármegyei Csőszön is nagy volt a verseny az időközi polgármester-választáson, ahol a falut 2010 óta vezető Földesi Gábor alig pár héttel az új önkormányzatok októberi felállása után lemondott, és inkább a családját választotta a polgármesteri tisztség helyett. A Feol.hu szerint azonban a döntésnek köze lehet ahhoz az egy héttel korábban bemutatott hangfelvételhez, amely alapján felmerült a polgármester képviselő fia, ifj. Földesi Gábor érintettsége egy helyi rongálásban. A vasárnapi választáson a független Szalai Gyula kapta a legtöbb szavazatot: 178-an voksoltak rá (44,61 százalék). A vele versenybe szálló Török Péter 6 szavazattal maradt le mögötte (43,11 százalék).
Budakalászon Kovács Márta, a 2011 Egyesület jelöltje meggyőző fölénnyel, a szavazatok 78,82 százalékával győzött, és lett önkormányzati képviselő.